Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Varroamonitoring v Čechách a na Moravě

6. června 2008 v 17:00 | Eman |  Varoáza
Již z názvu vyplývá, že Pracovní Společnost Nástavkových Včelařů (PSNV) pracuje a používá nástavkové úly.

Jiné spolky točící se kolem včel zase "česky svazují", "vyzkoumávají", "zvěrolékařsky spravuji", "fondově intervenují - rozuměj dotují, neboli jako Jánošíci chudým berou a bohatým dávají (nebo to bylo obráceně?)" - a každý dělá co umí a co jeho jest.

Po prvním skvělém nápadu PSNV s monitorovací podložkou přichází další, trochu složitější nicméně ještě lepší projekt, internetový informační systém o monitoringu spadu Kleštíka včelího - alias Varroa Destructor, důvěrně nazývaného krátce Roztoč, staršími včelaři, kteří chtějí působit vědecky a ještě nezaregistrovali přiznaný omyl vědců - Varroa Jacobsoni.
Web najdete na adrese varroamonitoring.cz.
Můžete se do systému zaregistrovat, je to jednoduché, a posílat své údaje o spadu roztočů na podložky. Vše potřebné k používání systému máte na těchto stránkách. Musíte si ale dát pozor, aby zákeřní mravenci a hnidopišské včely vaše vědecké pozorování nekazily a v noci nestřeženě nevynášely roztoče z podložek. To by pak výsledky zkreslovalo.
Souřadnice stanoviště zjistíte například ze stránek mapy.cz , kde si najdete svoje místo vložením názvu obce a pak si kliknete na tlačítko GPS, a opíšete stupně a minuty do registračního formuláře VMS.
Mapka by za nějakou dobu mohla představovat lokality včelařů, kteří mají přístup do internetu. Ten kdo přístup nemá, internetu se bojí, nebo mu je líto dát ekvivalent 5 kg medu za měsíc na paušál, mohl by se spojit s někým kdo internet má a je zaregistrovaný a ten v okruhu 2 km by mohl údaje soustřeďovat a posílat je najednou. Aby nedošlo k omylu, tak to není, ale myslel jsem si, že by mohlo být.
P.S.: Pár vět mimo téma pro umírněné antikomunisty
Pamatujte, že Internet vynalezli američané, co zamořili skoro všechny naše počítače největším virem v historii, systémem Microsoft Windows. Američané, ti "lumpové", co nám tu chtějí v našich krásných lesích, kde kdysi měli rusové schované krásné lesklé jaderné rakety proti západu, postavit ošklivou bílou kouli - radar, kvůli které nám náš Duce, velký oranžový Jyrka asi umře hladem. Ti američané, co se během II. světové války nacpali do Evropy a proti naší vůli nás osvobodili od okupace fašistů, kteří nás chtěli vyhubit, abychom hned nato spadli do područí ještě horších lumpů - ruských komunistů, kteří si nás ochočili a pozvolna nás vykrádali a decimovali. A ti rusové si americký radar u nás nepřejí, protože ho sami nemají, a nechtějí aby někdo viděl, co tam v Rusku provádějí, a myslí si, že nás budou jako dříve ovládat prostřednictvím hanebných českých komunistických přisluhovačů. O přívržencích islamistických teroristů ani nemluvě. Tak si to přeberte.
A mimochodem, i ten roztoč přišel z východu a varroamonitoring je takový náš včelařský radar proti těmto rudohnědým škůdcům - včelím pijavicím.

 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Anton Turčáni Anton Turčáni | E-mail | 6. června 2008 v 20:08 | Reagovat

Ja som sa venoval solídnemu monitoringu odpadu klieštika včelieho niekoľko rokov a riadil som sa ním, potom ma náhoda priviedla objavu, že odpadnuté klieštiky (monitoring som robil denne) odnášajú mravce. Vytvoril som si metódu, ktorou som tento fakt potvrdil. Zásah mravcov spochybnil hodnovernosť monitoringu  a prestal som s tým. Totiž mravec sa do úľa dostane a systém pevnej sieti nad podmetovou podložkou, dokonale chráni od kontrolujúcich včiel, preto na monitoring by sa mali používať podložky zakryté dvomi sieťami, kde včely majú možnosť dno kontrolovať  ( mravcov nepustia zbierať biologický odpad z plodiska včiel) a mŕtvych V.D. nedokážu odstrániť.

Aby som predsa nebol mimo diania v úli, používam metódu vyberania 21 dňových trúdov zo stavebných rámikov. Odviečkovacou vidličkou vodorovne napichnem zaviečkovaný trúdí plod (asi 50 imág), kolmo vyzdvihnem a položím na bielu podložku. Ak sú na plode klieštiky istotne ich nájdem, urobím na viacerých miestach a v každom úli keď  plod so SR odstaňujem, ide rýchlo a viem čo ma v nasledujúcich mesiacoch čaká. Tento spôsob je aspoň tak presný ak nie presnejší, ako zber odpadnutých klieštikov z prirodzeného odpadu.

Tento monitoring som už robil a nenašiel som ani jedného VD. Možno skutočne neboli na plode alebo nenatrafil na ten "správny" SR.

2 Karel Karel | 7. června 2008 v 7:24 | Reagovat

...Mapka by za nějakou dobu mohla představovat lokality včelařů, kteří mají přístup do internetu....

Je to moje utkvělá myšlenka z dob kdy se zde okolo objevil mor a taky když jsme měl otravu z postřiku řepky.

To by mě  tenkrát pomohlo. Mít tak mapu a tam s trochou přesnosti uvedená stnoviště - ono by to přeci jen bylo pro agronomy, veterináře i pracovníky OUa Mu při varování atd. přehlednější.

Možná by se opravdu mohl takto vytvořit systém včelařů, co mají zajem splupracovat.

Zjistím třeba probíhajíí otravu (jako já minule), vytáhnu si mapku - třeba vytištěnou a uloženou - a už volám.

Jednak varuji a jednak by se dalo rychleji zjistit, zda jde o otravu a kde je asi zdroj.

Jak zajistit ochranu údajů? Asi by to šlo využít jako kontaktní místo a přes ně se kontaktovat a navázat spolupráci a vyměnit číslo mob. a e-mail. Pokud už podle popisu nebudeme vědět o koho jde.

Jsem zvědav, kolik lidí se zapojí.

3 Karel Karel | 7. června 2008 v 7:27 | Reagovat

UPOZORNĚNÍ!

============

link z této stránky je nyní nefunkční, je třeba před varroamonitoring zadat WWW:  

www.varoamonitoring.cz

4 Karel Karel | 7. června 2008 v 8:04 | Reagovat

UPOZORNĚNÍ! podruhé :-))

============

je třeba před varroamonitoring zadat WWW:

a správně to napsat se dvěma R  :-) a pak to snad už bude to pravé:

www.varroamonitoring.cz

Takže vzhůru na roztoče, kdo jich najde nejvíc, vyhrává!

Level 1 - STAAAART

5 G.Pazderka G.Pazderka | E-mail | 7. června 2008 v 16:38 | Reagovat

K [1].

Diagnostiku na trubčím plodu také dělám, protože mám trubce dennodenně pod rukama v medárně při medobraní.

Řekl bych, že je důležité nehledat jen na stavebním rámku, ale hlavně i kolem dělničího plodu a okrajích a rozích rámku, kde se trubčina také často vyskytuje. Jde oto, že roztoč podle mé zkušenosti, se nejprve shlukuje v trubčích buňkách, které preferuje před dělničím plodem, a to v jakýchchsi ložiscích, které se následně potom zvětšuje. Často se snaží samičky v takových ložiskových místech zalézat ve více kusech do jedné buňky a asi vedle zvyšování genetické variability snaží lépe pečovat o svůj plod. Není podle mého názoru pravidlem, že by takové zalézání bylo až když je invaze ve vysokém stadiu. Roztoč ho dělá i při minimálním napadení. (k tomuto zalézání bych ocenil odborný názor)

Chci tím také říci, že na stavebních rámcích nalézám roztočů velmi posrovnu, ale právě kolem dělničího plodu v jakýchsi centrech začíná ta pohroma. Takže monitoring roztoče jen na stavebním rámku je podle mého názoru velmi nepřesný a uvádí v dojem zdravého stavu.

6 Anton Turčáni Anton Turčáni | E-mail | 8. června 2008 v 12:08 | Reagovat

Chci tím také říci, že na stavebních rámcích nalézám roztočů velmi posrovnu, ale právě kolem dělničího plodu v jakýchsi centrech začíná ta pohroma. Takže monitoring roztoče jen na stavebním rámku je podle mého názoru velmi nepřesný a uvádí v dojem zdravého stavu. G.P.

Samozrejme, že prítomnosť V.D. na zisťujem roky a plode, ktorý sa bežne vyskytuje na plodových plástoch. V snahe byť pokrokový, som po dlhšej prestávke tohoto roku znovu nasadil SR a preto som aj zisťovanie robil na nich.

Za roky praxe si moje oko všimne veci, ktoré tam nepatria a ak sa prechodne objaví na robotniciach V.D., tak ho objavím. Ak bežne zbadám na včele ojedinelého klieštika v mesici jún a júl (VI. a VII.), viem, že klieštik ohrozuje včelstvo a robím primerané kroky, aby som tlak varroa zmiernil.

Nakoniec si myslím, že každý spôsob, ktorý dokáže odhaliť narastanie roztoča, je dobrý.

7 ales ales | 9. června 2008 v 12:50 | Reagovat

Mně by se líbila obecná mapa stanovišť. Prostě abych věděl, jak jsou včelstva kolem mě rozložena + vlastník stanoviště by mohl připisovat libovolné informace, které se ke stanovišti vztahují. Bylo by mimo jiné jasné, jak je která oblast republiky zavčelena a nemuseli bychom se spoléhat na různé podivné informace z médií.

Údaje o rozložení včelstev má Českomoravská společnost chovatelů (cmsch.cz), která přidělila identifikační číslo každému včelaři a také každému stanovišti, přičemž k číslu stanoviště zná i počet včelstev. Pravděpodobně to vychází z dotazníků, které každý rok dostáváme. Bohužel nevím o tom, že by se k datům dalo dostat.

Co se týče ochrany soukromí, jsem názoru, že pokud stát včelaře podporuje, mělo by být přijetí podpory automaticky souhlasem se zveřejněním minimálně polohy stanoviště a počtu včelstev.

8 lukas lukas | 9. června 2008 v 22:19 | Reagovat

Obecná mapa stanovišť je přesně ten nápad s kterým koketuji již delši dobu, že bych mohl vytvořit. Bohužel jsem si zatím neudělal dostatek času. Dá se k tomu krásně využít rozhraní z  mapy.cz, kde by se jen přidávaly vlastní body na mapě.

Aplikace by se třeba dala i pak dále rožšiřovat, např : vytisknutí zmiňovaného dotazníku, statistiky zimovaných včelstev, atd..

Pokud si jěště někdo myslí, že by takováto aplikace měla smysl, dejte mi prosím vědět na email lkretschmer (na) seznam (tecka) cz

9 Eman Eman | E-mail | Web | 10. června 2008 v 7:43 | Reagovat

Ad (7)

Mě by se to taky líbilo. Mapa stanovišť (adresy a čísla katastrů) je v databázi ČMSCH, kam každé září má včelař poslat registrační list. Zjistil jsem, že údaje tam jsou neúplné a někdy neaktuální, podle toho, jestli to včelaři berou vážně. Databáze je sice zřízena ze zákona, udržovaná za státní peníze, ale v podstatě je k ničemu. Většina veterinářů se do ni sem tam možná podívají (spíš ne), a nedokáží ji ani kontrolovat (například porovnáním s protokoly o vyšetření měli)  a s odkazem na ochranu osobních údajů do ni nikdo jiný nesmí nahlížet.

Pokud se nějaký včelař úplně na pravidelnou aktualizaci vykašle, vůbec nic se neděje. To jen v případě výskytu moru a při žádosti o náhradu by možná mohl nějaký šťoura srovnávat údaje v databázi s údaji v žádosti, ale kdo by to dělal? Veterináři mají jiné starosti.

Spolupráce v této oblasti mezi ČSV a SVS (ČMSCH) je mizivá a zlomil jsem na tím hůl. Drtivá většina včelařů nemá stejně přístup na internet a ani mít nikdy nebude. Jak chcete získávat údaje? K čemu je zmapování v nejlepším případě 2 % včelstev?

10 G.Pazderka G.Pazderka | E-mail | 11. června 2008 v 13:06 | Reagovat

E:>...a nedokáží ji ani kontrolovat (například porovnáním s protokoly o vyšetření měli) a s odkazem na ochranu osobních údajů do ni nikdo jiný nesmí nahlížet.<

......

Asi bych měl zmínit, že náš inspektor evidenci sleduje velice pečlivě. A naposledy co jsem tam byl si vytvořil i vlastní registrační systém na kočování, resp. na vyplňování povolení k přesunu včelstev.  Ono co veterinární inspektor, to jiný přístup a já a určitě i svazoví kočovníci a OV ČSV jsme vcelku s přístupem uřčitě spokojeni.

11 Leoš Dvorský Leoš Dvorský | E-mail | 11. června 2008 v 13:42 | Reagovat

Já myslím, že je to dobrý počinek. Jak se to vyvine dál, se uvidí. Předpoklám, že se alespoň ti, co si říkají včelaři, zapojí. Někdo ale bude bědovat nad mravenci než aby zamezil jejich přístup do monitorovaných včelstev. Třeba se takto jednou dopracujeme k těm varroamapám. Mám však trochu obavy, že pokud se z toho neudělá nějaká "teorie" a nebude se obhajovat všemi způsoby, moc si toho nikdo nevšimne. I když na druhou stranu PSNV má několik set členů, když se zapojí jen polovina, bude to stačit.

12 Milan Čáp Milan Čáp | E-mail | 8. července 2008 v 13:27 | Reagovat

Mapu stanovišť včelstev v naší ZO (Tábor) jsem si udělal v maps.google.com na jaře. Je to dobré třeba pro to sledování zavčelení a hledání nových stanovišť. Na mapy.cz lze vytvářet body na mapě, ale ty jsou přístupné komukoliv, na google si můžete vytvořit svojí privátní mapu a tu pak poskytnout dalším (ono ukazovat každému kde mám umístěny včely není zrovna ideální z hlediska krádeží). Mapy.cz jsou zase pro českou repobliku o dost podrobnější a reálnější. Pokud si každá ZO udělá svojí mapu, pak by šlo jen o to je propojit. Ale fakt nevím komu je pak poskytnout... Na druhou stranu, potřeboval bych mapy minimálně sousedních ZO, protože na okrajích naší ZO jsem stejně namydlený.

13 Jiří Matějka Jiří Matějka | E-mail | 30. září 2008 v 9:33 | Reagovat

Systém VMS se mi docela zamlouvá. Je však zapotřebí uvádědět skutečné hodnoty a ne si zbytečně podkuřovat. Potom by smysl tohoto systému klesal a docházelo by ke značnému zkreslení skutečného stavu hodnot zamoření a vymstilo by se to nám všem. Je pěkné i to, že včelař zná podle mapy ve svém okolí E-mail včelaře a může si říci okamžitě jak to vypadá se stupněm nákazy u sousedů. Zapojení 100% včelařů není tak důležité jako zapojení do VMS v ploše mapy.

Ještě bych chtěl upozornit, že v rubrice poznámky lze doplňovat zásahy ve včelstvu a různá jiná opatření která se mají v budoucnu provést. Toho lze perfektně využít pro organizaci práce ve včelstvech. Nahradilo by to i do určité míry zápisky do notesu. Bylo by dobré uvažovat o možném rozšíření těchto poznámek pro možnost organizace různých veterinárních opatřeních atd.. centrálně po internetu. Když jsem se před pár lety seznámil s možnostmi osobních počítačů zaujaly mě natolik, že jsem se snažil v kreslícím programu autocad o nakreslení všeho co jsem vyráběl. Od rámků až po úly. Dokonce jsem si vypracoval i takový malý zápisník o provozu ve včelstvech včetně nákresu úlů s nástavky a rámky, které jsem pak v programu ACAD přesouval a prohazoval jako při skutečné práci ve včelstvu. Mělo to jednu přednost a to, že jsem se mohl vždy vracet k minulým zásahům a průběžně doplňovat i zpětně poznámky a mít zkrátka perfektní přehled. Velká nevýhoda byla v tom, že počítač jsem neměl na včelnici a tím byl přenos dat ztížený. VMS však překonalo vše a moc se mi zamlouvá, bylo by dobré zpracovat něco podobného co jsem výše nastínil do rubriky poznámek. Zdravím a VMS hodnotím jako přínosnou, rychlou a moderní věc.

14 Honza F. Honza F. | 24. března 2010 v 23:14 | Reagovat

Našel jsem mapu zavčelení Libereckého kraje:
http://maps.kraj-lbc.cz/mapserv/php/mapserv3.php?project=vcely&layers=zabaged stanoviste obcepopisky popiskyobci

15 viagra viagra | E-mail | Web | 2. února 2017 v 14:45 | Reagovat

Hello!
http://pur2via.com/ ,  , http://pur2cia.com/ ,  ,

16 in in | E-mail | Web | 7. února 2017 v 22:07 | Reagovat

Hello!
http://www.irov2online.com/ ,  , http://compmedonline.com/ ,  ,

17 remote_medical remote_medical | E-mail | Web | 9. února 2017 v 17:47 | Reagovat

Hello!
http://clia2online.com/ ,  , http://remote2medical.com/ ,  ,

18 cialis cialis | E-mail | Web | 31. března 2017 v 22:59 | Reagovat

Hello!
http://fast3ciaonline.com/ ,  , http://generic3viafast.com/ ,  ,

19 MoisesDub MoisesDub | E-mail | Web | 16. dubna 2017 v 21:47 | Reagovat

cialis y glaucoma

      <a href=http://onlinecialisrxd.com/>online cialis</a>

    <a href="http://onlinecialisrxd.com/">genericc cialis</a>

    cialis internet kaufen

20 cialis_generic cialis_generic | E-mail | Web | 20. dubna 2017 v 1:04 | Reagovat

Hello!
http://cialisgenericbuyrx.com/ ,  ,

21 PolkaDub PolkaDub | E-mail | Web | 27. dubna 2017 v 22:04 | Reagovat

wow look it cialis soft pills

      <a href=http://cialisuperactivenpx.com/>cialis super active</a>

    <a href="http://cialisuperactivenpx.com/">cialis super active</a>

    comment acheter du cialis

22 MoisesDub MoisesDub | E-mail | Web | 1. května 2017 v 0:48 | Reagovat

viagra online kaufen gunstig

      http://viagrasaleznp.com/ - viagra generic

    <a href="http://viagrasaleznp.com/">buy viagra</a>

    legal on viagra

23 MoisesDub MoisesDub | E-mail | Web | 9. května 2017 v 16:04 | Reagovat

loans for people on unemployment benefits

      http://fastloanstgz.com/ - payday loans online

    <a href="http://fastloanstgz.com/">quick cash loans</a>

    how often can you get a cash advance

24 AhmedNaife AhmedNaife | E-mail | Web | 19. května 2017 v 11:44 | Reagovat

cialis vs levitra cost

<a href=http://buycialisvaonline.com/>cilais price</a>

<a href="http://buycialisvaonline.com/">cilais price</a>

cialis muestras genericas

25 DemidDub DemidDub | E-mail | Web | 28. května 2017 v 13:33 | Reagovat

cheap cialis 5mg australia

      http://buygvcialisonline.com/ - generic cialis

    <a href="http://buygvcialisonline.com/">buy cialis online</a>

    dr reddys cialis

26 cialis_generic cialis_generic | E-mail | Web | 28. května 2017 v 22:27 | Reagovat

Hello!
http://buycialisfxz.com/ ,  ,

27 AlexeyDub AlexeyDub | E-mail | Web | 2. června 2017 v 12:31 | Reagovat

cost of 30 day 5mg cialis

      http://cialis10mgonlinez.com/ - cialis online

    <a href="http://cialis10mgonlinez.com/">buy cialis</a>

    click here drug cialis

28 viagra viagra | E-mail | Web | 16. června 2017 v 3:43 | Reagovat

Hello!
http://buyourviagraonline.com/ ,  ,

29 LiosDub LiosDub | E-mail | Web | 1. srpna 2017 v 16:23 | Reagovat

cialis profesional

      http://genericialisasonline.com/ - buy cialis

    <a href="http://genericialisasonline.com/">cialis</a>

    cialis 5mg hersteller

30 YuliaDub YuliaDub | E-mail | Web | 7. srpna 2017 v 19:55 | Reagovat

billige cialis generika

      http://canadiangcialisonline.com/ - buy canadian cialis

    <a href="http://canadiangcialisonline.com/">tadalafil online</a>

    cialis price comparisons

31 MoledDub MoledDub | E-mail | Web | 28. srpna 2017 v 13:49 | Reagovat

shoppers drug mart cialis

      <a href=http://cheapcialisuik.com/>tadalafil online</a>

    <a href="http://cheapcialisuik.com/">cialis</a>

    wow)) european cialis

32 MoisesDub MoisesDub | E-mail | Web | 22. září 2017 v 19:58 | Reagovat

tomar viagra con 18 anos

      <a href=http://buycxviagra.com/>buy cheap viagra</a>

    <a href="http://buycxviagra.com/">order viagra</a>

    viagra for sale new zealand

33 GelesDub GelesDub | E-mail | Web | 25. září 2017 v 19:48 | Reagovat

cialis generico on line

      <a href=http://cheapjicialis.com/>cialis</a>

    <a href="http://cheapjicialis.com/">buy cialis online</a>

    comprar cialis en peru

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama