Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Jak se vyhání včely z komína

7. dubna 2008 v 18:42 | Eman |  Včelařské metody, úly a další včelařský hardware
Odkaz na jeden včelařský blog s názornými obrázky, jak se vyháněly včely ze zdi domu.

Kmému článku o likvidaci rojů je tu jako ilustrace zajímavý článek na blogu od britského včelaře Cass Cohenour-a, kterému volala jedna paní, že má v domě včely asi 3-4 roky a žádný včelař s tím nechtěl nic mít, protože byly v komíně. Pampelišky prý začínaly kvést, tak se rozhodl je co nejdřív odstranit, než se rozmnoží víc.
Obrázky v jeho článku jsou dost výmluvné i bez znalosti angličtiny. Zbylých plástů prý tam bylo do 25 litrového vědra a plodové plásty a se zásobami nastrkal do rámečků a vyplnil s nimi jeden nástavek úlu. Prý našel i matku (carniolan) Kraňku.
Podezřelý kousek plástu s divnými plodovými buňkami poslal na vyšetření do laboratoře v Beltsville, (jestli tam není mor včelího plodu).
Ale podívejte se sami. Vyhnat včely není žádná legrace a je to spojeno i s menší rekonstrukcí domu.
Slyšel jsem vyprávět o jednom včelstvu usazeném ve stropu mezi trámy. Když se dům rozebíral, našly se tam plásty s možná 80 kg starého medu. Sám jsem likvidoval roj usazený ve sklípku pod podlahou, kde jsem ale raději včely usmrtil BEFem a plásty nastrkal do 15 - litrového kbelíku. Bylo v nich hodně plodu a asi je lépe takové plásty vytavit ve slunečním tavidle. Jakmile se rozvaří, tak bílkoviny z larviček zkazí vosk.
Takové práce ale příště budu dělat jen za smluvní odměnu, protože jsou riskantní, namáhavé a zisk z nich je nulový. Kromě toho je riziko přenosu chorob, nehledě na žihadla. Naštěstí těch případů moc není - tak jeden za dva roky.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama