Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Globální metla přistřihla křídla Libanonským včelařům

3. června 2008 v 17:38 | Eman |  Zajímavé zprávy o včelách a jejich produktech
Rozhodující články v potravinovém řetězci umírají v rekordních počtech.

Ester Krenz Muller

BEJRÚT: Mnoho lidí si myslí, že včely jsou jen další létající škůdci, ale ony jsou nezbytné pro schopnost moderní civilizace se uživit - a ty nyní umírají ve znepokojujících počtech.

"Od roku 2005, V Libanonu odhadem na 10000 včelařů ztratila zhruba čtvrtinu z jejich 4 miliard včel," řekl Daily Star Wadih Yazbek, manažer Yazbek Honey Est.,.

Více jak miliardy včel mizí po celém světě, a výzkumníci luští odpovědi. Američtí včelaři byli nejtíže zasaženi, přičemž čtvrtina hlásí ztráty mezi 50 a 90 procenty.

Včely medonosné, známé pro své slavné osmičkové tanečky, kterými promítají umístění potravy pro jiné včely, oslazovaly naše životy tisíce let. Včely jsou inteligentní, sociální hmyz užívaný k opylování 100 hlavních plodin na celém světě - což dodává lidstvu až jednu třetinu zásob potravin, podle amerického ministerstva zemědělství.

Vzhledem k tomu, že včely jsou jedním hlavním opylovačem plodin pro lidstvo, jsou neodmyslitelnou součástí světového přírodního a zemědělského ekosystému. Tento žihadlem ozbrojený hmyz hraje důležitou roli tím, že přenáší pyl z mužských na ženské části květin.

Včelí úmrtí jsou vážnou hrozbou pro pěstování květinového ovoce a zeleniny, jako je dýně, jablka, kiwi, okurky, melouny, avokádo, hrozny, salát, cibule, jahody, divoké flóry a levandule abychom jmenovali alespoň některé.

Od roku 2006 bezradní výzkumní pracovníci přišli s termínem pro tajemný jev - Colony Collapse Disorder (CCD) - Nemoc hroucení včelstev. ............................................
...........................
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama