Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Náklady na léčbu prý zvýší cenu medu? Nesmysl.

11. května 2008 v 12:54 | Eman |  Med
Na Idnes vyšel včera článek, který jenom opakuje, co se celou zimu a na jaře omílalo. Přesto je tam nová myšlenka, zajímalo by mě, kdo na ni přišel a proč ze mě chce dělat hlupáka.

Zajímalo by mě co je to za léčbu, která zvýší cenu medu.
Nátěr plodu: Lahvička M-1AER za 40 Kč, ošetří se s ní minimálně 100 včelstev: 0,4 Kč
Formidol: jedna deska 20 Kč (není povinný, ale počítám ho, abych došel k maximální částce)
Gabon - 2 pásky po 8,50 = 17 Kč
Varidol FUM: lahvička za 28 Kč = dejme tomu 2.80 Kč na včelstvo s rezervou,
Aerosol: 10 Kč - dotováno EU
Celkem tedy odhadem: asi 45 Kč, za léčiva - z toho je 70 % dotováno - tedy je to maximálně asi 15 Kč, které musí včelař vytáhnout ze své kapsy. Směšné.
Průměrný výnos na včelstvo je 20 kg medu, při prodeji ze dvora za nejnižší cenu 80 Kč si včelař přijde na 1600 Kč. Náklady na krmení 250 Kč, tedy velmi průměrný včelař získá asi 1400 Kč a maximální náklady na léčbu jsou 15 Kč - to je 1 % výnosu. Tohle má ovlivnit cenu medu?
Cena medu se asi zvýší, ale zvýší ji celková nižší nabídka domácího medu (vinou úhynů 100,000 včelstev) a vyšší poptávka po něm, až někteří zákazníci přijdou na to, že domácí med je velmi kvalitní na rozdíl od dovážených směsek nejistého složení.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Tomáš Tomáš | E-mail | 13. května 2008 v 9:44 | Reagovat

Máte sice pravdu, že cena léčiv by neměla zvýšit nijak dramaticky cenu medu, ale při vašem  výpočtu mi tam chybí cena práce, která je spojená s prováděním léčby. Vycházít ze situace, kdy včelář včelaří jako hobby...pokud bude včelařit jako profi, jeho zájmem bude tuto cenu promítnout do ceny medu. Ovšem otázkou je, zda mu to trh umožní...Vzhledem k inflaci a možného nedostatku medu snad ano.

Co se týče ceny práce, tuto jste mimo jiné nedal na stranu nákladu i při výpočtu na kolik si příjde včelař z jednoho včelstva a pro neznalé to může být značně zavadějící.... téměř bezpracně si přijít z jedněch včel na 1600 kč....pro znalé je to ale úsměvné.

Pěkný den.

2 Eman Eman | E-mail | Web | 13. května 2008 v 12:20 | Reagovat

Máte pravdu, práci jsem nepočítal, protože nedokážu odhadnout cenu své práce. Proto pracuji kolem včel jen podle zásad líného ale svědomitého včelaře. Ty zprávy o katastrofických úhynech jsou pro mě jako z jiného světa. Stále postupuji stejně, ztráty má 0 až 1 včelstvo každý rok. Cenu medu nám stejně určí trh.

Připomínám Murphy-ho zákony o cenách medu, jimiž se řídí produkce medu

    * Dobrovolní pomocnici se objeví vždy právě v době po vytáčeni medu a jeho plnění do sklenic.

    * Nejvyšší ceny medu se platí právě před nebo potom, kdy jste dodal na trh všechen přebývající med.

    * Včelařením můžete vydělat peníze - až 2 Kč za hodinu.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama