Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Studie o včelách dává důkaz o existenci "sobeckého genu"

24. června 2008 v 17:54 | Eman |  Biologie a šlechtění včel
Expert na Universitě v Western Ontario objevil silný důkaz podporující koncept britského biologa

Richarda Dawkinse o "sobeckém genu", který byl přijatý jako fakt před desítkami let.
Profesor biologie Graham Thompson tvrdí, že s Peterem Oxley z university v Sydney v Austrálii poprvé izolovali oblast na genomu včely, která ukrývá "sobecký gen" ovládající neplodnost ve včelách dělnicích.

Objasnil, že slovo "sobecký" se nevztahuje k lidskému popisnému přídavnému jménu o sebestřednému chování, ale spíš k instinktivní tendenci genů, které tak chtějí pokračovat v existenci v další generaci.

Ve včelstvu jsou včely dělnice neplodné. Dospělá včelí matka je vybrána včelami, a umožní se jí, aby byla oplodněna samčími trubci.
Právě protože vědci nikdy předtím neizolovali "sobecký" gen ovládající dělničí neplodnost, bylo pochopení, jak se může rozvinout reprodukční altruismus, pouze teoretické.
Thompson však tvrdí, že jeho týmová práce nyní dala silný důkaz toho, že sobecký gen opravdu existuje nejen v teorii ale také ve skutečnosti.

Nevíme přesně, který gen to je, ale blížíme se, řekl Thompson, a dodal že vytvoření genomu včely v roce 2006 bylo pro toto odhalení zásadní. "To nám dává zásadní ověření platnosti pro velkou část socio-biologie."

zdroj
------------------------
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama