Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Včely z Asie rozumí tanečnímu jazyku evropských včel

7. června 2008 v 20:58 | Eman |  Biologie a šlechtění včel
Východní včely se učí od západních.

Kývavý tanec včely, kterým létavky sdělují existenci a místo zdroje potravy pro svým sestrám, je uznávaný jako jediná známá forma komunikace mezi bezobratlími. Avšak názor, že různé druhy včel by mohly mít různé dialekty kývavého tance, zůstává sporný. Kromě toho je nejasné jestli různé druhy včely se mohou naučit komunikovat jeden od druhého.
Tato studie uvádí pokusy pomocí smíšeného včelstva, které je složeno z Asijské včely
Apis cerana cerana (Acc),
a evropské včely Apis mellifera ligustica (Aml).
Pomocí videozáznamů v pozorovacím úle jsme potvrdili, že Acc a Aml mají významně různé taneční dialekty, dokonce když jsou nuceny létat ve stejných prostředích. Když se chovají ve stejném včelstvu, tyto dva druhy jsou schopné komunikovat jeden s druhým: Acc létavky dokázali dekódovat tance Aml a úspěšně najít zdroj potravy. Věříme, že je to první zpráva úspěšné symbolické komunikace mezi dvěma druhy včel; naše studie poukazuje na možnost sociálního učení mezi druhy včely, a existenci učícího prvku v tanečním jazyku včely.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Eman Eman | E-mail | Web | 10. června 2008 v 7:12 | Reagovat

Na konferenci BEE-L je k tomuto tématu následující polemický komentář:

Su a kolektiv se podařilo vytvořit životaschopné smíšené včelstvo,

s dělnicemi evropského druhu *A. mellifera*, a dělnicemi druhu*A.cerana* z dalekého východu

a matky *A. cerana*.

Dělnice dvou druhů tančí kývavým tancem s velmi rozdílným trváním pro stejné místo.

Tedy z hlediska stoupenců "tanečního jazyka"(TJ) , používají různé "dialekty".

Su a kolektiv informuje v poslední publikaci v *PLoS One* 3(6), že nováčkové jednoho druhu

reagují na tanečky jiného druhu, tak jako na tance jejich vlastních.

Autoři, kteří jsou věrní přívrženci existence TJ včel, potom dovozovali že jestliže novačky nebyly uvedeny v omyl tanečky létavek používajících jiný "dialekt",

tyto novačky se musely nějak naučit správně porozumět jinému "dialektu".

Toto je úplný nesmysl, protože to není možné!

Vědci mohou dedukovat informaci TJ z tanců včel, ale mohou to tak udělat  použitím velmi rozsáhlého množství informace získané předběžným vědeckým výzkumem.

A tento výzkum musí být proveden pro každý druh včely. Včely se zřejmě nezapojují do vědeckého výzkumu.

Tak jak mohou včely odvodit informaci? Přívrženci TJ tady nevidí problém. Předpokládají, že včřely mají "instinktivní", geneticky předurčenou schopnost, správně interpretovat informaci TJ přenášenou v "dialektu" svého vlastního druhu. (Toto je přirozeně nepřijatelné pro vědce který nepřijímá existenci "instinktů", kterou vidí jako nedefinovatelnou a tudíž neexistující věc.)

Avšak když přijmeme pro účel diskuze, že včely mají nějakou "instinktivní" schopnost správně interpretovat informaci přenášenou v jejich vlastním "dialektu",

v žádném případě nemohou mít "instinktivní" schopnost správně interpretovat informaci přenášenou v odlišném "dialektu". Jediný způsob jak by mohly včely správně interpretovat takovou informaci je to, že výzkumníci provádějící výzkum, to museli udělat pro tento účel.

To je ovšem velmi jednoduché vysvětlení pro výsledky získané Su a kolektivem. Novačky reagující na tanečnice jiného druhu, tak jako by to byly tanečnice jejich vlastního druhu, jednoduše proto, protože nepoužívají žádnou informaci z TJ v první řadě!

Doufejme, že tato poslední šaráda, hraná přívrženci TJ, by mohla konečně skácet velký a stále se rozšiřující "vzdušný zámek", který přívrženci TJ vytvořili na základě Frischova senzační, ale bohužel mrtvě narozené hypotézy TJ.

-

S úctou,

Ruth Rosin ("Prickly pear")

rosinbio@GMAIL.COM>

2 Eman Eman | E-mail | Web | 10. června 2008 v 14:24 | Reagovat

Na to reagoval Peter L. Borst vtipnou poznámkou:

Ruth Rosin psala mnoho let o takzvaném včelím jazyku.

V kostce tvrdí, že zatímco tance mohou nebo nemusí obsahovat nějakou informaci, včely jí nedokáží porozumět. Tudíž nakonec není sdělována žádná informace a proto to není vůbec žádný jazyk.

Také existuje jednodušší vysvětlení: včely vyčenichají květy.

Touto logikou můžeme zkoumat vysvětlení od Ruth. Její teorie může nebo nemusí platit, ale protože ji nikdo po celé ty roky nepřijal, nakonec není tak předávána informace a tedy to není životaschopná teorie.-  Když tvrdí, že miliony lidí lpí na chybné víře, že včely komunikují tanci, a existuje jednodušší vysvětlení.

Je mnoho příkladů, kde jednoduché vysvětlení jevu právě nebude fungovat. Například že Země je jak se zdá plochá a slunce a měsíc podle všeho se pohybuje po obloze. Možná pro někoho je představa, že Země je velká koule točící se tisíc mil za hodinu, komplikované vysvětlení pro jednoduché pozorování. Může se nalézt jednodušší vysvětlení:  Země je plochá, Slunce se pohybuje.

A tak je často potřeba nějaké komplikované vysvětlení když to jednoduché je prostě špatné.

Peter L. Borst

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama