Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Včely se zastaví, přivoní a pamatují si růže

6. června 2008 v 19:06 | Eman |  Biologie a šlechtění včel
Stop and Smell the Roses (Zastav se a přičichni k růžím) je známé album Ringo Starra,

člena (bubeníka) mé oblíbené skupiny Beatles http://en.wikipedia.org/wiki/Stop_and_Smell_the_Roses
Nový výzkum včel naznačuje, že včely jsou schopné si pamatovat vůni květin, které navštíví, pomocí přidělení různých druhů paměti jejich maličkému mozku.
Emeritní Profesorka Lesley Rogers z University of New England v Armidale, Australie a Profesor Giorgio Vallortigara, z University of Trento v Italii podávají zprávu o svých zkoumáních tento týden v časopise PLoS ONE.
Výzkumníci ukazují, že včelí mozky jsou rozděleny na dvě poloviny s různými funkcemi způsobem, který připomíná hemisféry lidského mozku.
V jejich pokusech, Rogers a Vallortigara trénovali včely, aby si spojily příjemnou sladkou chuť s vůní citronu a nepříjemnou slanou chuť s vůní vanilky.
Potom co se včely natrénovaly vyplazovat sosáčky když cítily citron, ale ne když citily vanilku, výzkumníci testovali co se stane včelí paměti když jedno z jejich tykadel bylo mimo funkci.
Rogers a Vallortigara zakryly buď levé nebo pravé tykadlo včel substancí založenou na latexu, aby nedetekovalo vůně.
"Když vyžadujeme aby si včela vzpomenula se zakrytým levým tykadlem, mohlo by to vyvolat dvě vůně až na asi tři hodiny, ale to potom nebylo tak dobré," řekla Rogers.
"Na druhé straně, jestli jsme zakryli pravé tykadlo a testovali jak si vzpomene, potom to zpočátku šlo dobře, ale po šesti hodinách si nemohla rozpomenout.."
Stejný vzorec platil když výzkumníci jednoduše drželi vůni na levé nebo pravé straně včely, spíše než zakrývání jedné z jejich tykadel.

Krátkodobá a dlouhodobá paměť

Výsledky experimentu vypovídají, že pravé tykadlo a připojené mozkové struktury vytváří základ pro krátkodobou a relativně dočasnou paměť, zatímco levé tykadlo podporuje dlouhodobé učení.
Ve srovnání s lidmi nebo jinými většími zvířaty, včelí mozek je neuvěřitelně jednoduchý, říká Rogers.
"Přesto s takovým jednoduchým mozkem dokáží dělat mimořádně složité věci. Dokáží dělat úžasné výkony v učení, na které bychom nikdy předtím nepomysleli," říká.
"Zřejmě jsou tyhle včelí mozky velmi efektivně "prodrátovány"
Až do let středu 1970, si vědci mysleli, že jenom lidé mají mozky rozděleny do dvou hemisfér s různými rolemi. Od té doby však výzkumníci ukázali že všechny ostatní obratlovci mají podobnou strukturu se dvěma částmi svých mozků.
A nakonec nedávno se stalo jasné, že dokonce hmyz jako včely má tento druh rozdělení funkce mozku.
"Pravděpodobně je něco zcela zásadního na tom, že ovládání pravé a levé strany je odlišně zapojeno ve formování paměti," říká Rogers.
Z ABC, od Stephana Pincocka
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama