Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Proč čekat do úlu?

9. dubna 2008 v 16:22 | Eman |  Biologie a šlechtění včel
Včely začínají pracovat už za letu.

Vytváření medu je hodně podobné výrobě cukru z javoru. Květový nektar sbíraný včelami je podobný javorové míze - rozpuštěný cukr se koncentruje odpařováním většiny vody.
U včel většina odpařování vody nastává v úlu. Ale studie z Jižní Afriky ukazuje, že v jistých případech koncentrace nektaru začíná již při letu včely z květů domů.

Susan W. Nicolson a Hannelie Human z University of Pretoria měřily koncentrace nektaru jak včely sbíraly mezi druhy rostlin aloe, které jsou důležité zimní zdroje potravy (na jižní polokouli je vše obráceně).

Nektar v rostlině, který je asi 20 procentní cukr podle hustoty, je včelou sbírán a skladován v medném váčku, v části potravní trubice právě za ústy, během zpětného letu. Než ho včely donesou do úlu, koncentrace se zvětší na 38 až 40 procent, tvrdí výzkumníci v Biologických Listech.

Některé včely a vosy jsou známé tím, že přežvykují nektar na jazyku za letu v horkém počasí; a jak se nektar odpařuje, zajišťuje ochlazovací účinek. Výzkumníci předpokládají že včely musí dělat to samé. Nepotřebují být ve skutečnosti ochlazovány, ale odpařování v suchém zimním vzduchu představuje hlavní začátek vytváření medu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Anton Turčáni Anton Turčáni | E-mail | 11. dubna 2008 v 22:58 | Reagovat

Niečo podobné tvrdím i ja vo svojom článku:odoberanie roztokov včelami, v odstavci "Sledovanie tzv. odstrekovania včelami".Kto má záujem, môže si kliknúť na tento e-mail. Zahusťovanie roztokov som sledoval niekoľko rokov priamo na včelnici, kde vysvetľujem svojským spôsobom, prečo a ako včely zahusťujú cukrový roztok s nízkou koncentráciou cukornatosti.Škoda, že toto moje pozorovanie sa niekto, kto má väčšie možnosti, vedecky nezaoberal a neposunul ďalej. Veď máme aj vedecké pracoviská npr. na vysokých školách a ľudí  s vedeckými postupmi, aby objav dostal konkrétnu podobu.

http//vcely.sk/index.php?name=News&file=article&sid=187&mode=&order=0&thold=0

Zatiaľ je to viacmenj moja fikcia, s konkrétnymi pozorovaniami a podkladmi.

Anton

2 Odoberanie roztokov včelami mimo úľ Odoberanie roztokov včelami mimo úľ | Web | 12. dubna 2008 v 8:03 | Reagovat

menší oprava odkazu :

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama