Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Nemoc, která ochromuje největší včelí úly

13. června 2008 v 17:42 | Eman |  Nemoci včel - Veterinární záležitosti - léčení
Pouze 5% včelařů je zasaženo nemocí hroucení včelstev (CCD). Ale těm 5% to vadí. A hodně.

Ačkoli až 40+% z včelstev USA minulou zimu uhynulo, a polovinu z těch uhynulých na cokoli způsobila nemoc CCD (colony collapse disorder). Avšak tato část ze všech včelařů USA problémy neměla. Ve skutečnosti je náš odhad, že méně než 5% z včelařů mělo co dělat s CCD. Jak si tedy můžete představit, tak tento malý počet včelařů ovládá velký počet včelstev, a proto je zde taková disproporce...

I když to odhaduji, mám zde poslední čísla, která odráží jaká je populace amerických včelařů. Když analyzujeme naše odběratele, zdroje "výboru pro med" (honey board), mluvíme s firmami zásobující včelaře, státními regulačními činiteli a vedoucími včelařských organizací, docházíme k tomu, že je v USA něco pod 1,000 komerčních včelařů. To jsou lidé, kteří mají ze včel živobytí... dělají med, pronajímají je na opylování, prodávají včely v sezoně, vyrábějí nebo prodávají včelařské vybavení, prodávají vosk, a chovají a prodávají včelí matky a všechno co může být částí podnikání. Z toho med a opylování jsou obecně se provozuje nejvíc a je nevýnosnější.

Potom zjišťujeme že je asi 5,000 včelařů s částečným úvazkem na vedlejší činnost. Tito včelaři provozují od asi 50 do 300 včelstev, a obecně to jsou rodinné farmy, s partnerem a dětmi. Šetří universitní zdroje, možná důchod, rodinný podnik s dětmi nebo je to vedlejší práce, která generuje nezbytný příjem rodiny.

Zbytek z nás jsou malovčelaři na zahrádkách, jsou to něco jako zahrádkáři - jsme všude a jsou nás tisíce. Odhadujeme že je dnes v USA asi 90,000 - 95,000 malovčelařů. Máme průměrně 10 nebo méně včelstev a chováme je na zahradě za domem nebo na včelnicích v blízkosti.

Z těchto počtů potom zjišťujeme, že je v USA asi 100,000 včelařů celkem. Z těchto je pravděpodobně 2,500 dostatečně velkých, aby se dali nazvat opravdoví podnikatelé, a něco kolem 3,000 - 4,000 , a zbytek, honí včely jako hobby nebo zábavu pro radost.

Včelaři, kteří ztratili včely minulý podzim a zimu na CCD byli převážně komerční a velcí včelaři na vedlejší činnost. Zda to je proto, že to jsou včelaři, kteří byli schopni zaznamenat příčiny svých problémů (symptomy podobné CCD), nebo ti co je hlásili, je nejasné. Opravdu víme že oficiální počty od ministerstva byly pouze od komerčních provozů, tak to nám to trochu oddělí.

Nicméně velké včelařské provozy se zdají být více náchylné na CCD protože jsou v blízkosti k tisícům jiných včelstev, když opylují mandle, a tudíž s největší pravděpodobností zjistí problémy nebo mají problémy je zjistit. Kdybych já měl ztratit 50% z mých včelstev, pouze 4 by uhynula. Když velký včelař ztrácí 25%, a celkem má 10,000 včelstev... to se pocítí a to je velké množství včel co zemře.

Říkal jsem, že pouze 5% z amerických včelařů mělo problém. Těchto 5%, však ovládají asi 90% ze všech včelstev v USA, takže tato malá skupina má problém, a to způsobuje bolení hlavy kdekoli jinde.

Ale pro zbytek nás to bylo celkem průměrné jaro...většinou. Jistě si jste vědomi oblastí ještě trpících extrémním suchem a horkem. A Středozápad je pomalu omýván bouřemi a záplavami a větším deštěm v předpovědi. Tyto části země, to je zajímavé, jsou oblasti nejproduktivnější na med z USA a kde většina komerčních včelařů chová včely během léta. Jestliže tyto části země nedostanou déšť, nebo dostanou méně deště... v závislosti kde jste... dostatečně brzy, bude to katastrofální sklizeň další rok a včely budou trpět celý podzim a celou zimu kvůli nedostatku potravy a vody.

Index závažnosti sucha
Před dvěma roky si skutečně sucho vzalo daň na včelách a překvapilo včelaře. Ten podzim a zima když udeřila CCD silně a hodně včel bylo ztraceno...některé, možná, na CCD, ale mnoho na vážné problémy s podvýživou. Hodně včelařů dostalo ten rok lekci:
Sucho = problémy s potravou
Minulý rok sucho neodešlo, ale lekce z předchozího roku se neztratila pro většinu včelařů, ať malovčelařů nebo komerčních provozů. Věnovali čas a krmení a zajistili aby včely byly dobře živeny. A přesto 44% ztrát poslední zimu si vzalo vážnou daň, ale příčiny se zdály méně závislé na suchu než na drsné zimě - a na CCD. Přesto počet včelstev uhynulých na CCD se zvětšil minulý rok a dokonce potom co se včelaři snažili připravit je na tvrdší časy. Takže to neodešlo pryč, a zdá se že se to ještě zhoršuje, a když je to spojeno s klimatickými problémy je to vůbec drsný svět pro naše včely.
Ale co se týká mne, doposud byl tento rok pro včely fantastický. Počasí na jaře bylo chladnější a vlhčí než mám rád, a rostliny rozkvétaly pomaleji než obvykle. Ale ve skutečnosti to nebylo špatné, protože jsem se zpozdil ve včelařských pracích a když jsem byl připraven, byly připraveny včely. A nyní většina mých včel prosperuje... dělá med a chová spoustu plodu a jsou zdravé a v pořádku. Pokud chcete srovnání ... když stojím na včelnici, včely sviští vlevo vpravo a nade mnou a za mnou, poprvé po letech jsou skutečně zdravě šťastné.
To je zdravá a příjemná změna a já z toho mám nesmírnou radost.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 G.Pazderka G.Pazderka | E-mail | 14. června 2008 v 2:16 | Reagovat

Zavádějící a nic neříkající. Sucha jsou běžná a týden s koncem 7. června byl výkyv. Nic mimořádného. Přesto se ve článku opírá pisatel o data až před dvěma lety. Kde je tedy ta průkazná dlouhodobá statistika, která by na "utrpení žízní" možná nakonec i ukazovala? Snad by měl spíš poděkovat velkým včelařům zato, že vlastně tím, že zbankrotovali se mu letos bude prodávat med mnohem lépe a to podle statistik retail cen v U.S za nejvyšší v historii. (za koncovou cenu přes 4 dolary za pound medu)

Takže zbývá konstatovat co chtěl tím básník říci: "Hold jsou to určitě rasi ti velkovčelaři co určitě trápí včely hlady a žízní."

PS: Co to je CCD? To je jednoduché - viz níže. Nemusím snad psát, že američani platili méně za energie včetně benzinu a nafty pro provoz farem. A přitom vůči světu měli výhodnější kurz. To je  CCD! Unás je to jen šlompáctví a slabý odvar toho, co dělají velcí včelaři v U.S. pro včelařství. (vlastně už jen kejhají :-(  )

ceny podle NHB statistiky za květen 2008

15,80 za dolar k 13.6. 2008

Maloobchod uvnitř U.S. - 9,41 $/kg  (149Kč)

Velkoobchod uvnitř U.S. - 6,70 $/kg   (104Kč)

ceny podle NHB statistiky za květen 2005

24,9Kč za dolar k 13.6. 2005

Maloobchod uvnitř U.S. - 8,29 $/kg  (206Kč)

Velkoobchod uvnitř U.S. - 5,73 $/kg   (143Kč)

2 Eman Eman | E-mail | Web | 14. června 2008 v 7:45 | Reagovat

Díky za doplnění zajímavých údajů. Ber ten článek jako jeden pohled na situaci dobře informovaného včelaře - novináře. Tvůj pohled je jiný a to je v pořádku. Každému to řekne něco jiného.  Každý včelař zachází se včelami tak, jak odpovídá jeho zděděné povaze, znalostem, životním podmínkám, času k dispozici atd atd. - Lidé jsou různí a nikdo není bez chyby.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama