Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Varroa tolerance se zdá být záležitostí chování,

28. června 2008 v 10:04 | Eman |  Biologie a šlechtění včel
nikoli imunitního systému včely.

Parazitický roztoč, Varroa destructor, je nejvážnější škůdce včely medonosné, Apis mellifera, a způsobuje smrt milionů včelstev po celém světě. Tento roztoč se rozmnožuje v plodových buňkách a parazituje na nedospělých i dospělých včelách.

Zkoumali jsme jestli napadení Varroa vyvolává změny ve vyjádření genů v Apis mellifera, a jestli jsou genotypické rozdíly ve včelí toleranci, jako první kroky k rozpletení mechanismů odezvy hostitele a rozdíly ve vnímavosti na parazitizmus Varroa.

Výsledky: Zkoumali jsme transkripční odezvu na roztočový parazitismus ve dvou genetických kmenech A. mellifera, které se liší ve vnímavosti k Varroa, porovnáním parazitované a neparazitované úplné sestry kukly z obou kmenů.
Profily vyjádření včely byly analyzovány pomocí microarray odvozené od včely medonosné ESTs (Whitfield et al. 2002b) jejíž anotace byla naposledy rozšířena pomocí výsledků ze sekvence genomu včely medonosné (Consortium 2006).

Měřili jsme rozdíly ve vyjádření genů ve dvou včelstvech z Varroa - vnímavých a dvou včelstev Varroa tolerantních včel. Identifikovali jsme sadu 127 genů s významně odlišnými vzory vyjádření: 30 se odchylovalo s přítomností Varroa, 99 se odchylovalo s včelím genotypem, a 2 v obou. Varroa parazitismus způsoboval změny ve vyjádření genů vztažených k embryonálnímu vývoji, buněčnému metabolismu a imunitě.
Včely tolerantní na Varroa byly hlavně charakterizovány rozdíly ve vyjádření genů regulujících neuronového vývoje, neuronové citlivosti a čichu. Rozdíly v čichu a citlivosti na podněty jsou dva parametry, které by mohly, alespoň částečně, být odpovědné za toleranci včely na Varroa; rozdíly v čichu mohou být vztaženy k zvýšenému groomingu a hygienickému chování, důležitému chování známému jako podílející se na Varroa toleranci.
Závěry: Tyto výsledky napovídají že rozdíly v chování, spíše než v imunitním systému, jsou základem Varroa tolerance u včel, a udávají naznačení specifických fyziologických změn zjištěných v parazitovaných včelách. Tyto výsledky jsou první krokem směrem k lepšímu pochopení molekulárních drah zapojených v tomto důležitém vztahu hostitel - parazit.

Autor: M. Navajas, A. Migeon, C. Alaux, Ml. Martin-Magniette, G. E. Robinson, J. D. Evans, S. Cros-Arteil, D. Crauser and Y. Le Conte Credits/Source: BMC Genomics 2008, 9:301
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Pavel Holub Pavel Holub | E-mail | 28. června 2008 v 15:06 | Reagovat

100 let šlechtění několika kmenů včely medonosné opačným směrem - vůči varroatoleranci a reakcím na podněty ( bodavost, mezerovitý plod ) způsobilo katastrofu. Konečně je to vědecky prokázáno.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama