Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Další případy moru v Pardubicích

14. června 2008 v 7:30 | Eman |  Nemoci včel - Veterinární záležitosti - léčení
Pokračování příběhu s předčasným "pálením čarodějnic"

V pardubickém kraji je zatím poslední mor v.p. na webu potvrzen veterinární správou u Městečka Trnávka, který zasahuje z Olomouckého kraje (Pavlov u Loštic)
Očekává se potvrzení dalších ohnisek v blízkosti již zlikvidovaného ohniska na Hůrkách, kde se na 3 stanovištích našel klinický případ moru - čeká na bakteriologické potvrzení. Nebýt plošných bakteriologických vyšetření měli všech včelstev na celém území Pardubic, tak pochybuji že by se na tyto případy moru vůbec přišlo. Včelařům je často přes 70 let a jejich "úsporný" způsob včelaření (dokud to lítá, tak je vše O.K.) by mohl mor šířit vesele dál. Situace je podobná té, která byla před časem na Moravě.
Očekává se, že v souvislosti s většími zimními úhyny včelstev bude možná končit se včelařením řada starších včelařů. Varuji všechny začátečníky před možná dobře míněnými danajskými dary ze včelařského vybavení po těchto končících starcích. To po četných špatných zkušenostech patří především na oheň. Sám jsem se stal ve svých začátcích obětí takových darů z důvodu mé bezpříkladné blbosti, hamižnosti a neumění říci NE. ("Nekupte to..." - je to skoro zadarmo). Zvláště vdovy a dědici po včelařích jsou často štědří dárci. Někteří dokonce ani neví co si za to říct. Nejlepší rada je "spálit" a protidárek je krabička sirek.
Ačkoli se zatím u mě mor neobjevil, nikdy bych už takové dary nepřijímal a nikomu to neradím. Slyšel jsem ale i o případu včelaře, který začínal s úplně novým vybavením a hned první rok se mu ve včelách objevil mor.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama