Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Zásady zvýšení účinnosti systému tlumení varroázy

8. dubna 2008 v 21:06 | Eman (SVS) |  Varoáza
k příloze Metodického návodu SVS ČR 3/2001 pro období léto 2008 až jaro 2009 při zvýšeném riziku přemnožení roztočů Varroa destructor

Krajské veterinární správy rozhodují o opatřeních k zefektivnění systému tlumení varroázy na základě výsledků průběžného monitoringu intenzity varroázy, které vyžadují od okresních výborů ČSV. Okresní výbory ČSV na svém území organizují monitoring tak, aby v každé ZO ČSV bylo několik zodpovědných včelařů, kteří by v období od 1. května do 30. června ve čtrnáctidenních intervalech a od 1. července do 30. září v týdenních intervalech u svých vybraných včelstev (nejlépe okrajových a nejsilnějších) prováděli monitorovací pozorování a výsledky předávali veterinárním orgánům. Monitoring v tomto období se skládá z odečtu denního přirozeného spadu roztočů z upravené podložky nebo dna proti vynášení roztočů včelami a prohlídky trubčího plodu. Alespoň na třech místech plodiště se odvíčkuje dvacet trubčích buněk ve stadiu fialových očí, kukly se vyjmou a zhodnotí se dohromady množství dospělých samic, vývojových stadií, samečků i vajíček. Za ohrožující stav, vyžadující okamžitý zásah, se považuje denní spad pěti a více samic roztoče a silné napadení trubčích kukel u více než poloviny prohlédnutých buněk u některého včelstva.
Od 1. října do 31. prosince hlásí monitorovací pracoviště spad roztočů za 24 hodin po fumigacích a aerosolovém ošetření. Stejně tak hlásí spad roztočů po všech ošetřeních včelstev v průběhu sezóny.
Krajské veterinární správy po vyhodnocení situace mají možnost nařídit nebo doporučit tato opatření:
- zvýšení četnosti léčebných ošetření:
připadá v úvahu u Formidolu a fumigace nebo ošetření aerosolem.
- zvýšení účinnosti aplikace:
- u Formidolu upřednostnit uložení desky mezi nástavky nebo pod víko před uložením do podmetu, odkud mohou včely páry kyseliny mravenčí rychleji odvětrat. Víko úlu je vhodné zabezpečit proti úniku par kyseliny mravenčí vrchem.
Účinek lze zvýšit včasnějším uvolněním desky z regulačního obalu. Včelaři mohou využít svých zkušeností s aplikací Formidolu a vyzkoušet ve svých podmínkách možnosti zkrácení doby první fáze desky v regulačním obalu z obvyklých 2 - 3 dní. Dřívějším vyjmutím desky z obalu stoupne koncentrace kyseliny ve druhé fázi, ale vzroste také množství poškozených kukel a mladušek, které však současně svědčí o vyšší účinnosti a lepším průniku do zavíčkovaných plodových buněk.
- u gabonů v případě nutnosti dřívější aplikace a neúměrného prodloužení doby od skončení aplikace Gabonu do první fumigace a jako ochrana proti reinvazi je možné povolit prodloužení expozice o další plodové období, tj. o 14 dní. Podmínkou ale je kontrola uvolnění proužků od voskových můstků a převěšení do blízkosti plodu.
- u druhého a třetího ošetření fumigací nebo aerosolem dodržet ustanovení Přílohy o odstranění zavíčkovaného plodu.
- předjarní ošetření (nátěr víček plodu 0,25 % vodní emulzí přípravku M-1 AER + fumigace Varidolem FUM) se nařídí podle výsledků vyšetření zimní měli. Tato problematika byla již upravena Sdělením SVS ČR z února 2008 (viz bod III/b Přílohy).
- oddělky k náhradě za ztráty v roce 2007 budou před expedicí ošetřeny Gabonem jako prevence introdukce nepříbuzných roztočů v místě určení.
- orgány ČSV budou podporovat dohledání a utracení divoce žijících včelstev a zalétlých rojů. Roje známého původu inspektorát povolí ihned po usazení ošetřit fumigací.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama