Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Medobraní již začalo a jiné povídky

12. května 2008 v 17:30 | Eman |  Med
Obklopen stovkami hektarů řepky a několika (6) spáleništi morových včelnic jsem včera nahlédl opatrně do včel.

Stavěcí rámky s trubci byly zavíčkovány a tak jsem nahlédl do několika buněk. V jednom stavebním rámků ze všech 22 včelstev jsem našel ukázkové dílo s podem s dělnicemi. Hledal jsem také roztoče, kteří by se měli nalákat na trubčí plod. Podle spadu ze včel, roztoči nejsou, což se potvrdilo v "trubčích lapačích". Po několika marných pokusech jsem zanechal bratrovražedného boje a potěžkal pár plástů v mednících (39x24 cm). Nebyly sice zavíčkovány, ale med v nich byl zralý. Obsah vody 17-18% (refraktometrem). Med byl nazelenalý, voňavý a tak jsem 2 nejvíce zaplněné plásty z každého úlu vytočil. Doplnil jsem mezistěny a zbylé souše a ať se včely snaží.
V řepce na květu je těžké najít včelu. Stále kvetou v okolí jabloně, tak včely asi mají práci na nich. V monitoringu roztočů je však potřeba pokračovat.
Měl jsem včera takový divný sen ještě z doby, kdy jsem bydlel v paneláku. U dveří mi večer zazvonil soused, domovní důvěrník. Co je?, ptám se. "Sousede jdu vám udělat výtěr krku a přede mnou spolknete tyhlety tabletky a postříkám vás tímhle sprejem." Ježíšmarjá, proč? "Víte, dělali jsme v domě průzkum u obyvatel, co je obsaženo v jejich záchodech. Zjistilo se, že tam je nějak moc škodlivé havěti, pouze 24% záchodů bylo v pořádku, a tak hygienik rozhodl, že všichni obyvatelé musí být přeléčeni preventivně proti parazitům." Já žádné problémy nemám, dejte mi pokoj, myju se pravidelně, chodím na preventivní prohlídky, jím vitaminy a žiju zdravě. "Tak to pozor, na to vyšlo nařízení a jestli budete dělat problémy, tak vás 50,000 Kč pokuta nemine, to vám garantuji. Otevřete pusu a vydržte". Soused mi špinavou rukou vrazil špejli s vatou do krku, postříkal mě sprejem a vrazil do mě 2 tablety. "Rychle to zapijte, odškrtl jsem si vás v seznamu a nashledanou". Udělalo se mi špatně a probudil jsem se. Oddychl jsem si, jsem na vesnici, venku řvou ptáci a voní pole s řepkou.
Asi nějaká imunitní reakce na těch pár žihadel, co jsem dostal při medobraní, nebo možná letní viroza z toho letního počasí co nám venku panuje.
Vzpomněl jsem si ještě na jednu historku z natáčení z dob hlubokého socialismu, už nevím kdo ji vyprávěl. Nevím taky jaký se to natáčel film, na tom nezáleží, ale točily se scény na Masarykově nádraží (Praha střed). Pořád se nedařilo a vždy před každou scénou maskérky přelíčily herce a pak se opakovaly scény. Na nástupišti seděl pán na kufru. Za chvíli si ho všiml režisér a ptal se, proč nehraje podle scénáře pro kompars. Pán povídá, že jede do Kolína a nemá s filmaři nic společného. Tak proč jste se chlape nechal několikrát nalíčit? Pán odpověděl: "Já myslel že je to nějaké nové nařízení."
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama