Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Budeme jednou léčit nejzhoubnější chorobu včel?

5. května 2008 v 16:00 | Eman |  Nemoci včel - Veterinární záležitosti - léčení
Mor včelího plodu - 1 krok blíže k nalezení léku

Němečtí vědci objevili mechanismus infekce při nejfatálnější včelí nemoci. Mor včelího plodu (American Foulbrood (AFB)) je jediná infekční nemoc, která může zabít celé včelstvo. Každý rok tato nemoc, která se musí povinně hlásit, způsobuje závažné ekonomické ztráty včelařům na celém světě. Jediné opatření na její zvládnutí je zničit infikovaný úl se včelstvem.
Za mechanismus infekce (patogenický mechanismus) bylo původně považován růst bakterie nazývané Paenibacillus larvae v tělní dutině včelí larvy. Přijatý názor byl ten, že bakterie klíčí přednostně na každém konci střeva včelí larvy a potom udělá otvory ve střevní stěně a vstoupí do tělní dutiny, předpokládané primární místo bakteriálního množení.
Ve zprávě publikované v Environmental Microbiology jak Profesorka Elke Genersch a kolegové v Berlíně vysvětlují, objevili, že tato bakterie způsobuje infekci zcela jiným způsobem.
Bakterie se usadí ve středním střevě larvy, maximálně se tam rozmnoží a žije z potravy, kterou larva přijme, až střevo larvy neobsahuje nic jiného než pouze patogenní bakterie. To dále vede k tomu, že bakterie "vybuchnou" ze střeva do orgánové dutiny a tím larvu zabijí. Toto zjištění je velký průlom v patologii včely.
"Teď když zcela chápeme způsob jak tato nemoc působí, můžeme se podívat na způsoby prevence šíření infekce" řekl profesorka Genersch.
Včely jsou důležití opylovači plodin, ovoce a divoké květeny. Proto jsou nepostradatelné pro udržitelné a hospodárné zemědělství, ale také pro udržení nezemědělského ekosystému. Včely jsou atakovány řadou patogenů včetně virů, bakterií, plísní a parazitů. Pro většinu nemocí, pokud ne všechny, je špatně pochopena molekulární patogeneze a to brání rozvoji nových myšlenek o tom jak předcházet a bojovat proti včelím nemocem.
Profesorka Genersch dodala: "Molekulární chápání interakcí patogenu a hostitele je zásadní pro vývoj efektivních opatření proti infekčním nemocem. Proto v delším časovém období náš objev pomůže zachránit množství včel po celém světě."
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Karel Karel | 5. května 2008 v 21:13 | Reagovat

Takže je to jasné, místo antibiotik nasadíme projímadlo:-)

2 Eman Eman | E-mail | Web | 9. května 2008 v 6:59 | Reagovat

Rozdíl proti předchozí představě je v tom, že samotná bakterie neprokouše střevní stěnu. Vytvoří si metabolismem plynovou bombu, kterou zničí larvu a dožere ji. Objev, podle mého názoru, vysvětluje, proč bakterie P.l.l. neškodí dospělým včelám. Ty se mohou venku vykálet a doplnit neinfikovanou potravu. Larva je uvězněná. Jak ten objev využít k léčení mě nenapadá.

3 G.Pazderka G.Pazderka | E-mail | Web | 9. května 2008 v 9:45 | Reagovat

[2]Larva je uvězněná. Jak ten objev využít k léčení mě nenapadá.

Dovolím si malé zhodnocení: ...

Neléčit larvy, ale dospělce? Fór jak, už tu byl. Smetenec do přechodného úlu a potom na nové mezistěny. Plod, starý úl likvidovat. Potom další způsob - samozřejmě antibiotika, které dokážou omezit růst a "výbuch larvy" a postupy nato oficiálně jinde ve světě jsou a to proto, aby se léčiva v nadlimitních množstvích nedostala do lidského potravního řetězce.  Dále ta genetika. Tam podle vyjádření p. Čermáka na Optimal konferenci chápu podobný efekt jako utěch antibiotik a to ten, že včelstva mohou mít dlouhodobé příznaky nákazy(pozitivní měl) = odolné vůči propuknutí nákazy, ale mohou být současně rizikem, protože mohou být "bacilonosiči", pro jiný genotyp v lokalitě.(ohniskem další nákazy)  U lidí takové případy také nefungují a jsou oficiálním rizikem a nic se neřeší, protože bacilonosič se musí také vyléčit.

Je méně nákladné ale zaměřit se spíše na okamžitou likvidaci a založení nového stanoviště ze zdravých zdrojů-stanovišť opodál.

Takto představitelné to je u chovatele s více stanovišť (zdroj včelstev pro nápravu) a u určitých návyků při ošetřování včelstev. Nepředstavitelné je to ale v převažujících podmínkách ve včelařství v ČR, kde co chovatel většinou se = 1 stanoviště a se pálí vlastně vše a to je hodně bolestivé.

Souhrnem, řešit mor jinak než spálením klinicky pozitivních nebo u klinicky propuklého - pálení celého stanoviště je riskem, který je velmi nákladný nejen na finance, ale hlavně na jednotku času. Hledat řešení v případech, kdy inspektorka SVS neumí správně správné správní řešení problému je řešitelnější než hlídat léčbu u desetitisíců lidí s různými přístupy nerespektujíc a neumějíc ani zvládnout většinou diagnostiku např. varroázy.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama