Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Rojící se včely jsou problém pro majitele domů

4. června 2008 v 17:33 | Eman |  Včelařské metody, úly a další včelařský hardware
LAKEWOOD - Majitelé domů a obchodů podél Front Range volají včelaře a prosí o pomoc s odstraněním rojů včel.

Koncem května a v červnu opouští roje včel úly a letí za matkou založit nové včelstvo. Někdy tyto roje končí na nešikovných místech a přívádí lidi do rozpaků co s tím dělat. Tisíce včel našlo nový domov ve zdech domu Audrey a Jerry Dummer v neděli. Snažili se volat společnost na hubení škůdců a včelaře, aby jim někdo pomohl s rojem. "Náhle jsme zjistili, že včely byly skutečně uvnitř domu, uvnitř zdí. Volali jsme firmu a zjistili, že současný poplatek za vypuzení včel je asi 150 dolarů," řekl Jerry Drummer. Dummerovi věděli, že včely po světě umírají poslední roky ve velkém počtu. Zkoušeli kontaktovat včelaře, aby roj chytili a přemístili. "To stojí asi 800 dolarů," řekl Dummer. "Je to pětkrát více jak vypuzení roje. Je těžké zjistit, co dělat." Včelař John Duran z American Bee Company nebyl překvapen vysokou cenou přemístění včelstva, které je za zdí domu. Uznal, že je velmi těžké se na ně dostat a může se poškodit dům. I když jsou vypuzeny, mohou tam nechat mnoho medu, který přiláká jiné škůdce. Duran je mezi řadou včelařů podél Front Range, kteří pomáhají s voláním o rojích v problémových místech. Chová až tucet včelstev na Four Mile Historic Park v Glendale. Říká že asi třetina jeho včelstev vymře každý rok, tak někdy přemístí úl do parku.
Mnoho farmářů v Koloradu najím včelstva od včelařů během jarních a letních měsíců na opylování jejich plodin. Duran říká že včelaři dostávají asi 25 dolarů za měsíc za každé včelstvo.
"Lepší je to v Kalifornii," řekl Duran. "Majitelé mandlových sadů platí až 200 dolarů za měsíc.
Více informací je na www.bee-swarm.com.

Pořekadla o rojích
"Roj v květnu - za fůru sena.
Roj v červnu ~ za stříbrnou lžičku.
Roj v červenci ~ nemá cenu mouchy. ..."

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Anton Turčáni Anton Turčáni | E-mail | 4. června 2008 v 20:30 | Reagovat

Koncem května a v červnu opouští roje včel úly a letí za matkou založit nové včelstvo.

Eman verím, že takto by si to nanapísal, toto je však preklad a možná, že to je napísané práve takto.

už neraz som to takto čítal aj vo včelárske literatúre, či včelárskych časopisoch, lenže matka nikdy nevedie včely k rojeniu, ale včely vedú matku, rojové včely vyberú miesto sadnutie roja a matka prilieta za rojom keď je už 90% včiel usadených v rojovom strapci. A takto je aj keď roj opúšťa úľ. Dal som záležať na tomto akte a neraz som sa zameral na čas kedy vlastne matka vyletí z úľa. V čase keď som zastrihával matke jedno krídlo, to jednoduché a presné, označená matka vyletela a spadla do trávy, kde som ju okamžite zbadal, aj matky z nezastrihnutým krídlom som niekoľkokrát zaznamenal.

Môžem zodpovedne prehlásiť, že matka pri rojení včelstva vylieta z úľa za včelami až keď je 90% včiel vo vzduchu. Nie raz sa stalo, že matka spadla do trávy a roj lietal v blízkosti včelnice, rojové včely určovali miesto pre sadnutie roja.Platí to samozrejme len vtedy, keď roj vyletel so starou matkou, ak vyletel s mladou či mladými, to už pravda nie je. Ak do 10 min. matka k včelám nesadla, roj sa vrátil do svojho pôvodného úľa. To som využíval práve pri M so zastrihnutým krídlom, matku som vložil do malého izolátora, do ktorého mali včely prístup, vždy včely sadli k matke ktorú som zavesil v IZO na pre mňa výhodné miesto.

Záver: roj nevedie matka, ale samotné rojové včely!

2 Eman Eman | E-mail | Web | 5. června 2008 v 5:54 | Reagovat

Antone, je to překlad. Let za matkou jsem chápal tak, že včely spojuje feromon matky, na který se orientují. Pokud sklepnu ze stromu část roje s matkou do koše, dám stranou na zem, přikryju hadrem a ponechám štěrbinu, tak se zbytek roje do půl hodiny nastěhuje do koše za matkou. Včelám matka chybí a na původním místě zůstane jen hrstka včel, která cítí zanechanou vůni.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama