Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Včely umí počítat

25. června 2008 v 19:29 | Eman |  Biologie a šlechtění včel
Včely používají pro rozhodování o novém hnízdě metodu "quorum sensing" = "vyhodnocení kritického počtu pro rozhodnutí".


Včely (Apis mellifera) používají metodu "quorum sensing" k rozhodnutí o novém místě hnízdění. Velká včelstva se reprodukují procesem nazvaným "rojení", ve kterém matka opouští úl s částí dělnic aby vytvořila někde nové hnízdiště. Po opuštění hnízda, dělnice vytvoří roj, který visí na větvi nebo konstrukci. Tento roj vytrvá během přípravy rozhodnutí až je vybráno nové místo pro uhnízdění.
Proces "Quorum sensing" ("snímání kritického počtu k rozhodnutí") u včel je podobný jako metoda používaná mravenci Temnothorax v několika směrech. Malá část dělnic opustí roj aby hledala nová místa pro uhnízdění, a každá dělnice ohodnocuje kvalitu dutiny, kterou najde. Dělnice se pak vrátí do roje a verbuje ostatní dělnice do její dutiny pomocí včelího kývavého tance. Avšak místo časového zpoždění, čím vyšší je počet opakování tance, který dělnice provádí tím je kvalitnější místo.
Dělnice které najdou špatná hnízda přestanou tančit dříve, a mohou být proto získány pro lepší místa. Jakmile návštěvnice nového místa pocítí že počet byl dosažen (obvykle 10 až 20), pak se vrátí do roje a začnou používat novou verbovací metodu nazývanou pískání. Tento vibrační signál způsobí, že roj se zvedne a letí do nového místa. V experimentálním testu tento proces rozhodování umožnil včelím rojům vybrat nejlepší místo ve čtyřech z pěti pokusů.
Group Decision Making in Honey Bee Swarms
P. Kirk Visscher, Thomas Seeley, Kevin Passino
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama