Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Aktuality ze světa v obchodu s medem

9. června 2008 v 18:17 | Eman |  Med
Honey Update:

May 2008
Zpráva o trhu s medem
HONEY MARKET REPORT


Spolek baličů a obchodníků s medem západních států

Ronald P. Phipps of CPNA International, LTD.

Z perspektivy evropských a argentinských přátel, kteří nás nedávno navštívili, 2008 zůstane rokem mezinárodního nedostatku medu. Silné Euro a vysoké ceny nafty budou také hrát roli v držení stálých cen medu. Cituji z článku z 11. 5 od Roberta Wrigta, .... Spotřebitelé základních komodit jsou před největšími náklady na dopravu zboží po kombinaci zpoždění v přístavu, silné poptávce a nedostatku dopravců poslední týdne poslalo sazby k rekordním úrovním."
Lednové 2008 importy medu z Argentiny do USA byly sníženy na pouze 6% z objemu v předchozím roce, a dovozy z Číny byly sníženy na 5% toho co byly v lednu 2007. Několik kontejnerů čínského medu který přišel měl CIF dovozní hodnoty v rozsahu $0.9 - 0.12/lb. Celkový objem dovozu v lednu 2008 klesl o 56% za rok ve srovnání s lednem 2007. Průměrná cena dovozu medu v lednu 2008 byla vyšší po 17.8% od ledna 2007.

Stávka farmářů v Argentině začala znovu ve 4 provinciích, včetně Buenos Aires. Doprava uvnitř Argentiny a export komodit zůstává pod hrozbou. Minulý pátek bylo 230 silničních blokád v Argentině, podle New York Times, a tisíce farmářů postavily hlídky. Potud Argentina exportovala nebo prodávala přes polovinu jejich nízké úrody 55,000MT-60,000MT. Ceny zůstávají nad domácími USA cenami, ale rozdíl se snižuje. Exportéři argentinského medu musejí být opatrní, aby neprodali med USA za nižší ceny než do Evropy. To by narušilo antidumpingový zákon a spustilo retroaktivní antidumpingová cla. Ceny do Evropy jsou na dně za které med nemůže být prodán do USA.

Kvůli faktu, že Argentina odrazuje export masa ke zvýšení domácí konzumace zatímco ceny soji prudce stoupaly, většina země předtím věnované pastvám a produkci jetele a vojtěšky přešla na soju a jiné obilniny které nedávají med. Očekává se že je dlouhodobá změna která vyústí do malého množství a tmavých barev medu z Argentiny nejenom tento rok, ale po předvídatelnou budoucnost. Ale to není jisté jelikož Argentina má vážnou sociální a ekonomickou vrtkavost.

Poslední zprávy ukazují že Vietnam prodal téměř celou produkci 2008 kaučukového medu. Mohou být stružky medu z Lychee a později nějaký med z Longanu. Nabídky jsou velmi tvrdé aby získaly od jediného velkého mezinárodně oprávněného dodavatele medu který prodal med v rozsahu $0.95-$1.06/lb., Ex-Dock.

Vietnam také pracuje na otevření evropského trhu toto jaro a brzké léto pro vietnamský med. Čili jak Brazílie tak Vietnam, oba byli důležité zdroje medu na trh USA, se dívají na export do Evropské Unie kde jsou vyšší ceny kvůli měně netrpící oslabením trojicí deficitů: národní dluh, deficit obchodu a dluhem spotřebitelů.

Brazílie zůstává velkým dodavatelem organického medu (biomed) na mezinárodní trh. Brazílie se chystá rozšířit produkci medu, jako rozšířila produkci masa. Ale Brazílie je lákána na velký evropský trh kde je silná měna a kde je poptávka po bio potravinách větší než v USA. Pravě se v severní Brazilii sklízí med. Tento týden zprávy oznamují že těžké deště snížily úrodu na severu. Normálně 80% z Brazilské sklizně je lehký žlutý med. Ale naposledy bylo více zvláště lehkého jantarového medu a bílý med a méně lehký žlutý med ze sklizně současné s naším shromážděním. Ceny zůstávají velmi přehnané pro konvenční med, asi 25% vyšší než pro vietnamský med srovnatelné barvy. Exporty do Evropy ještě nezačaly. Když začnou, dopad na dostupnost a ceny pro biomed a konvenční druhy medu mohou být podstatné.

Uruguay a Chile měly nižší úrody a jejich přednostní trh zůstává Evropa.
Čína je stále více vylučována z trhu v USA. Podklady "The Department of Commerce and U.S. Customs" (Ministerstvo obchodu a cel USA) ukazují, že čínský med je uváděn za absurdně nízkých cen jako $0.07/lb., $0.09/lb., atd. Záměr je zřejmý; totiž snížit antidumpingová cla nyní placená hotově změnami v zákonech USA. Stejný med je exportován za vysoké ceny pro Čínské celníky aby se maximalizoval exportní slevy. V podstatě na této statistice by mohlo vést k závěru, že exportéři čínského medu podávají falšované dokumenty jak čínským tak i vládě USA. Takové dokumenty by mohly obsahovat falšovanou zemi původu, falšované nákladní listy a falšované inspekční certifikáty. Nahodilé čtení noviny odhaluje zprávy o podvodech velkého rozsahu na široké škále čínských výrobků podléhajícím antidumpingovým clům.

Ironie, Čína trpí vážnou inflací cen potravin. Pod tlakem, Čína zhodnotila hodnotu měny Renminbi - Yuan, které zvyšuje exportní ceny. Čínské továrny se stále více obrací na domácí trh který vyrostl za posledních 15 let mezi 1.5-2 miliardy lidí. Tedy Čína na rozdíl od mnoha národů, může snadno absorbovat klesání exportu mnoha výrobků, včetně medu. Čínská úroda 2008 je hlášena že se snížila.

Některé zajímavé citace z čínského tisku obsahují:

"Centrální parita Yuanu prolomila psychologickou hranici 7 proti US Dollar, roztrpčilo vývozce a výrobce. Centrální banka nastavila kurs 6.992 Yuan k dolaru......"

"Neúprosné stoupání Yuanu přivádělo do úzkých mnoho vývozců kteří museli zdvihnout ceny, zkrátit kontraktní období nebo se přesunout na domácí prodej."

"Mezitím rychlé zhodnocení čínského Yuanu může také být začátkem úsilí země ke snížení své obchodní nerovnováhy. Velký přebytek obchodu v posledních letech přidal napětí mezi Čínou a některými největšími obchodními partnery..Nyní stálé zesilování Yuanu začal mačkat čínské vývozce tvrdě ke snížení růstu přebytku obchodu. Čínský export se potopil z $19.5 miliardy v lednu na pouhých $8.6 miliard v únoru."
Atd ........................
Směr trhu

Je nepravděpodobné že trh bude upadat. Skutečné otázky k úvahám: 1) budou se ceny stabilizovat nebo vyskočí ještě výše, 2) bude přiměřenost dodávek a 3) bude přiměřený světlý med pro mezinárodní trh a přiměřený bílý med pro maloobchodní trh?

Co se stane s produkcí medu na severní polokouli toto léto bude zřejmě mít vliv na budoucí stabilizaci cen. Podmínky počasí v Kalifornii jsou lepší než v roce 2007.Ale jsou nové požáry na Floridě a sucho v některých částech v pásech jetele v Dakotě. Jsou významné ztráty včel po opylování mandlí. Někteří velcí včelaři utrpěli ztráty 40% včelstev. Ale velké a úspěšné úsilí bylo vykonáno k restauraci amerických včelstev, která jsou vcelku silná.

Měli bychom mít na mysli staré zemědělské pořekadlo: "Nízké ceny jsou nejlepší léčba pro nízké ceny a vysoké ceny jsou nejlepší léčba vysokých cen." Fakt že slabá úroda v 2007 v Argentině a USA, svázaná s úpadkem legálně životaschopným přístupem čínského medu do USA trhu, způsobila stálý růst cen, nakonec dává výrobcům přiměřené pobídky k produkci medu. Někteří včelaři skutečně vyjádřili naději že ceny se stabilizují na úrovních které zajistí slušnou odměnu pro všechny úrovně a segmenty průmyslu.

Med a zdraví

Naše pozice je taková, že potřebujeme používat správnou vědu jako marketingový nástroj k zvýšení spotřeby a vnímání hodnoty medu konzumenty. Musíme také překonat tendenci k používání špatné vědy jako zbraň k vyštvání výrobců. Potřebujeme snášenlivost místo mýtů. Oba tyto předpoklady a cíle přitahuje podporu od zralých a přemýšlivých vedoucích mezinárodního medového průmyslu. Není med pro trh a prodej, pokud nejsou včely. A včely jako jiná forma života, ať botanického nebo zoologického, jsou zranitelné na nemoci. Včely potřebují ochranu pomocí miticidů a antibiotik.
A průmysl potřebuje, tak jako to jiné velké, zralé a vědecky sofistikované průmysly již udělaly, stanovit rozumné úrovně bezpečné snášenlivosti a testovací úrovně, protože med nepobývá v zemi mytické ultra čistoty. Absolutní názory jsou neslučitelné s vědou.

Jestliže na druhou stranu pokračujeme v dokumentování důležitosti medu pro hlavní a chronické zdravotní problémy, pak stoupání cenu medu bude přijímáno jako relativně skromné vzhledem k prospěšnosti medu na zdraví. Toto je rostoucí imperativ na mezinárodním trhu s medem.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama