Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Včelařský průmysl USA věnuje pozornost chovatelům matek

5. dubna 2008 v 11:45 | Eman |  Biologie a šlechtění včel
Objednávky matek a malých včelstev vyskočily s tím, jak se vznáší hrozba CCD

PALO CEDRO - Včelaři co byli zasaženi nemocí hroucení včelstev (CCD) a jinými chorobami spoléhají na pomoc od chovatelů matek. Obchod doslova hučí u 30 kalifornských chovatelů matek, kteří plní objednávky na matky a oddělky (startovací včelstvíčka) pro zákazníky po celé zemi.

Chovatel včel Shannon Wooten v okresu Shasta z farmy Wooten's Golden Queens byl tento týden zaměstnám přípravou oddělků pro zákazníka ze Severní Dakoty. Včelař od roku 1966 a chovatel matek více jak 30 let, říká, že jeho obchod rostl ročně o 8 procent na 30,000 matek a 5,000 oddělků.
"Posíláme je skoro do všech států, které mají včely a do Kanady," řekl. "Naše oblast je izolovaná pokud jde o to, co děláme nejlépe. Nemáme tu vliv jiného kmene včel."

Podnik Wooten je částí spojené sítě čtyř velkých chovatelů matek v oblasti Palo Cedro kteří produkují Italské matky. Wooten, který vede podnik se svou ženou Glendou, řekl, že oblast je vzdálená a velmi vhodná na produkci matek. Jeho tchán začal včelařit v této oblasti před 60 lety a toto území se ukázala jako úrodné pro tvorbu kvalitních matek.
"Jsme na nejsevernějším místě v Kalifornii, kde můžeme chovat matky v březnu a dubnu," řekl Wooten, který rozmístil úly v okruhu 16 km od základny provozu který zahrnuje skladiště a krytou stodolu až po střechu zaplněnou úly na konci klidné polní cesty.
Mírné kopce východně od Redding jsou posety pasoucím se dobytkem a nejsou žádoucí místo pro ostatní včelaře kvůli nedostatku snůšky. To vytváří ideální chovatelské základy pro produkci čisté linie Wootenových italských včel. Jeho izolovanost ho neodřízla od problémů, které obklíčily ostatní včelaře. Minulý rok Wooten ztratil 1000 včelstev kvůli problémům s nemocemi.
Obchod včelařských chovatelů nabírá na důležitosti od objevu nemoci hroucení včelstev, dosud nevyřešené záhady, která má na účtu čtvrtinu z celkových 2.4 milionů komerčních včelstev roce 2006, podle ministerstva zemědělství USA. Brad Pankratz, chovatel včel v Orland a prezident spolku kalifornských chovatelů, připouští že je velká poptávka u chovatelů, z nichž je mnoho v Severní Karolině.
"Cítíme velký tlak jako šlechtitelé matek a producenti včelích paketů, abychom pomohli těm co měli velké ztráty a chtějí nahradit všechno co během sezony ztratili, " řekl Pankratz. "Zabýváme se hodně stejnými problémy jako oni a nemůžeme si dovolit mít ztráty protože oni na nás s náhradami spoléhají. "

Susan Cobey, vedoucí University of California-Davis Harry H. Laidlaw Jr. Honey Bee Biology Research Center, řekla že chovatelé tvoří páteř národního včelařského průmyslu.

"Je to ohromné. Je to základ našeho průmyslu a myslím že se tomu ještě nedostalo dost pozornosti pokud se podívate na jiné šlechtitele rostlin a zvířat. Jsou za tím velké instituce," řekla Cobey, 30 let genetiků a šlechtitelů.

Požadavky na šlechtitele včel se staly intenzivnější vlivem mnoha tlaků na jejich včelařské zákazníky, kteří zajišťují opylení jedné třetiny našich plodin. Odhadovaný 1 milion včelstev je potřeba pro opylení kalifornských mandlí. "Zdá se že pokaždé kdy se trochu vypořádáme s novou nemocí, jsme zaskočeni další. Je to skutečně tvrdé," řekla Cobey. "Tihle chlapíci (šlechtitelé) jsou šlehačka na dortu a když začnou být vystrašeni, je to opravdu špatné. Myslím že tu ještě máme pár těžkých let."

Cobey řekla, že nemoc hroucení včelstev není snadno pochopitelná. Včelařští experti si myslí, že může zahrnovat skupinu činitelů včetně parazitických roztočů, včelích patogenů, virů, chemikálií, nedostatek snůšky, špatná výživa a další problémy. Jedno z jejich klíčových poslání u Laidlaw Bee Research Center je pomáhání šlechtitelům znovu vybudovat banku genů. "Ztrácíme některé geny z naší genové banky kvůli vysokým ztrátám včelstev vinou tracheálních roztočů, Varroa Destructor, Nosema ceranae (úplavice), viry a CCD," řekla Cobey. "A jestli se podíváte čím to je nahražováno, přivážíme australské oddělky, které nemají mnoho odolnosti na varroa právě proto, že mu nebyly vystaveny. Vidíme také pohyby Afrických včel a jestliže je to všechno náš výběr, myslím, že máme velký problém." Cobey pracuje se Steve Shepherd s entomologickým oddělením na Washington State University, v Pullman, Wash., na dovozu sperma z Evropy k revitalizaci banky včelích genů.

"Navrhujeme přivézt nějaké sperma z některých oblastí, ze kterých tyto druhy pochází a potom umělou inseminací vyšlechtit z nich další," řekl Shepherd. "V zásadě chceme přinést
do genetické banky některé nové geny, které budou k dispozici pro šlechtitele matek."
Existuje 86 let starý zákaz dovozu včelího kmene z Evropy, ale Shepherd a Cobey doufají, že přesvědčí inspektory z ministerstva zemědělství, aby povolily dovozy z důvodů masivního vymírání našich včel. Tyto ztráty, řekl Shepherd, způsobily úzký profil zmenšením genetické různosti k dispozici pro šlechtění. "Myšlenka je přinést toto sperma k jejímu obnovení a dát ho šlechtitelům k dispozici. Shepherd dodal, že z 26 různých druhů včel v Evropě, Africe a Asii, bylo pouze 9 dovezeno na severní polokouli.

"Takže je stále hodně geneticky různého potenciálu, který bychom mohli vybrat a přinést sem," řekl Shepherd.

Poznamenal, že ministerstvo zemědělství povolilo dovoz ruských včel do jižních států pro šlechtitelské účely asi před deseti lety. Australské paketové včely byly povoleny z důvodu nedostatku včel na opylování Kalifornských mandlových sadů.

Včely nejsou nezbytné pouze pro mnoho Kalifornských plodin, ale Shepherd řekl, že mnoho plodin v Pacifickém Severozápadu
na nich závisí kvůli opylení, včetně jablek, hrušek a višní.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Pavel Holub Pavel Holub | E-mail | 12. dubna 2008 v 10:42 | Reagovat

Zdá se, že v Americe již pochopili, že situace je vážná. Čekám ,kdy to pochopí v Evropě. Situace je natolik zralá na to, abychom v tom zbytku geneticky různorodého materiálu začali šlechtit včelu, která přežije bez ohledu na její ostatní kvality. Veterináři vymýšlí chemické útoky, ale ani slovo o preferenci odolnějších kmenů a o tlaku na šlechtitele. Nikdo se nestará o to, aby zjistil, které to včely vlastně přežily a proč. Tisíce řečí o rezistenci V.d. ani tečka o včele.

2 eman eman | E-mail | Web | 13. dubna 2008 v 8:09 | Reagovat

Dávám nejvíc naděje šlechtitelské práci ing.Čermáka, jeho Vigorkám. Má nyní sídlo v Petrušově a podle mapy.cz tam je kout, kde lišky dávají dobrou noc. Asi se dá těžko u nás najít vhodné místo ke šlechtění. Všude jsou někde dokola včelaři.

To co se děje tady, s novým metodickým návodem, je frontální útok na totální vyhubení V.D. Možná že se konečně podaří vyšlechtit rezistentní roztoče, proti kterým bude chemie krátká.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama