Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Britští včelaři žádají vládu o peníze

16. dubna 2008 v 16:06 | Eman |  Včelařské události v okresu a jinde ve světě
na boj s neduhy včel ...

Britští včelaři startují tento týden kampaň k donucení vlády k záchraně včel od hrozby vyhubení. Zhoubné nemoci a parasiti, a nedostatek financování včelařského výzkumu, znamená že včely by mohly za pouhých 10 let v Británii zmizet.
Spolek britských včelařů (British Beekeepers' Association (BBKA) ) žádá o 8 milionů liber na pětiletý výzkumný program věnovaný záchraně včel a varuje že nemoc CCD, která vyhubila v některých částech USA až 80% včelstev, by mohla brzy zasáhnout Británii.

Včely přispívají ročně 165 milionů liber zemědělství opylováním plodin, a tak se podílejí na 30% našich potravin. Po celém světě ovoce, ořechy a zelenina jsou ohroženy, jestliže je včely neopylují, a stejně tak rostliny používané na plátno a látky, jako je bavlna a len, a rostliny na krmení zvířat včetně vojtěšky a bobů. Méně krmení by mohlo postihnout maso a mléčné výrobky a zvednout jejich ceny.

Vláda Spojeného Království dává 200,000 liber ročně do výzkumu včelího zdraví. Ministr zemědělství Lord Rooker řekl Lordům: "Jestli neuděláme nic, včelí populace by mohla zmizet do 10 let. " Ale před dvěma měsíci řekl BBKA že vláda nemohla najít další peníze do výzkumu včel.

Tim Lovett, president BBKA, řekl že postoj Rookera postrádá logiku. "Připouští, že včely jsou důležité pro zemědělskou produkci a jejich existence je ohrožená, ale říká, že nejsou peníze k zajištění jejich budoucnosti." Lovett dodal, že 44,000 britských včelařů stále více není schopno zvládnout tyto hrozby.

Vláda popírá, že CCD dosáhla britské břehy. Richard Ball, vládní včelařský inspektor řekl: "Nemyslíme si, že CCD je již problém v UK.".

Alison Benjamin
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama