Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Poznámky ze semináře o dotacích

27. dubna 2008 v 8:51 | Eman |  Český svaz včelařů, organizace, dotace a jiné
Seminář v Nasavrkách pro funkcionáře ČSV, kteří pomáhají s pohybem žádostí o dotace se konal v sobotu 26.4.

Přednášející byl ing. Josef Běhal, (email: behal@szif.cz) odpovědný za kontrolu žádostí a správnou výplatu dotací. Seminář měl organizátorům ČSV vysvětlit interpretaci nařízení 285/2007 Sb., které novelizuje původní nařízení vlády 197/2005 - viz článek zde, a prodiskutovat možné nejasnosti ve zpracování žádostí a opatřování platných dokladů. Přednáška byla dobře připravená, srozumitelná a doplněná o řadu příkladů z dosavadní tříleté praxe.
Kromě některých změn v nařízení jsou novinkou soupisky dokladů pro jednotlivé okresy. Kočovníci budou podávat žádosti a doklady se soupiskou přímo na ÚV ČSV a okresní výbory budou tak mimo hru. Ze semináře mi v tomto ohledu zůstala jediná nejasnost, protože v "Postupu členů ČSV" v oběžníku ČSV č.1/2008 je uveden v tabulce Racionalizace kočování včelstev - provádění kočování včelstev - dole uvedeno OV ČSV. Možná je to jen překlep, nebo tomu nerozumím.
V části Technická pomoc je podstatná změna v dolním limitu investice a zvýšení dotace na 50%. Do limitu se počítá jen speciální zařízení uvedené v přílohách nařízení, nikoli vedlejší náklady a ceny bez DPH. Cena Kočovné maringotky bez úlů. To může po seškrtání některých položek způsobit, že se nedocílí částka 20 tisíc Kč a ztrátu nároku na dotaci. Při nákupu zařízení z druhé ruky k tomu musí být posudek soudního znalce a dotace se stanovuje z nižší částky (prodejní cena a posudek).
Ve Včelařství 5 vyšlo nové nařízení spolu s formuláři žádostí a novými soupiskami. V dalším 6-tém čísle Včelařství vyjdou nejčastější otázky a odpovědi a další informace.
Žádost o dotace na úly 2 x 2000 Kč musí být doplněna potvrzením veterinární správy, že včelstva uhynula na nakažlivou chorobu a dokladem musí být faktura na nákup nových úlů. Vlastnoručně dělané úly se musí tedy "nakoupit" u registrovaného výrobce.
Novinkou je dotace rozborů medu na přítomnost spor moru v.p. Na jednoho včelaře je limit 4 rozborů. Laboratoře budou účtovat již sníženou cenu rozboru o 70%. Podobný avizovaný postup u léčiv se realizovat nebude, protože není jak zainvestovat výrobce. Proto ZO budou dále platit 100% ceny léčiv a dotaci dostanou koncem roku z OV.
V minulých letech se finanční prostředky, které byly dispozici, nevyčerpaly do plné míry. Na závěr semináře byly proto rekapitulovány tyto podmínky pro co nejvyšší čerpání dotací:
  1. Kvalitní práce ZO a OV
  2. Řádné vyplňování žádostí
  3. Doložení požadovaných dokladů (originálů)
  4. Nežádat na jedno opatření 2x
  5. U investic zajistit 5-leté vlastnictví
  6. Vyznačit uplatněné vratky DPH u FÚ
  7. Pamatovat na následné kontroly u konečných přijemců
  8. SZIF zásadně nepřijímá jakékoli doklady po 31.8.2008
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Karel Karel | 27. dubna 2008 v 18:39 | Reagovat

" Vlastnoručně dělané úly se musí tedy "nakoupit" u registrovaného výrobce."

Snad by stačil prodejní doklad. Nebo je nutná nějaká registrace?

2 eman eman | E-mail | Web | 27. dubna 2008 v 18:49 | Reagovat

Jak zařídit, že úly budou nové, nikoli z druhé ruky? U kočovných vozů na stanovení ceny mají být soudní znalci. Teoreticky může i výrobce úlů, s povolenou živností, prodávat 50 let staré úly po dědečkovi.

3 Eman Eman | E-mail | Web | 28. května 2008 v 7:49 | Reagovat

O dotacích na stránkách MZe - web

4 tofts tofts | Web | 25. prosince 2017 v 0:25 | Reagovat

pujcka na exekuci bez ruceni [:tired:]

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama