Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Nový lék na alergii k žihadlům

1. dubna 2008 v 19:06 | Eman |  Apiterapie
Kapky pod jazyk" zmenšují alergii na včelí žihadla

Vložení jedu pod jazyk může dát alternativu k injekcím.

Braní kapek na alergii

Charlene Laino - WebMD Medical News

Braní kapek na alergii namísto trvalých bolestivých injekcí může se stát volbou pro lidi, kteří jsou alergičtí na včelí žihadla.
V předběžné studii, italští výzkumníci zjistili, že vložení včelího jedu pod jazyk bylo bezpečné a významně snížilo alergické reakce na včelí žihadla.
Imunoterapie používá stále injekce proti alergii jako standardní léčení na všechno od bodnutí hmyzu po roztoče. Malé množství alergenu je vstříkováno pacientovi dokud se nevyvine tolerance.
Nová studie zkoumala jinou formu imunoterapie, nazývanou podjazykovou imunoterapií. To znamená vložení výtažku z alergenu pod jazyk. Stejně jako injekce, podjazyková imunoterapie snižuje během času alergickou citlivost u mnoha pacientů.
Ačkoli je to populární léčení pro astma, kaučukový latex a jiné alergie, podjazyková terapie nebyla schválena pro použití v USA. A taky nikdy nebyla použita k léčení alergie na včelí jed, ani v Evropě, řekl výzkumník Giovanni Passalacqua, MD, z kliniky Alergie a dýchacích nemocí při universitě v Janově.

Kapky včelího jedu versus Placebo

Nová studie, uvedená na ročním setkání Americké Akademie Alergie, Astma a Imunoterapie (AAAAI), je první pokus ke stanovení jestli je podjazyková imunoterapie účinná proti alergii na včelí jed, říká Passalacqua. Studie zahrnula 30 lidí s minulými lokálními alergickými reakcemi na včelí žihadla. Lokální reakce je velký napuchlý flek propíchnuté kůže přímo v oblasti žihadla.

Tyto napuchlé boule se často nazývají podlitiny. Účastníci byli nahodile určeni aby přijali buď podjazykovou imunoterapii ve formě kapek včelího jedu pod zazykem, nebo placebo kapky. Pacienti v imunoterapeutické skupině dostávali zvyšující se dávky včelího jedu šest týdnů, následované udržovací dávkou, dávanou třikrát za týden po šest měsíců. "Držíte kapku pod jazykem asi jednu až dvě minuty, potom polknete," říká Passalacqua.

Včelí žihadlo jako výzva

Potom přišla výzva včelím žihadlem. "Dali jsme hmyz do nádoby a potom jsme přiložili nádobu na pacientovo předloktí" a dívali se co se stane, říká. Fungovalo to. Střední průměr podlitin po žihadlech u pacientů s podjazykovou imunotereapii klesl z asi 8 na 3 palce. Jinými slovy, průměr podlitin se snížil o více než 50% u více než poloviny z nich.

"To bylo velmi zřetelné a významné zmenšení reakce na žihadlo, " říká Passalacqua.

Proti tomu nebyla žádná změna v průměru podlitiny u skupiny s placebo, a jedna osoba ztratila odvahu u úlů. Zjištění ukazují, že podjazyková imunoterapie proti včelím žihadlům funguje, říká Passalacqua.

Injekce jedu jsou účinné

Další krok: Testování podjazykové imunoterapie u pacientů, kteří mají vážnější alergické reakce rozšiřujícíc se dál od vpichu žihadla nebo ovlivňující celé tělo. Doktoři to nazývají systemické reakce; ačkoli nejsou běžné, mohou ohrožovat život.

Clifford Bassett, MD, místopředseda AAAAI výboru veřejného vzdělávání a alergolog na fakultní nemocnici Long Island v Brooklynu, N.Y., říká že jestliže se podjazyková imunoterapie prokáže jako bezpečná a účinná na větším počtu lidí, "bude nabízet alternativní léčení pro naše pacienty. Je vždy dobré mít více voleb."

Zatím, říká WebMD, injekce s jedem jsou více než z 95% účinné při snižování rizika systemických reakcí u lidí s alergií na žihadla. I když to není vždy možné, vyhnutí se včelám na prvním místě je základ prevence, dodává Bassett. Pár tipů: nepoužívat kolínskou a vyhnout se oblasti, kde se hmyz shromažďuje.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Josef Kucera Josef Kucera | E-mail | 4. dubna 2008 v 18:53 | Reagovat

Po založení chovu včel jsem zjistil alergii na včelí jed léčím se 4 roky na

alergologii ,beru 1 týdně kapky pod jazyk obsahují včelí jed??????????

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama