Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Jak nám včely zpívají

10. května 2008 v 8:37 | Eman |  Včelařské metody, úly a další včelařský hardware
Včelstvo dává i nám lidem zprávy, kterým můžeme porozumět.

Jasná zpráva je zabodnuté žihadlo, kterému porozumí každý: "Nechceme tě tady, vypadni a to co nejrychleji". Než včela bodne žihadlo, často vydává pozměněný bzukot vyšší frekvence. Včely si také dávají zprávy pomocí feromonů, pachových látek, ale těm my nerozumíme. Zvukům včel však porozumět můžeme.

Každý včelař, který se mnohokrát hrabal ve včelách a není zrovna hudebně hluchý, pozná podle zvuku, že jsou včely v pohodě, nebo že se se včelami něco děje. Stačí jim odebrat na chvíli matku a začnou brzy brečet jak malé děti. Samotné včely jsou hluché, ale zato mají 5 očí a výborný čich. Ačkoli včely neslyší, dobře vnímají vibrace. To jim pomáhá v temnotě úlu na plástu při sledování tanečků svých kamarádek, které se právě vrátily z pastvy a chtějí se ostatním "pochlubit", kde svůj nektar našly.
Na stránce Posloucháme včely je popsán význam zvuků, které vydávají včely. Nebudu to opisovat a nemusí nás ani odrazovat technické aparatury v článku uvedené k analýze zvuku. Popisované křivky rozložení frekvencí zvuků, které vydávají včely v různých fázích před rojením, jsou vodítkem k následujícímu textu a tabulce tónů v oktávách. Zvuk včel není samozřejmě čistý tón, ale je to vlastně sborový zpěv a má dominantní výšku tónu.
Každý kdo má minimální hudební sluch pozná vyšší a nižší tón. Nikdo si nemusí zrovna stěhovat do bytu klavírní křídlo, ale kde kdo už koupil dětem elektronické piánko. Komorní A, 440 Hertzů, najdeme na velkém klavíru někde uprostřed a jeho tón vydává jednoduchá podkovovitová ladička. Na tento tón si ladí muzikanti své nástroje. O oktávu níže je tón 220 Hz, také "A" v temperované stupnici, která se cyklicky opakuje po 12 půltónech. Na obrázku vidíte celou situaci přehledně s tóny stupnice vlevo a v políčkách je frekvence v Hz (počet kmitů za vteřinu).

V klidu včely vydávají zvuk kolem 200 Hz, pokud jim vezmete matku, pak hodinu na to "vyjí" zvukem kolem 350 Hz (žluté políčko). Takový rozdíl pozná snad každý. Mezitím je několik stádií, které postupně předcházejí přípravu na rojení včel. Tím je možné do jisté míry rojení včel předvídat. Když si příslušné tóny G (klid), H (21 dní před), C (8 dní před), D (1 den před rojením) přehrajete na klavíru, jasně uslyšíte rozdíly ve výškách tónů a trochu hudebně nadaný člověk by měl být schopen rozlišit změnu chování včelstva. I bez hudebního nástroje a absolutního sluchu je možné se naučit porozumět zvukům včelstva. Když už nic jiného, tak určitě můžete poznat včelstvo bez matky.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama