Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Taranovův roj

3. května 2008 v 15:46 | Eman |  Včelařské metody, úly a další včelařský hardware
Účelem je získat větší množství "mladých" včel krmiček, než by se dalo získat pouhým setřásáním včel.

Tato metoda vytváří množství včel se starou matkou, což napodobuje roj a proto se s ním může také tak zacházet).
Taranova deska je pojmenovaná po vynálezci, (G. F. Taranov, ruský včelař). Text je částečně z článku z ruského časopisu "Pchelovodstvo" z roku 1947... nazvaném "Umělé oddělení rojových včel z mateřského včelstva".
Taranov zjistil, že fáze vedoucí k rojení jsou:-
  1. Přebytek včel kojiček (zahálejících včel visících ve volném prostoru).
  2. Aktivní rojové včely.
  3. Redukce kladení vajíček.
  4. To vše vede k nahromadění rojových včel.
  5. Roj vyletí.
Výsledné rojové včely mohou být od jednoho do dvaceti dní staré, ale fyziologicky jsou to hlavně mladé včely, které nekrmily plod ani nevytvářely vosk.
Taranov navrhnul zvláštní hnízdící desku. Standardní verze používá dva listy tenké překližky nebo hobry vytvářející rampu s ústím podepřeným trámky.
Hrubý, vláknitý kus dřeva asi 25 mm čtvercového průřezu upevněný asi 100 mm od ústí. To vytváří ohnisko pro roj. (Někdo používá pásek koberce, zahnutý tak že vytváří hřeben.)
Deska je umístěna horním okrajem šikmé části 100 mm od česna úlu - letáku původního úlu na stejné výšce. Látka je na zemi a kryje dolní část dna.
Plásty jsou setřásány na dolní konec desky... Některé včely spadnou na látku. Postupně jsou plásty setřásány dále a dále od desky, takže vrstva včel je na látce. Včely jdou po desce a po dosažení horního okraje, rojové včely vejdou do temné oblasti pod deskou a vytvoří roj spolu s matkou. Staré "nerojové" včely přelétnou přes 100 mm mezeru a vlezou do úlu.
Je samozřejmé, že plást s jedním nebo dvěma vybranými matečníky se ponechá v úlu, aby se mohla vytvořit nová matka a tento plást nesmí být setřesen. Včely by měly být opatrně smeteny smetáčkem nebo husím brkem. Rozdělení mezi starými a mladými včelami nastane, jakmile staré včely odletí zpátky do česna a mladé včely spadnou na látku a spojí se s ostatními.
Roj Taranova, stejně jako přirozený roj, bude v dobré kondici, aby vystavěl mezistěny pokud je krmen syrupem nebo právě probíhá snůška nektaru.
Originální metoda Taranova vyžaduje aby roj byl zavěšen na provaze k usazení navečer. Nikdy jsem to nedělal, pouze jsem dal roj do čerstvého plodiště s plástem, nebo mezistěnami a možná jedním plástem s otevřeným plodem. Pokud není roj usazen příliš blízko původnímu stanovišti, může být ponechán na stejné včelnici. Kdyby byl přiliš blízko, pak by se staré včely připojily k matce a opustí bezmatečnou část a zmenší síly a překazí náš původní cíl.
Doba dne pro provedení této operace není kritická, ale je lepší ji dělat v pozdním odpoledni, aby nezbývalo mnoho času do tmy… potom roj určitě zůstane a neuletí.
Někdy tuto metodu používám k získání mladých včel pro plnění oplodňáčků.
________________________________________________________________________
Někdo tuto metodu používá k umělému rojení včelstva, které má matečníky, ale já dávám přednost metodě umělého rojení.
________________________________________________________________________

Umělé rojení

Jestliže začne včelstvo vytvářet matečníky a má rojovou náladu, včelař zřídkakdy dokáže předejít rojení. Tato metoda byla navržena tak, aby přinutila včely myslet si, že se již vyrojily. Ačkoli to kopíruje některé situace při rojení, pochybuji že jsou včely skutečně oklamány, ale pouze reagují na změněné podmínky.

Princip v kterémkoli systému zvládnutí rojení je oddělit plod od matky. I pravý roj má starou matku, a asi kolem 20,000 včel všeho stáří a žádný plást.

Můžeme vytvořit řadu situací, které napodobují přirozené rojení dosti přesně.

Jestli to chcete vyzkoušet... budete potřebovat zvláštní vybavení .
Podstavec, dno, plodiště, a dostatek plodových rámků s mezistěnami, krycí deska a střecha. (poznámka: popis odpovídá Dadant systému - autor je angličan, ale na principu to nic nemění) Manipulační látka nebo jiná střecha je také vhodná.
V následujícím vysvětlení se budu odkazovat na pravo a na levo. Nemá to ale význam a měli byste si to přizpůsobit tak jak vám to bude vyhovovat. ... Za předpokladu, že budete důslední, dosáhnete žádaného výsledku. Nepíšu o používání kouře... Měli byste ho použít kdykoli usoudíte že je to potřeba.
Nějdříve umístěte náhradní stanoviště 1-2 m napravo od úlu, který má být uměle odrojený. Odstraňte střechu úlu a položte ji obráceně na zem mezi úl a stanoviště, které bylo umístěno předtím.
Rozpěrákem oddělte nástavek nad mateří mřížkou a medníky položte na víko, tak se lapí včely v mednících.

Odstraňte mateří mřížku a dejte ji stranou pro pozdější použití.
Umístěte náhradní víko na plodiště (aby se uklidnily včely) potom přesuňte dno, plodiště a víko jako jednu jednotku z původního místa na nové stanoviště.
Položte náhradní dno na nyní neobsazené původní stanoviště které je orientované vstupem do stejného směru jako bylo původní... Umístěte náhradní plodiště s rámky s mezistěnami na toto dno, odstraňte střední rámek a ponechte tam mezeru (všechny létavky které jsou venku za snůškou se budou automaticky vracet na své původní místo do tohoto letáku). Jestliže máte manipulační látku nebo další víko, použijte ji ke krytí horní části nově umístěného nástavku.

Nyní musíme obrátit pozornost k plodišti na novém stanovišti. Odstraňte víko a a kontrolujte každý plást v bedně, až naleznete matku (často se to snadněji řekne než udělá!). Dočasně zakryjte nástavek víkem. Přeneste rámek včel, na kterém je matka do mezery mezi rámky s mezistěnami na původní místo (měli byste zničit všechny matečníky, které jsou na tomto rámku), vložte mateří mřížku na tento nástavek a umístěte původní medníky nad mřížku. Jestiže jsou hodně těžké, uvažujte o přidání dalšího medníku.

Když se vrátíte k nástavku s rámky s plodem sundejte víko, uzavřete rámky a vložte poslední rámek, (ten s mezistěnou který šel pryč z mezery), na jednu stranu a potom nasaďte víko.

Zbývá nyní pouze vložit původní střechu zpátky na původní místo a naši náhradní střechu na náš "Nový" bezmatečný úl.

Udělejme si inventář, co jsme udělali. Máme nyní dvě včelstva které byla popsána jako "rojové" a "rodičovské", to na původním místě má starou matku, hodně včel a téměř žádný plod. To je velmi podobné situaci kdy se včelstvo vyrojí. Má také zásoby nektaru a medu a málo plodu a to vytváří motivaci včel pro aktivitu.

Naše malé včelstvo nemá kladoucí matku, plod všeho stáří, matečníky, které jsou k vylíhnutí a ochuzený o počet včel. To je téměř v takovém stavu kdy se včelstvo právě vyrojilo.

Oba naše úly budou velmi zaměstnané na několik týdnů, roj musí vytáhnout mnoho mezistěn, aby do nich netrpělivá matka mohla klást. Létající síla včel se zmenší tím jak staré včely zemřou (to bude tři týdny předtím než se nové včely vylíhnou).

Naše "nové" včelstvo sníží počet matečníků na tak malý počet, aby je včely mohly řádně vyživovat, (obvykle dva), a mnoho zavíčkovaného plodu se bude líhnout a zvětší populaci dospělých včel.

Ale my máme trik v rukávě!... Jestliže po týdnu prohodíme malý úl z pravé strany od hlavního úlu na podobnou pozici, ale na levo od něho, potom vracející se létavky z malého úlu narazí na úl na původním místě a vlezou tam (to vyrovná počty).

Obrat může být zopakován další týdny a udělat další vyrovnání.

Načrtnutá procedura vyloučí rojení v 95% případů bez významného snížení snůšky medu. Jakmile je nová jednotka s kladoucí matkou, může se spojit zpátky s rodičovským včelstvem na konci sezony.

Může být provedeno hodně variací...Moje zvláště oblíbená metoda je použít rámek obsahující pár matečníků, rámek s vybíhajícím plodem, rámek s plodem všeho stáří a další rámky se zásobami...jeden se zavíčkovanými zásobami a další s mezistěnou, která byla částečně vystavěná. Tyto plásty se vejdou do 5 rámkového rojáku s dalšími setřesenými včelami... Oddělek je přemístěn z místa na jinou včelnici mimo oblast létání. "Malý" úl má méně obsazených plástů (Mezery se dobře dělají plásty ze zásob), ale líhnoucí se plod brzy doplní počty.

Tato metoda dává více možností a další oddělek se může použít pro posílení, nebo pro jistotu, nebo pro širší výběr materiálu na šlechtění.

Část bez matky se může umístit nad oddělovací desku s rozděleným plodištěm nebo v rozděleném plodišti a použít v něm alespoň jeden matečník.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 František Němec František Němec | E-mail | 29. listopadu 2011 v 16:08 | Reagovat

Výborná rada. Dík.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama