Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Nízké ceny ohrožují budoucnost medu

25. května 2008 v 13:39 | Eman |  Med
..... V Austrálii - zdroj

Včelaři říkají že produkce medu nemůže být udržitelná protože jsou placeni méně než jsou náklady výroby, navzdory celosvětovému nedostatku tohoto produktu
Australská rada průmyslu včelařství (Australian Honey Bee Industry Council (AHBIC) ) je v kritických jednáních nad problémem, který ohrožuje budoucnost produkce medu, protože producenti opouštějí svá včelstva.
Mluvčí AHBIC Greg Roberts řekl, že zvláště mladí včelaři trpí jak se pokouší zavést životaschopné podnikání zatímco ceny se mění.
Oborní dělníci se také stěhují kvůli nizkým mzdám, řekl.
"Odcházejí nikoli kvůli nedostatku lásky pro průmysl, ve skutečnosti odcházejí z finančních důvodů," řek Mr Roberts.
"V tuto dobu ... je rostoucí mezinárodní poptávka po medu nyní v Austrálii ceny šly dolů," řekl.
Jako reakce chtějí včelaři ustanovit kolektivní vyjednávací smlouvu s baliči medu a obchodníky jako pokus o zvednutí ceny, kterou dostanou za med, která je nyní kolem $2 na kilogram.
Minimální udržitelná cena pro včelař by byla pro včelaře $3.50, řekl Mr Roberts.
Včelaři budou také uvažovat obchodní clo, které je přibližně 5 centů na kilo k podpoře hodnoty průmyslu - jak pro med i pro opylování - pro širší společnost.
Krizové setkání ve středu v městě Nelson Bay slyšelo od baličů medu a hlavních obchodníků, kteří řekli včelařům, že padající tržby odrazila drsnou realitu trhu a stejně tak vysoké ceny paliv, vysoký směnný kurz a pokračující sucho.
"Průmysl nežádá příliš mnoho, pouze žádáme udržitelnou cenu, která by byla asi $3.50 za kilo - což je stále pod světovými cenami komodity.
"V tento okamžik hlavní nákupčí medu, dokonce zvedli ceny poslední sobotu o 50 centů na kilo, platí nyní jenom $2.65, což dokazuje že jsou rozpětí uvnitř maloobchodního sektoru, aby dal lepší cenu výrobci, " řekl Mr Roberts.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 G.Pazderka G.Pazderka | 25. května 2008 v 16:51 | Reagovat

Na toto mne napadá jedna čínská průpovídka z jednoho článku z Britských listů.

http://www.blisty.cz/art/40625.html

Jedno čínské přísloví o duševně zpožděných lidech praví, že jsou hloupí jako včely, které se poctivě dřou a nakonec jim med sebere medvěd nebo včelař. Medvědovi stačí přirozená včelí výtěžnost medu. Nám lidem však nikoliv. Sebrali jsme med dokonce i medvědům. Ani to nestačí. Musíme výtěžnost medu zvyšovat umělými intrikami. Nestačí nám jedno nebo dvě kila medu ze včelího úlu, musíme z něj vydřít kil pět, deset, dvacet a bůhví kolik.

...........

A já dodám ne bůchvíkolik, ale tolik, kolik je vlastně potřeba k přežití včel včelaře!

2 Eman Eman | E-mail | Web | 26. května 2008 v 5:51 | Reagovat

Když si připomenu článek - (web):

......

Při posledním sčítání má Austrálie 600,000 včelstev a přes 10,000 včelařů. Z nich asi 700 má 250 včelstev a více. Tito včelaři vlastní celkem asi 400,000 včelstev, tedy 70% z celkového počtu. Národní produkce medu se mění mezi 17,000 a 25,000 tun ročně. Průměr ze všech produktivních včelstev je asi 67 kg na včelstvo, ale komerční producenti medu musí mít průměr 200 až 250 kg na včelstvo, aby zůstali životaschopní.

......

Pak tomu současnému stavu rozumím. Kurz Austr. dolaru je 15.3 Kč/$.  A u nás máme ve snižování počtu včelařů ještě velké rezervy.

3 Karel Karel | 31. května 2008 v 7:37 | Reagovat

... Kurz Austr. dolaru je 15.3 Kč/$ ...

Tak to pak u nás máme výkup přes 3$, ale náklady na mzdy asi přeci jen trochu nižšší než tam, tak vzhůru do toho.

4 Eman Eman | E-mail | Web | 2. června 2008 v 20:32 | Reagovat

To se nám ten trh pěkně zprůhlednil. Ale chtěl bych vidět zdejší komerční včelaře jak mají průměr přes 100 kg :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama