Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Návrh podpory 80 milionů Kč na obnovu včelstev

16. dubna 2008 v 15:21 | Eman |  Český svaz včelařů, organizace, dotace a jiné
je v Parlamentu České Republiky

Návrh je zde. Pokud má být v republice 500,000 včelstev, pak připadá na 1 včelstvo 160 Kč.
Stát má včely a včelaře rád. Včelaři mají rádi med a včely a ty mají rády včelaře, kteří se o ně starají tak, aby zůstaly na živu a zdravé. A stát by měl mít rád právě takovéhle včelaře.
I jinde na světě stát podporuje včelařství. Britští včelaři například žádají stát o 8 milionů liber (£ je 30 Kč) na výzkum zdraví včel a boj s nemocemi a škůdci včel. Srovnejte publikaci o moru včelího plodu vydanou "ministerstvem zemědělství" UK a podobné naše příručky. Procházet se po nových britských stránkách BeeBase je radost. A ty stránky jsou tam vytvořeny na pomoc včelařům. Podívejte se pro srovnání na české oficiální stránky pro včelaře. O státní podpoře výzkumu nemocí včel a genetiky na universitách v USA jsem tu již psal.
Obecně rozhodnutí chovat včely vychází z různých příčin. Velmi často je to širší rodinná tradice, nebo nějaký zdravotní motiv, nebo příklad u kamaráda nebo u dobrého známého včelaře. Ale není motivem státní finanční podpora. Z 90% lidé chovají u nás včely pro zábavu a pro zpestření životosprávy. Nikdo včelaře nenutí, aby včely držely a ti by je chovali i tehdy, když by si museli jako rybáři kupovat "včelařskou povolenku" ročně i za 1000 Kč.
80 milionů korun je dost peněz a ty se mohou promrhat nastrkáním těchto peněz do kapes včelařů jako jistá sociální podpora, anebo podpořením programů na skutečnou pomoc včelám a včelařům, co by si sami dobrovolně nezaplatili. Výzkum včelích nemocí, přirozeného léčení, osvěta včelařům, testy účinnosti metod a léčiv, vybavení výzkumných pracovišť špičkovými vědeckými přístroji na výzkum virů, genetického kódu, to jsou myslím ty pravé investice, na které by měl stát dávat peníze z daní nás všech i alergiků na med, včelí jed a propolis.
Kdo jednou chová včely, bude jich chovat tolik, kolik mu dovolí jeho podmínky, pozemky, vybavení, ochota investovat peníze a čas do tohoto koníčka. Žádná podpora ho nepřinutí se chovat jinak. Jestliže včelař přijde o včely, uhynou mu na nemoci nebo otravu, musí je zrušit a spálit po nákaze moru, ukradnou mu je a podobně, pak si ke včelám vždy pomůže i bez finanční podpory státem. Rozmnoží, nakoupí, a o to více si jich váží. Kdo k tomu není ochoten a ani toho schopen, pak raději ať včely nechová. Neubyde a včelám to jen prospěje. A chybami se člověk učí.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Luděk Luděk | E-mail | 20. dubna 2008 v 10:59 | Reagovat

Osobně jsem si prohlédl metodiku podpory Středočeského kraje pro nové včelaře.Aktuální nabízená částka činí 10.000,-Kč na nového včelaře, a to není málo.Metodika čerpání není moc složitá a přihlásit se může téměř kdokoli, po splnění vstupních podmínek.

No, raději jsem si úly, včely, a ostatní vybavení pořídil sám. Proč? Protože mě to i přes dotaci od potažmo státní kasy, přece jenom vyšlo podstatně levněji. Jak je to možné?Celý systém dotací mi spíše připadá, jako systém dotací pro podporu prodeje renomovaných výrobců a chovatelů...

Po opravdu několikerém pročtení vstupních podmínek mi chybělo pouze uvedení vyraných firem, u kterých mám předražené výrobky nakoupit.

2 eman eman | E-mail | Web | 20. dubna 2008 v 12:03 | Reagovat

Lidé pracují a odvádí daně do státního rozpočtu. Úředníci na všech úřadech také pracují a snaží se ze všech sil tyto daně zase "rozfofrovat". Čím víc daní se vybere, tím víc je problémů jak je legálně "rozházet". Podpora včelařů je jenom kapička v moři proplýtvaných peněz. Složitost podmínek získání dotací odpovídá zkušenostem z minulosti a předchází snadnému zneužití peněz.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama