Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Ohřev 50°C zabíjí nové patogeny včel

26. dubna 2008 v 6:20 | Eman |  Nemoci včel - Veterinární záležitosti - léčení
Výzkumníci z university ve státu Montana objevili možné ošetření včelařského vybavení pomocí sterilizace.

Teplo ničí spory Nosema ceranae, podle Dr. Roberta Cramera, specialisty na houbové patogeny.
Pomocí techniky průtokové cytometrie měřící životaschopnost houbových spor N.ceranae odhalila Julie Elser v Cramer Lab, že ošetření spor horkem 50°C (122°F) po 90 minutách vede k 96% úmrtnosti spor. Podobné ošetření spor extrémním chladem životaschopnost spor N. ceranae neovlivnilo.
Zatímco tyto výsledky jsou předběžné, snadnost, náklady a bezpečnost ošetření horkem naznačuje, že včelařské vybavení by mohlo být dezinfikováno při teplotách, kdy se netaví vosk v plástech.
Randy Oliver, kalifornský včelař, který o Nosemě psal, komentuje: "To je důležité potvrzení praktické metody pro sterilizaci plástů, které by mohlo úžasně prospět průmyslu. Potvrzuje to výzkum na předchozí Nosema apis, která má také spory citlivé na ošetření teplem. Tepelná citlivost pomáhá vysvětlit novější epidemiologii Nosema ceranae. Ale dokud Cramer neprovedl pokus, nevěděli jsme jestli je podobná sterilizace Nosema apis aplikovatelná."
Mnoho včelařů mají horké komory, které by mohly být použity k vyčištění plástů, říká Dr. Jerry Bromenshenk, CEO of Bee Alert Technology, Inc. v Missoula, MT. V tuto roční dobu včelaři, kteří ztratili včelstva na nemoc Nosema mohou odmítat dávat novým včelám staré plásty z obavy před infekcí. 2- 3 hodinová expozice vybavení při teplotách kolem 50°C může být záručená. zdroj
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama