Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Černí mravenci jsou v Africe hrozbou pro včely

24. května 2008 v 19:13 | Eman |  Zajímavé zprávy o včelách a jejich produktech
Běžný typ černých mravenců byl označen jako nejvíce devastující škůdce včel v Ugandě.

Hmyz běžně nazývaný munyeera v Lugandě a nginingini v Luo, útočí na včelstva, vysává med a zabíjí včelí kukly a vajíčka. Mravenci jsou příliš malí na to, aby byly napadeni strážkyněmi úlu. Přinutí včely uprchnout z úlů.
Dr. Robert Kajobe, včelařský výzkumný pracovník ve Výzkumném ústavu Národních zvířecích Zdrojů ( National Livestock Resources Research Institute ( Na LIRRI) - řekl, že mravenci mohou snížit výnosy medu asi o 70% na úl. Řekl, že ačkoli tam nikdy nebyl včelařský výzkumný program - záměrně sponzorovaný vládou, Uganda má vysoký potenciál k produkci přibližně 500000 tun medu ročně.

Kajobe řekl, nový výzkumný program založený u ústavu vyvinul strategický plán na zvýšení produkce medu v Ugandě v příštím desetiletí. Bude profilovat zemědělce, jejich potřeby a problémy a způsoby, jak zlepšit tento sektor.

Existuje asi 80000 včelařských farmářů v zemi. Nicméně, statistiky jsou skoupé a brání zásahům na podporu tohoto odvětví.

Dále řekl, že termiti, krysy, hadi, hnědí mravenci a zavíječi voskoví byly škůdci včel. "Tento problém vzniká z nehygienického a špatného vedení a umístění včelínu. Jestliže je místo špinavé a křovinaté, bude jistě přitahovat škůdce," řekl Kajobe. Zbytky nečistot kontaminují med; mají vliv na jeho kvalitu a konkurenceschopnost na mezinárodních trzích.
V současné době zemědělci sklizí med dvakrát ročně. Nicméně, vědci vyvíjí včelařský kalendář tak, aby farmáři dokázali poznat, kdy je med zralý. "Někdy je med hotový, ale farmáři to neví. Ztrácejí tak čas i peníze, pokud nesklízí včas," řekl Kajobe.

Studie bude také zkoumat stávající včelí nemoci v zemi. Většina výrobců medu dávají přednost Apis mellifera a druhu včel asonii. Ale hojně se chová šest dalších druhů bezžihadlových včel trigonid. Existují i jiné exotické druhy, které jsou chovány. Nicméně tyto včely často umírají, když je jejich prostředí je degradované, a jsou napadeny toxickými druhy pastvy, nebo jsou použity špatné technologie sklizně a agrochemikálie.

Během sklizně medu, jsou včelstva hrubě napadána v noci a mnoho včel umírá při získávání medu. Některé studie na Makerere Universitě tvrdí, že exotické druhy rostlin, jako je Lantana camara otravuje včely a zabíjí je. Obvykle se včely by instinktivně vyhýbají přistání na toxických rostlinách v jejich hledání nektaru. Avšak během sucha, kdy ostatní plodiny vadnou, toxické rostliny odolávají suchu, kvetou a následně přilákají včely.

Výzkumní pracovníci v na fakultě lesnictví v Nyabyeya v Bunyoro říkají, že vyrábění waragi, místního alkoholu, který vylučuje metanol, také zabíjí včely. To je vedle různých virů, plísňových a bakteriálních infekcí způsobeno migrací včelstev z Jižní Afriky a Evropy.

Tento nový program bude harmonizovat všechny výzkumné snahy o zlepšení produkce medu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama