Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Tisková zpráva MZe - další 15 mil. Kč podpora

21. dubna 2008 v 10:05 | Eman |  Český svaz včelařů, organizace, dotace a jiné
MZe podpoří včelaře dalšími patnácti miliony

Tisková zpráva V Praze 18. dubna 2008
MZe podpoří včelaře dalšími patnácti miliony Podporou v celkové výši 15 milionů korun, které odpovídají více než desetiprocentnímu navýšení roční podpory sektoru včelařství, chce ministerstvo zemědělství pomoci českým včelařům kompenzovat ztráty způsobené úhynem včelstvech. Uvedl to ministr Petr Gandalovič. Příčinou zvýšeného úhynu včelstvech v ČR byly náročné klimatické podmínky způsobené vyšší průměrnou teplotou v zimních měsících. Podle zdrojů ministerstva zemědělství (MZe) lze předpokládat, že došlo k úhynu minimálně 60 tisíc včelstev. "Jsme si vědomi významu včelařství v souvislosti s opylováním plodin, ale také samozřejmě v otázce produkce medu a tedy zdravé výživy. Proto jsme se rozhodli podpořit obnovu uhynulých včelstev dalšími 15 miliony oproti původně vyhrazeným prostředkům pro letošní rok." uvedl Petr Gandalvič. Ministerstvo chce podle jeho slov podporovat profesionalizaci včelařů obvyklou ve vyspělých zemích Evropské unie. "Do budoucna je nutné klást větší důraz na prevenci, aplikovat léčebné kroky. K úhynu včelstev v letošním roce v České republice došlo i přes to, že finanční podpory směřující do včelařství jsou vysoké, včetně 70 milionů korun, které jsou určeny na kvalitní zazimování včelstev," upozornil ministr. V rámci podpory českého včelařství byla z rozpočtu MZe pro rok 2008 původně vymezena částka přesahující 141 milionů korun. Dalších 15 milionů korun podle ministra doplní zmíněnou sedmdesátimilionovou dotaci na zazimované včelstvo, peníze budou uvolněny z rozpočtových rezerv MZe, o jejichž uvolnění požádá ministr vládu. Odborníci ministerstva v současné době pracují na finální fázi dokumentu, do konce měsíce má být předložen k podpisu ministrovi.
Podpůrná opatření pro rok 2008 z prostředků ČR pro ČSV
· Dotace na činnost NNO ze SR na rok 2008 - 19 mil. Kč.
· Dotace na zazimované včelstvo - 70 mil. Kč.
Podpůrná opatření pro rok 2008 ze společných prostředků ES a ČR národní program
· Technická pomoc -13 430 000, - Kč.
· Boj proti varroáze - 16 458 000, - Kč.
· Racionalizace kočování včelstev - 8 229 000, - Kč.
· Rozbory medu - 2 913 000, - Kč.
· Obnova včelstev -14 000 000, - Kč.
Petr Vorlíček tiskový mluvčí MZe
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Eman Eman | E-mail | Web | 22. dubna 2008 v 6:35 | Reagovat

http://www.denik.cz/ekonomika/vcelari20080421.html

Vláda schválila vyšší podporu včelařům

Praha - Navýšení finanční podpory českým včelařům v celkové výši 25 milionů korun schválila na pondělním zasedání vláda. Peníze pomohou kompenzovat ztráty způsobené úhynem včelstvech, ke kterému došlo vlivem špatných klimatických podmínek.

Autor:

Redakce

0×video 0×audio 0×foto 0×komentářů včera 18:09

Ilustrační foto

Ilustrační foto

Autor: DENÍK/Wagenknecht Petr

Kabinet svým rozhodnutím vyhověl žádosti ministra zemědělství Petra Gandaloviče o uvolnění prostředků v rezerv MZe. „Navýšení podpory do sektoru včelařství o 25 milionů korun považuji za velmi důležité. Je to důkazem toho, že jsme si vědomi významu včelařství v souvislosti s opylováním plodin, ale také samozřejmě v otázce produkce medu a tedy zdravé výživy. Podpora bude ke včelařům směřována adresně podle míry postihu a jsem přesvědčen, že splní svůj účel,“ uvedl ministr Gandalovič.

Příčinou zvýšeného úhynu včelstvech v ČR byly náročné klimatické podmínky způsobené vyšší průměrnou teplotou v zimních měsících. Podle zdrojů ministerstva zemědělství lze předpokládat, že došlo k úhynu minimálně 60 tisíc včelstev.

Podle ministra Gandaloviče se včelaři budou muset naučit krizovým situacím, jako je ta současná, předcházet. MZe proto bude podporovat profesionalizaci včelařů obvyklou ve vyspělých zemích Evropské unie.

„Do budoucna je nutné klást větší důraz na prevenci, aplikovat léčebné kroky. K úhynu včelstev v letošním roce v České republice došlo i přes to, že finanční podpory směřující do včelařství jsou vysoké, pro rok 2008 byla v rozpočtu původně vymezena částka přesahující 141 milionů korun,“ upozornil ministr.

2 athbash athbash | Web | 27. září 2016 v 23:01 | Reagovat

půjčky se zástavou bytu :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama