Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Včely také někdy nebaví balet

7. června 2008 v 19:56 | Eman |  Biologie a šlechtění včel
Úsilí tančících včel je často promarněno na nepozornosti publika.

Hodně se vybádalo kolem kývavého tance, zvláštní foxtrot kterým létavky říkají svým družkám kde našly dobrý zdroj potravy. Tanec - cigcag podle číslice osm provádějí manévry v úlu (viz video na konci článku) - dává stopu, kterým směrem a jak daleko je pro včely naleziště květů.
Je tu však jeden problém: Mnoho včel, jak se zdá, ignoruje tuto informaci. Místo toho, jak výzkumníci v Argentině zjistili, se včely spoléhají na vlastní paměť kde nalézt potravu.
K tanečním pohybům, které udávají informaci o místu, tančící včela nese vůni květů, které navštívila. A vůně květů má známý účinek na včely: jestli hmyz nesnášel několik dní, vůně je podněcuje pokračovat často na zdroji potravy, který navštivil předtím.
Otázka pro Waltera M. Farina z university v Buenos Aires, s kolegy Christoph Grüter a M. Sol Balbuena, byla, co se stane když tanec vytvoří konflikt: Tanečnice dává informaci o novém místě, ale vůně květu připomíná pozorujícím včelám potravu, kterou si pamatují z jiného místa. Co budou přihlížející včely dělat?
Ve svých experimentech výzkumníci zjistili že téměř v každém případu včely šly na známý zdroj. "Přednostně spoléhají na vlastní paměť v takových situacích a ignorují místo sdělované tanečnicí," napsal Dr. Farina v jedné e-mailové zprávě.
A výzkumníci zjistili, dokonce když je vůně neznámá - a tedy včela nemá v paměti informaci o místu - tanec pouze pobízí včely se vrátit na známý zdroj, ale ne jít na ten nový.
Dr. Farina řekla v práci, která je publikována v The Proceedings of the Royal Society B: Biological Sciences, ukázala že navzdory vysokému stupni společenství v úlu, je soukromá informace v paměti včel často nejdůležitější. Veřejná informace v kývavém tanci je nejužitečnější včelám které jsou začátečnice ve snášení nektaru nebo těm, které byly delší čas neaktivní.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 iTunes Account Sign In iTunes Account Sign In | E-mail | Web | Čtvrtek v 11:22 | Reagovat

If on a Mac PC open iTunes and click on the Shop food selection and also after that click on signout. Choose your country application and navigating to iTunes.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama