Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Výzkumníci z jiného státu navštěvují Kalifornii a testují zdraví včel

13. března 2008 v 19:02 | Eman |  Nemoci včel - Veterinární záležitosti - léčení
Od doby zpustošení včelstev nemocí včel CCD, tyto pilné opylovačky se všude dostaly do centra pozornosti TV zpráv a titulků novinových článků.

Zatímco se lidé dovídají více o záhadném jevu, který způsobuje, že včely opouštějí včelstvo a nevrací se, špičkoví výzkumníci včel z celé země cítí tlak na to, aby našli odpovědi na různé škůdce a nemoci, které napadají včely a mohou způsobovat tuto nemoc.
Výzkumníci z University v Minnesotě navštívili šlechtitele včel Severní Kalifornie koncem února, aby sesbírali data a testovali zdraví včel.
Nehledali jsme specificky příčiny CCD; to nebyl náš cíl. Naším cílem bylo pracovat s chovateli včel a pomoci jim vyšlechtit zdravé včely. To byla skutečně pozitivní mise," řekla Marla Spivak, profesorka entomologie University of Minnesota, která se specializuje na včelařství a sociální hmyz. "Chovatelé včel prodávají včelí matky všude po USA a v jistém smyslu ovlivňují genetiku našich včel na většině území USA."
Výzkumný tým vedený M. Spivak, zahrnoval Gary Reuter z University of Minnesota; Susan Cobey z University of California, Davis; Kirk Visscher z UC Riverside; a Alison Skinner z kanadské společnosti chovatelů včel (Ontario Canada Bee Breeders' Association). Tým obešel 10 různých šlechtitelů včel a chovatelů matek, včetně Pata Heitkama, jehož provoz je v Orlandu. Po 25 let Heitkam choval matky, které byly zasílány včelařům po celém státě. Navíc dodává včelstva na opylení. Vyjádřil obavu o zdraví včel a přihlásil se dobrovolně ke Spivak, aby navštívila jeho provoz během její mise sbírající data.
Matka je označena #40 pro studium v úlu na Heitkamových včelách v Orlandu.
"Testovali hygienické chování, což je hledisko šlechtění, se kterým se pracuje asi 10 let. Hygienické chování má podporovat boj s roztoči," řekl Heitkam. "Souhrnně, jejich výzkum je o snaze přijít se zdravými včelami pro pěstitele mandlí. My účtujeme slušné peníze, oni jsou velmi závislí na nás a my jsme závislí na nich. Co se mě týká, snažíme se být dobrými partnery pro pěstitele mandlí."
Během sběru dat z úlů na provozu chovu matek M. Spivak testovala tracheální roztoče a také relativně novou nemoc známou jako Nosema ceranae, která byla importována od asijských včel. Americký protějšek k N. ceranae je známý jako Nosema apis a byla ve Spojených státech minimálně sto let.
Výsledky výzkumníků překvapily Heitkama, který si myslel, že jeho včelstva jsou v pořádku.
"Dověděl jsem se že mám nemoc, o které jsem si myslel že ji mám pod kontrolou. I když včely byly zdravé, nesly si zátěže této nemoci těžší než očekávané," řekl Heitkam. "Kdyby se to zanedbalo, myslím že bych měl skutečný problém."
Ačkoli se současně nezjistila příčina CCD, Heitkam a ostatní včelaři říkají, že věří že N. ceranae a jiné stresy u včel by mohl být její činitelé.
"Můj názor je, že přičina CCD není jedna příčina. Je jich více a souvisí to všechno se stresem, a čím víc problémů v nich máte, tím více jsou náchylnější," řekl Heitkam. "I když jsem měl tuto nemoc, nezdá se že včely mnoho poškodila. Avšak ve spojitosti s těžkou zátěží roztoči nebo viry, myslím že by to mohl být skutečný problém."
Spivak také cestovala do Wooten's Golden Queens v Palo Cedro, aby navštívila šlechtitele včel Shannon Wooten, ředitele pro California Farm Bureau Federation, který chová a zasílá 35,000 matek včelařům po celém státě a Kanadě každý rok.
"Výzkumníci hodnotili hygienickou kvalitu našich matek, protože si myslíme, že mezi hygienou, kterou matky mají a jejich schopností překonat některé z těchto nemoci, je souvislost ," řekl Wooten. "Obstáli jsme dosti dobře, uvážíme-li, že jsme se na to nesoustřeďovali. Máme pocit, že to je dobrá vlastnost, kterou mají mít. "
Jestliže výzkumníci mohou sesbírat dost dat, které se týkají zdraví včel a různých škůdců a nemocí, které útočí na včelstvo, řekl Wooten, může to být cesta k řešení problému CCD.
"Jestliže můžeme vyloučit některé faktory ve šlechtění včel a vyšlechtit lepší matku, potom možná se dostaneme kupředu v CCD," řekl Wooten. "Vedeme lepší záznamy kde jsou včely umístěny celý rok, náklad po nákladu. To je co nám říká co musíme dělat. Výzkumníci byli tady aby nám chovatelům pomohli dělat lepší práci.."
Výzkum Spivak se většinou zaměřuje na zdraví včel a šlechtění. Během pobytu v Kalifornii, tým Spivak zřídil přenosnou laboratoř, kolikrát na kuchyňských stolech, aby sledovali nemoci u včelstev, tracheální roztočíky nebo cokoli chtěli chovatelé aby se testovalo.
"Byla jsem mimořádně potěšena kvalitou všech provozů, které jsme navštívili. Měla jsem hodně špatných názorů a předsudků když jsme začali a ty se zcela rozptýlily pozitivní způsobem," řekla Spivak. "Byla jsem velmi spkojena s tím co chovatelé dělají a jakou péči tomu věnují."
Tento rok, Spivak bude pokračovat ve sbírání dat a poznávání provozů chovatelů matek. Během dalšího roku grantu Spivak, zamýšlí pracovat s Dave Tarpy, docentem entomologie na North Carolina State University v Raleigh, N.C., a zaměřovat se na zvláštnosti jak oje používání genetických technik k určení kolikrát se matky páří. Matky se páří s 10-20 trubci, řekla Spivak, a tato genetická diverzita je dobrá složka zdraví včelstva.
"Cokoli můžeme udělat pro to, aby se chovaly zdravější včely, aby nekolabovaly, to je dobrá věc," řekla Spivak.
Pro budoucnost vyjádřila Spivak zájem na možnosti vývoje nějakého technického pohyblivého týmu který je modelován podle programu, který běží u Ontario Bee Breeders' Association. Je to trvalý tým, který navštěvuje chovatele a hledá škůdce a nemoci u včel, aby pomohl výběru kmene.
Spivak řekla, že plánuje návrat do Kalifornie v polovině března aby navštívila ostatní chovatele.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama