Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Jak rozeznat první známky CCD

16. dubna 2008 v 19:08 | Eman |  Nemoci včel - Veterinární záležitosti - léčení
Jeden z výzkumníků CCD dal tento krátký přehled toho, co byste měli vidět jestliže včelstvo spadne se symptomy CCD.

Všímejte si těchto znamení. Jestliže má včelstvo jiné problémy, budete vidět jiné symptomy. Nezanedbejte je, ale alespoň víte, že se jedná spíše o jiné problémy než o CCD.
CCD včelstva nejsou nezbytně úplně mrtvá - pamatujte, obvykle vidíte matku a malý chomáč mladých včel. Typicky, ve včelnici je několik silných včelstev a několik průměrných - obojí vizuálně vypadají OK. Potom budete vidět upadající CCD včelsva - matku, většinou mladé včely na plástu s ní, a hojnost plodu (v době, kdy matky kladou - často jenom 2-4 rámky s nějakými včelami). Také uvidíte kolabující včelstva (pouze s matkou a malým doprovodem velmi mladých včel, které kryjí sotva 1/2 jednoho rámku), a několik prázdných nástavků.
Po několika týdnech budete obvykle vidět více upadajících a kolabujících včelstev na včelnici. Někdy CCD veme každé včelstvo na včelnici ale častěji vezme 50-80% včelstev . Na velkých včelnicích CCD začne na jednom konci a valí se k dalšímu konci jako vlna.

Poslední pozdzim / zima / jaro bylo vysoké procento prázdných nástavků v CCD včelnicích (dokonce chyběla matka). Pamatujte také, že Nosema cerane a CCD nejsou to samé. V případech, které vypadají jako klasická Nosema ceranae podle Španělů bylo nalezeno hodně mrtvých včel s nosemou.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama