Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Prevence a tlumení varroázy včel

8. dubna 2008 v 20:24 | Eman (SVS) |  Varoáza
Pokud byste chtěli vědět, jakým způsobem ošetřovat včely podle nejnovějších poznatků proti varroáze po celý rok, na hlavní stránce Státní veterinární správy to nenajdete. V menu "Zdraví zvířat" jsou různé neduhy, ale varroáza chybí a vyhledat si to zkuste sami. Nic nového tam nenajdete.

Přistál mi v poště e-mail s přílohou, která by některé včelaře mohla zajímat. Nepochybuji, že text je původem z veterinární správy. Možná to bylo míněno jako návrh k diskuzi a korigovaný materiál se brzy objeví veřejně dostupný. Nebo je to jakýsi metodický návod, který Krajské vet. správy využijí k vlastní tvorbě. To nevím, a není to pro mě důležité. Delší dobu dělám se včelami to, co považuji za nejlepší pro ně a co mi zatím ani SVS a KVS nenařizovala. Například monitoring během celého roku, aerosolování v prosinci, kyselinu mravenčí během roku. Vloni totiž někteří včelaři, kteří slepě a doslova vykonávali nařízení SVS a KVS dopadli jak sedláci u Chlumce a mají nyní prázdné úly. Za své zdraví a své věci si však každý odpovídá především sám - základní informace dostupné jsou a zkušenosti je potřeba získávat.
Text dopisu ústředního ředitele SVS:
Několik posledních let jsou hlášeny z mnoha zemí zvýšené ztráty včelstev v důsledku varroázy. Ztráty mají globální charakter a na některých místech dosáhly až katastrofických rozměrů (např. v USA).

Ztráty včelstev se dávají do souvislosti se současnými výkyvy klimatu ve směru oteplování, v jehož důsledku dochází k přemnožení parazitů a škůdců. Přemnožení roztoče Varroa destructor navíc otevírá pole působnosti včelím virům, které bez spojení s roztočem Varroa nepůsobí hospodářské škody. Je nutné předpokládat, že změněný charakter světového klimatu, příznivého pro roztoče, může trvat delší dobu, z čehož vyplývá obtížný úkol světového včelařství, a to zvýšit účinnost dosavadního systému ochrany včel před roztočem Varroa destructor.
V roce 2007 došlo rovněž v některých oblastech České republiky, a to poprvé v historii tlumení varroázy, k hromadným ztrátám včelstev. Prudký nárůst populace roztoče se dostavil dříve než obvykle a poškodil plod generace zimujících včel. Krátkověké včely hynuly již na podzim a úly zůstaly bez včel. Došlo také k rozmnožení virů. V mrtvých včelách a roztočích byla prokázána přítomnost většiny důležitých včelích virů.
Pravidelná celostátní porada zástupců Státní veterinární správy, krajských veterinárních správ, okresních výborů Českého svazu včelařů a Výzkumného ústavu včelařského usoudila, že současný systém tlumení varroázy je schopen bez podstatných změn zvládnout současnou zhoršenou nákazovou situaci. Předpokladem ovšem je organizační zabezpečení letního monitoringu intenzity napadení včelstev, na základě kterého by byla realizována současná opatření v správných termínech a frekvenci léčení, eventuálně další opatření ke zvýšení efektivnosti léčby. Samozřejmostí ovšem musí být dodržování i dalších ustanovení, zejména odstraňování zavíčkovaného plodu při druhém a třetím podzimním ošetření.
S pozdravem

MVDr. Milan Malena, Ph.D.
ústřední ředitel

Přílohy: Zásady zvýšení účinnosti systému tlumení varroázy
Příloha k MN č. 3/2001
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama