Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Nevysvětlené masové úhyny včelstev v Německu

12. května 2008 v 18:03 | Eman |  Nemoci včel - Veterinární záležitosti - léčení
Včely v německém státu Baden-Württemburg umírají po stovkách tisíců.

V některých místech zahynula více než polovina včelstev. Vládní úředníci říkají, že příčiny jsou nejasné - ale včelaři obviňují nové pesticidy.

Včely v jižním Německu umíraly ve stovkách tisíců.

V Německém pastýřském regionu Baden-Württemburg, je tento týden podivné ticho. Všechny pole nahoru a dolů po řece Rýn, obvykle bzučící včelami jsou zticha. Počínaje koncem minulého týdne, bezmocní včelaři mohli jen sledovat, jak jejich včelstva byla zasažena nebývalým vymíráním. Mnozí říkají že je na vině jedna z největších chemických společností Německa.
V některých částech regionu, stovky včel na úl umírají každý den. Je to absolutní včelí krize," řekl Manfred Hederer, předseda německého profesního včelařského sdružení, SPIEGEL ONLINE. "Padesát až 60 procent včelstev uhynulo v průměru a někteří včelaři ztratily všechna svá včelstva."
Krize dosáhla svého vrcholu poslední víkend. Včelaři z Německa z Baden-Württemburg hlásily úly plné tisíců mrtvých včel. Nejhůře zasažený region, podle státních úředníků, byl podél horní řeky Rýn mezi městy Rastatt a Lorrach. Údolí Rýna je jedním z hlavních zemědělských regionů Německa.
Regionální úředníci strávili týden testování včel, pylu, medu a rostlinného materiálu aby našli příčiny vymírání. Institut Julia Kühna v Braunschweigu, federální výzkumný ústav zabývající se otázkami zemědělství, zřídil speciální horkou linku pro včelaře, aby zaslali mrtvé včely na analýzu.
Obviňují Pesticidy
Ale v pátek, ministr zemědělství Baden-Württemburgu Petr Hauk řekl, že vědci stále ještě nebyli jisti, co je za katastrofou. "Pokud jsou příčiny stále nejasné, musíme zvážit všechny možné způsoby, jak můžeme snížit rizika pro včely," řekl Hauk. Hauk pobídl včelaře, aby přestěhovali své úly mimo postižené oblasti, aby se předešlo dalším škodám.
Mezitím Němečtí včelaři ukazovali prsty na jednu z největších společností v Německu, obviňují populární, nedávno uvedený pesticid nazývaný clothianidin za poslední vymírání. Vyrobený společnosti Bayer CropScience, sídlem v Monheimu, dceřiná společnost německého chemického gigantu Bayer AG, clothianidin se prodává v Evropě pod obchodním názvem Poncho. Je určen k napadání nervového systému hmyzu ", jako nervový plyn," říká Hederer. Tato chemická látka byla použita v minulém roce v boji proti rozšíření bázlivce kukuřičného a jeho úspěch proti škůdcem vedl k mnohem širšímu uplatnění tohoto jara nahoru a dolů po Rýně.
Včelaři v celé Evropě se snažili zachovat svá včelstva naživu. Nedávné vymírání v Německu je poslední úder na obléhané, ale životně důležité druhy.
Ale clothianidin není obzvláště selektivní jed. " Podle přehledu o pesticidech Americké agentury pro ochranu životního prostředí, "clothianidin je vysoce toxický pro včely medonosné." Semena jsou ošetřena clothianidinem předem nebo postříkána na poli, a insekticid může udeřit také na jiné plodiny. Chemické látky se často stříkají na kukuřičná pole v průběhu jarní výsadby, aby vytvořily jakýsi ochranný film. Včelařů, kteří říkají, že není žádná náhoda, že vymírání včel začalo na začátku května, právě když začíná pěstování kukuřice. "Je to vina pesticidů, na sto procent," řekl předseda Sdružení Badenských včelařů Ekkehard Hülsmann novinám Bädische Zeitung.
Nepřímé důkazy se hromadí. Včelaři a zemědělští úředníci v Itálii, Francii a Holandsku si všichni všimli podobných jevů v jejich oblasti při výsadbě před pár týdny. Francouzští včelaři nedávno protestovali proti použití clothianidinu v oblasti Alsasko, právě přes Rýn z Baden-Württemburg. Hederer řekl, že němečtí úředníci roky ignorovali poškození včelstev pesticidy. "Lidé, kteří pracují ve vládních agenturách si notují s výrobci," řekl. Včelaři toho mají dost, říká: "My jsme se rozhodli, že držení včel je důležitější než držet zavřená ústa."
Kanárek v uhelném dole
Nicméně, vládní úředníci říkají, že první výsledky nejsou přesvědčivé. "Včely, které byly testovány ukázaly nahromadění [clothianidinu]… ale v tak malém množství, že vědci nemohli říct, že to bylo určitě příčinou," řekl v Bádensku-Württemburgu ministr zemědělství v prohlášení v pátek. "Odborná komise bude pokračovat ve svém naléhavém vyšetřování." Hauk řekl, že ministerstvo vydalo nové obecné zásady pro zemědělce používající clothianidin, aby se snížilo množství, kterému jsou včely vystaveny.
Jak se intenzivní zemědělství stává čím dál běžnější v Německu, místní hmyz začíná trpět. Stejně jako příslovečný kanárek v uhelném dole, včely jsou hlavním indikátorem zdraví životního prostředí. Následky by mohly být strašlivé - včely opylují 80 procent německých plodin, od jablek po řepku. Úplný kolaps včel může stát Německé zemědělce miliardy Euro.
Nejnovější vymírání zasahuje včely zbité dlouhou, mokrou a studenou zimou. Napadení včelími parazity jako roztoč varroa má také oběti ve včelstvech v několika posledních letech. Německé včely jsou stále v lepší stavu než ty v USA, kde záhadná nemoc hroucení včelstev CCD devastovala Americký včelařský průmysl. "Včely v USA - s jejich obrovskými farmami - získali mnohem více pozornosti než v Německu, se svou malými poli velikosti kapesníku," říká Hederer. "Je to smutné, ale pravdivé: Vždy musí být obrovská katastrofa, než začnou lidé používat svůj mozek."
(červeně jsou označeny věty, které Google Translate přeložil stejně jako já.)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Zdenek Zdenek | 20. července 2008 v 17:28 | Reagovat

Ale ano, CLOTHIANIDIN, ktery je povolen i v cesku byl vyzkumnym ustavem pro rostliny v Nemecku PROKAZAN jako PRICINA masovych UHYNU VCEL!

2 Zdenek Zdenek | 20. července 2008 v 17:32 | Reagovat

CLOTHIANIDIN ZABIJI VCELY

http://www.umweltjournal.de/fp/archiv/AFA_umweltnatur/14253.php

3 -dz -dz | 25. července 2008 v 10:47 | Reagovat

Mohutné úhyny včelstev v sousedních zemích znepokojují včelaře

Příčinou je nervový jed clothianidin

Zatímco čeští včelaři urputně bojují s roztočem varroa, který ničí jejich včelstva, sousední včelaři v Německu zažili šok, když na jaře po výsevu kukuřice opět uhynuly milióny včelstev. V posledních letech již bylo takových mysteriózních úhynů vícero. Ač v tu dobu vše kvetlo, ve stromech panovalo hrozivé ticho – včely zmizely.

Čilý ruch letos panuje naopak v tamních včelařských svazech. Včelaři volají o pomoc a dávají masové úhyny včelstev do souvislosti s výsevy kukuřice. Její semena byla totiž namořena jedem zvaný clothianidin. Tento povolený insekticid vyráběný firmou BayerCropscience je nervový jed a zabíjí hmyz již v nepatrných dávkách, včetně opylujících včel. Včelařský svaz mluví o nejhorších úhynech za posledních 30 let. Podobné zkušenosti letos mají i italští včelaři. Ve vzorcích mrtvých včel byl nalezen jed clothianidin jako součást zemědělského přípravku s obchodním názvem PonchoPro.

Zástupce firmy BayerCropscience Utz Klages přesto nebezpečnost přípravku banalizuje a říká, že firma spolupracuje na vysvětlení celé záležitosti s úřady a včelařskými výzkumníky. Příčinu vidí v souhře nešťastných náhod.

Ve Francii došla situace kolem clothianidinu dokonce tak daleko, že tamní veterinární správa varovala na jaře včelaře, aby se vyhýbali oblastem, kde došlo v minulosti k nasazení tohoto jedu.

Potvrzeno: jed zabíjí

A v létě pak přišlo potvrzení z Německa. Tamní rostlinný výzkumný ústav Juliuse Kühna zveřejnil výsledky šetření vzorků. Vědci institutu došli k závěru, že za masové úhyny může nervový jed clothianidin, který byl zjištěn ve většině zaslaných vzorků včel. Další rozbory ukázaly, že tímto jedem je dokonce kontaminován i kukuřičný pyl. Závěry výzkumu proto říkají, že k otrávení včel mohlo dojít jedovatým prachem, který se šíří ovzduším a dosedá na plochy, které vůbec nebyly přípravkem ošetřené. To potvrzují i rozbory jiných vzorků plodin.

Německý včelař Raff říká: „nechal jsem svoje včely vyšetřit mezi prvními. Příčinou smrti byl z 80 procent nervový jed.“ Svaz německých profesionálních a komerčních včelařů poukazuje na skutečnost, že v zemi bylo mezitím povoleno používání nervového jedu clothianidinu na brambory, kukuřici, cukrovou řepu, obilí a řepku. Podle mezinárodních studií se tento jed téměř neodbourává a může se proto hromadit v půdě. Navíc je dobře rozpustný ve vodě a může pronikat hluboko do půdy.

Otrávených včel a rostlin přibývá. Nejnověji byly ničivé úhyny včel v důsledku clothianidinu hlášeny také z Rakouska. Zároveň se rozbíhá šetření i v ostatních zemích neboť tento nervový jed je povolen a užívá se v řadě zemí, včetně České republiky.

Postižení včelaři doufají, že se jim podaří přesvědčit veřejnost a politiky k zákazu této nebezpečné látky. Pořádají se demonstrace, o úhynech se píše a mluví v médiích. Zákaz jedovatého clothianidinu je ovšem podmíněn vzájemnou spoluprací, která dnes už probíhá na mezinárodním úrovni. Existuje dokonce celoevropský včelařský svaz, který koordinuje spolupráci na celém kontinentu.

Zbývá otázka, jak to vypadá u nás?

Přeloženo ze zahraničních pramenů   -dz

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama