Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Takový roj jsem ještě neusazoval

10. května 2008 v 8:45 | Eman |  Včelařské metody, úly a další včelařský hardware
Včera mi vyletěl první roj. Tak brzy se mi ještě včely nevyrojily a také se mi neusadily na takovém místě.

To je střecha včelínu, kde mám uloženy věci ke včelaření a 4 úly. Nad ní se to začalo hemžit.
Potom se za půl hodiny roj uklidnil
Pohled zblízka
A to hlavní: Metoda usazení takového roje. V 5-ti rámkovém úlu, na oddělky, je několik rámků s voskovými mezistěnami a plást otevřeného (i zavíčkovaného) trubčího plodu - je to vlastně stavební rámek vypůjčený z jiného včelstva a na jeho místo byla vložen rámek s mezistěnou. Včely jsou lákány vůní plodu a "přesvědčí" k obsazení prostoru i matku. Matka a její feromon je vůně tmelící včelstvo dohromady. Zdravou matku včely neopustí.
Teorie se potvrdila a druhý den ráno byl roj zalezlý do úlu a mohl být posazen na trvalejší místo. Na mezistěnách začal roj budovat své nové hnízdo. V okolí jsou rozkvetlá pole s řepkou, tak není nutné přikrmovat. V čase nouze by se mu musel dát cukerný roztok, aby včelstvo rychle prosperovalo.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 G.Pazderka G.Pazderka | 10. května 2008 v 8:54 | Reagovat

...také se mi neusadily na takovém místě.

Takový roj si podle toho co vidno pouze sedl. Má aktivní pátračky a ty jsou v plné pohotovosti a záleží jen nanich, jestli, když se vrátí s "nálezem" dutiny, roj vznese a odletí jinam. Taková přechodní místa lze očekávat, že budou pravidelně využívána k odsednutí roje. Je to pravidelný jak s těmi samými větvemi, sloupy atd.

2 Anton Turčáni Anton Turčáni | E-mail | 10. května 2008 v 15:20 | Reagovat

Gusto, ja to vidím inak, roj si nesadol "len tak", bol donútený okolnosťami a odletieť do dutiny ktorú objavili pátračky, tak isto nemusí byť. Matka tam nedoletí!

Raz mi prišiel oznámiť záhradkár, že na byli zemiakov skôr povalenej na zemi (bol to normálny roj) a či si ho môže zobrať. Po osadení som zistil, že matka mala zastrihnuté obidve krídla a predsa dokázala preletieť asi 70 m, kde spadla a roj sadol k nej. Ak by bola mala zastrihnuté len jedno, nemohla by odletieť vôbec, odvtedy M strihám len jedno krídlo.

Druhý prípad sa stal, keď mohutný roj sadol na vetvu krehkej vŕby, vetva sa odlomila a spadla na zem, roj vytvoril asi metrový kruh s hrubou vrstvou včiel, priložil som rojnicu s jedným plástom a roj vpochodoval do nej. Znovu matka už nevládala vzlietnuť na vŕbu a roj ostal sediať na zemi, mala poškodené krídla.

Aj v tomto opisovanom prípade mohlo ísť o defekt matky, ktorá nedokázala doletieť na strom za strechou, sadla na krytinu a včely k nej. Takéto roje sú na zamestnanie včelára ktorý "nemá" čo robiť, výhoda je, že prepokladám Eman bude dolho-predlho spomínať na tento deň, predsa bol výnimočný.   Anton

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama