Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Po zákazu pesticidů v Německu a Francii se žádá zákaz v USA

26. června 2008 v 18:30 | Eman |  Pesticidy a včely
Je potřeba drastická akce, říká kanadský genetik Joe Cummins.

Američtí farmáři a včelaři by neměli už čekat na další důkaz nebo na dokonalé vysvětlení složitého syndromu, který ohrožuje třetinu potravin v USA. Nyní si většina včelařů a vědců uvědomuje že pesticidy jsou činitelem v CCD.

Cummins to říká v interview méně než měsíc po německém zákazu clothianidinu, pesticidu běžně používaném k likvidaci hmyzu na kukuřici. Německo zakázalo pesticid potom co se našly hromady mrtvých včel blízko polí s kukuřicí mořenou v pesticidu a po reakci vědců svědčících o tom, že insekticid často zabíjí včely. Německá vláda provedla mimořádnou akci k ochraně včel a dalších důležitých opylovačů, protože je nyní dost přesvědčivých důkazů, které spojují chemikálie s CCD.
Zákaz pravděpodobně rozjede evropskou debatu o geneticky modifikované potravě, která se týká ošetření semen, aby odolávala poškození od ošetřování pesticidy. Kritici takové modifikované potravy říkají, že poškozuje prostředí a má neznámé důsledky na lidi kvůli malým výnosům. Někteří vědci v Evropě žádaly jejich zákaz.
Kolaps včelstev ohrožuje včely po celém světě několik posledních let.
V jiných částech Evropy, včetně Francie, ukázaly studie že další pesticidy negativně ovlivňují chování včel a přispívají ke kolapsu celých včelstev. Francie zakázala používání imidaclopridu, který jako clothianidin je klasifikován jako neonicotinoid. Imidacloprid je spojován s dezorientovaným chováním včel a může vysvětlit proč mnoho případů CCD končí opuštěnými úly.,......
Jim Fisher na mailové konferenci BEE-L si neodpustil zarýpání:
"Vůbec žádný pesticid nebyl spojován s CCD. Pesticidy hrají stále menší roli a CCD je problém patogenů."
Co se stalo v Německu je jednoduše zabití pesticidů, nic víc. Co se stalo ve Francii je to, že ztráty včelstev se neuklidnily po zákazu pesticidů podle principu "předběžné opatrnosti" i navzdory nedostatku důkazů. Žádný případ nebyl nikým považován za CCD.
Cummins není žádný včelařský expert. A proč žádá zákaz pesticidů v USA? Legrační je, že nežádá zákaz v Kanadě. Zajímalo by mě proč? Jestli chce drastickou akci, ať se podívá do úlu. Bude ale muset počkat až se ukáže alespoň nějaký důkaz.
Joe Cummins je genetik a zákazem pesticidů asi hraje ve prospěch geneticky modifikovaných rostlin, které jsou odolnější proti hmyzím škůdcům bez používání pesticidů.

........
Je to všechno komplikovaná záležitost a každý si ohřívá tu svoji polívčičku.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama