Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Ukradli včelí úly z biofarmy Natick v Massachussets

19. dubna 2008 v 12:53 | Eman |  Zajímavé zprávy o včelách a jejich produktech
"Bída z lidí lotry činí a vlky z lesů žene hlad" - François Villon

Komunita biofarmy v Natick je v tyto jarní dny zaměstnána, ale pole nebzučí tak jako obyčejně. Někdo ukradl několik úlů z farmy. Kromě pěstování bioproduktů, farma zajišťuje výuku pro školáky kolem Natick. Ursula King, koordinátor školních programů, brala skupinu studentů na prohlídku včel, když si všimla, že něco nehraje. "Asi 10.dubna jsem se tam vracela učit třídu a všimla si, že jsou pryč," řekla King.

Včelstva dávala med, který se prodával na farmě a včely opylovaly úrodu farmy. Vybavení pro pět prázdných úlů, a zdá se že zloději se pokoušeli vzít jeden úl se včelami uvnitř, řekla Lynda Simkins, ředitelka farmy. Každý úl má cenu asi 250$ bez včel (4,500 Kč). Ti lidé věděli co dělají, když se pokoušeli vzít plný úl, řekla Simkins. "Byl to včelař, kdo to udělal - někdo kdo zná včely."
Úl byl zabalen takovým způsobem, který ukazoval, že lidé věděli co dělají, řekla Simkins. Úl se včelami, který se zloději pokoušeli ukrást byl poškozen a včely uvnitř byly vystaveny přírodním živlům. Ukradené úly byly nahlášeny na policii v Natick, ale zatím se nic neobjevilo.

Rick Reault, který vlastní dodavatelskou firmu (New England Bee Keeping Supplies) v Tyngsborough, řekl, že může těžko uvěřit že by včelař ukradl úly někoho jiného. Včelařství je více vášeň, než podnik na vydělávání peněz, řekl Reault, jenž je také president v okrese Middlesex a je členem spolku včelařů v Massachusetts.

"Jiný včelař by něco takového neudělal," řekl. "Musím si o tom myslet, že to je nějaký druh žertu.

"Bohužel, ta osoba asi nemá ponětí jak cenné včely jsou zvláště pro toho, kdo se o ně stará."

Krádeže včelstev se stávají běžné v jiných částech země. V březnu, bylo ukradeno 180 úlů z farmy v Kalifornii, a minulý rok bylo hlášeno 200 ukradených úlů na Floridě, podle článku v Associated Press.

Situace v Kalifornii je poněkud jiná než v Massachusetts, řekl Reault. "Kalifornie sama přiváží přes milion včelstev na opylení mandlí," řekl Reault. "Dostávají mezi $140 až $200 za včelstvo (které je použito na opylování plodin). Protože platí tolik, proto se kradou."

Včelstva se také používají na opylování plodin v Massachusetts, včetně jablek, brusinek, borůvek a dýní, řekl Reault, ale včelaři dostávají jenom kolem $75 za 10 dní za opylování.

Nejběžnější problém v Massachusetts o kterém Reault slyšel, je převrhnutí úlů.

Počet včelařů nedávno prudce narostl, řekl Reault. Odhaduje že je asi 5,000 včelařů v státě, a více než 1,000 lidí začalo chovat včely minulý rok. Reault řekl, že zprávy o tom jak včelstva vymírají v zemi na chorobu hroucení včelstev zapalují zájem lidí.

"Je to kvůli vzrůstající pozornosti veřejnosti ke včelám a kvůli obavám o životní prostředí," řekl Reault. "Včely jsou důležité pro zachování ovocných stromů a zeleniny. Skutečně je potřebujeme."

MetroWest Daily News
Charlie Breitrose
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama