Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Konkurenčí boj ve Spojeném Království?

10. května 2008 v 10:52 | Eman |  Med
V Británii to mezi včelaři vře. Včely by mohly být vyhlazeny v deseti letech amatérskými včelaři, říká významný producent medu v Anglii.

Britský největší producent tvrdí, že špatné praktiky tisíce amatérských včelařů ohrožují včely vyhubením během deseti let. Jak včelaři hlásí, jsou toto léto znovu větší ztráty včel než je obvyklé. Tony Spacey říká, že vina leží na nezodpovědném léčení včelstev. Říká že mnoho z odhadovaných 16,000 amatérských včelařů má vinu na špatné hygieně včelstev, předávkování nebo poddávkování léčiv a používání ilegálních chemikálií jako jsou organofosfáty.

Pokračuje, že chemická a antibiotická rezidua se dostávají do medu nedetekována od té doby, kdy se med pravidelně netestuje před dodáním do obchodů. Záhadné ztráty včelstev které se stávají stále častější v posledních několika letech byly přičítány řadě příčin od nedetekovaného viru k účinkům signálů mobilních telefonů. A smrtelný roztoč varroa v Británii poprvé spatřen roku 1992 je nyní v každém včelstvu (poznámka: v Československu se varroa objevil 1978).

Ale pan Spacey, jehož společnost Littleover Apiaries v Derbyshire čítá 4,500 včelstev, říká že armáda amatérů je nekompetentní a neregulovaná. Jeho společnost, první výrobce v UK, kterému byla minulý rok udělena akreditace evropského potravinového standardu (European Food Safety Inspection Standard) a je držitel medaile cechu (Guild of Fine Food Retailers Great Taste Awards), vyřazuje 85% medu nabízeného od jiných včelařů.

"Je to protože podmínky, za kterých je produkován jsou úplně pekelné nebo protože byly v něm ilegální chemikálie při léčení včelstva jako jsou organofosfáty a organofloridy, nebo používali chemikálie nakoupené za hranicemi přes Internet." řekl.

Řekl že pouze velcí producenti, on sám, Rowse a Premier Foods, který produkuje Gales, pravidelně testují med na rezidua.

Včelaři, kteří produkují vlastní med na prodej, nebo prodávají ho jinému producentovi vzácně testují med, ačkoli Veterinární správa bere příležitostné vzorky jako to dělají standardní obchodní oddělení.

Spolek britských včelařů, který má přes 11,000 členů, je rozzuřený z kritiky v rozhlase BBC Radio 4 Farming Today a říká že amatéři jsou horliví v zachovávání standardů. Žádá vládu aby dala £8 million liber po pět let aby se zjistilo proč včely vymírají.

Mr Spacy řekl, že roztoč varroa, který přenáší viry do včelstev a zabíjí včely, je nyní rezistentní na všechny legální metody tlumení protože se zneužívají léky, včetně antibiotik které jsou dostupné včelařům bez receptu.

"Každý v průmyslu ví že amatéři zneužívají tato léčiva. "Není žádná kontrola. Nikdo neví kdo si kupuje tyto chemikálie, kdo je používá, a jak je používá."

Řekl, že znal případy kde kaučukové pásky impregnované chemickým pyrethroidem, které by měly být vloženy do včelstev na 6 týdnů na podzim jako základní léčení proti varroa, byly vloženy v jinou dobu roku nebo ponechány během produkce medu. "Věřím že vrcholná zanedbání různých oblastí hospodařství skončila takto. Za deset let bude produkce medu lekcí v historii pro děti."
Varoval že veřejné zdraví by mohlo být ohroženo "ďábelskými" hygienickými standardy používanými amatéry, kteří mají med na prodej. "Med byl možná vytáčen v garáži, v zahradním altánu, venkovním záchodě nebo dokonce pod otevřenou oblohou.

"Pokud vyrábíte med komerčně a prodáváte ho veřejnosti, mělo by to být děláno obecně uznávanými standardy dobré praxe." Žádal, aby všichni včelaři byli registrovaní a aby se řada inspektorů, kterých je asi 50, rozšířila. "Většina včelařů je otřesným způsobem kvalifikována. Není důvod, aby amatéři měli mít včely."
Tim Lovett, president spolku včelařů řekl, že jeho útok na amatéry byl "panický a extrémní". Řekl, že byly přísné regulace používání léků a chemikálií a bylo směšné si myslet, že se nedodržují dobré standardy hygieny.

Organofosfáty by se mohly používat pouze ilegálně, řekl. Léčiva používané včelaři proti varroa byly pyrethroidy, úplně jiného složení.

Včely jsou důležité pro opylení třetiny potravin an farmách, záhumencích a zahradách. Je odhadnuto, že přispívají £165 millionů liber ročně k zemědělské ekonomii.

John Howat, sekretář Asociace Včelařských farmářů, která má 300 členů, řekl že ve většině případů hobbysti mají více času než komerční včelaři k řádné péči o jejich včely a drží krok s posledním výzkumem a nejlepší praxí.

"Mr Spacey nemá pravdu, když říká, že se tyto chemikálie rutinně používají. Nejsou. Mohla by být jedna černá ovce včelař, ale ti špatní byly vyhlazeni varroázou.

"Anglie spoléhá na hobby včelaře, země neposkytuje možnosti komerčnímu velkovčelaření ve velkém."
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama