Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Fyziologické účinky pylu

1. května 2008 v 18:20 | Eman |  Pyl
Význam konzumace pylu nasbíraného včelami na košíčcích nožiček (pellety) a je to často diskutovaná věc mezi včelaři a zastánci včelích produktů.

Pyl je možné konzumovat buď nasbíraný přímo od včel pomocí pylochytů, nebo pyl zpracovaný včelami případně uměle zkvašený v medu.
Včely prolézají do úlu dírami a ty jim ostrouhají košíčky pylu z nožiček. Pyl potom spadne do sběrných misek.
Takový pyl však obsahuje uzavřená pylová zrna se slupkou, která jsou lidským organismem nestravitelná. Existuje postup, kterým se takový pyl v medu "zkvasí" ve vyšší teplotě v medu a v podobě jakéhosi pastovaného medu potom konzumuje. Sám jsem takový med minulou zimu jedl a mohu potvrdit, že mi to dělalo dobře. Na rozdíl od konzumace "obyčejného" medu mi působil příjemným, uklidňujícím účinkem na žaludek, a nepřekyseloval mi ho. Po konzumaci jsem měl příjemný pocit sytosti.
Přesto je význam takové přípravy pylu sporný a odborníci dávají přednost pylu ve formě pergy, včelího chleba, pylu zpracovaného včelami v buňkách včelího plástu. Včelaři běžně chroupají kousky pylových plástů, nebo tyto plásty rozemelou a promíchají s medem.

Nepotvrzené nepřímé důkazy účinků pylu

Účinky a prospěch z konzumace pylu podle některé nevědecké literatury o pylu jsou nekonečné. Mnoho lidí potvrzuje zlepšení dříve chronických problémů. Většina z hlavních onemocnění, která se vyléčila, jsou v tabulce. Avšak mělo by se mít na paměti, že zlepšení nejsou z vědeckých studií, ale pouze z osobní zkušenosti bez lékařských a jiných vědeckých potvrzení. Někdy je zmizení symptomů odsvědčeno lékaři, ale důvody takových vyléčení nebyly potvrzeny dalším vyšetřováním.
Tabulka:
Nevědecká tvrzení a zprávy o podpoře, vyléčení, nebo zlepšení vyvolaném užíváním pylu nasbíraného včelami.
Zlepšení
podpora vyléčení
Atletického výkonurakovina zvířat
úprava zažívání
nachlazení
omlazeníAkné
celkové vitality
Mužská neplodnosta
vitalita kůže
Anemieb
chuť k jídlubVysoký krevní tlakb
Obsah Haemoglobinu bNervové a endokrinní nemocib
Sexuální výkonnosti
Vředy
Výkonnosti (závodní koně)
a Ridi et al., 1960
b Sharma and Singh, 1980
Vědecké důkazy
Jediná dlouhodobá pozorování lékařských účinků pylu se vztahují na problémy prostaty a alergií. Několik desetiletí pozorování v zemích západní Evropy a několik klinických testů ukázaly, že pyl je účinný v léčení problémů prostaty jako jsou infekce, zduření až po rakovinu (Denis, 1966 and Ask-Upmark, 1967).
Doplnění zvířecí diety pomocí pylu prokázal pozitivní účinek na váhový přírůstek a další kladné účinky na selata, telata, broilery kuřat a laboratorní kultury hmyzu.
Byly prokázány jisté bakteriostatické účinky (Chauvin et al, 1952) ale toto je přičítáno oxydáze glukózy (stejného enzymu odpovědného za většinu antibakteriálního účinku medu), kterou přidávají včely když míchají a žvýkají med nebo nektar s pylem (Dustmann and Gunst, 1982). Proto se tato aktivita mění mezi pylovými pelletami a je mnohem vyšší ve včelím chlebu. Velmi mírný antibakteriální účinek může být také zjištěn v pylu sbíraném ručně (Lavie, 1968).
Existuje důkaz, že strávený pyl může chránit zvířata stejně jako lidi proti nepříznivým účinkům roentgenového záření (Wang et al., 1984; Hernuss et al., 1975, jak je citováno v Schmidt a Buchmann, 1992).
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Pyl a zdraví Pyl a zdraví | Web | 26. června 2016 v 9:02 | Reagovat

Děkuji za přínosné informace o pylu!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama