Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Role mateří kašičky v metylaci DNA

14. března 2008 v 8:27 | Eman |  Biologie a šlechtění včel
Mateří kašička spustí metylaci DNA ve včelách, zjistili výzkumníci Australské národní university.

Nový výzkum australské university může vysvětlit proč konzumace mateří kašičky předurčí larvy včel, aby se staly matkami namísto dělnic.
Vědci z Výzkumné školy biologických věd při universitě odhalili, že bohatá dieta mateří kašičky přecvakne genetický přepínač v mladých včelách který určí zda se stane matkou , nebo bude v žít život plný dřiny. Jejich objevy jsou publikovány v posledním vydání Science.

"Mateří kašička zdá se chemicky mění včelí genom pomocí procesu nazvaného metylace DNA a přetrhává interpretaci genů která mění včelu na dělnici," řekl Dr Ryszard Maleszka, ze školní skupiny vizuálních věd.

"Když jsme umlčeli gen řídící metylaci DNA bez pomoci mateří kašičky, objevili jsme že larvy se začali vyvíjet jako matky s přidruženou plodností, víc než neplodné dělnice."

Maleszka a jeho kolegové věří, že je to poprvé kdy metylace DNA byla funkčně zapojena ve hmyzu. Molekulární proces je běžný u obratlovců.

"DNA metylace spojuje genomy s faktory prostředí jako je výživa a sama mění způsob vyjádření genů. Odhalení tohoto ve včelách, které jsou mnohem jednodušší biologický model než lidé, znamená že máme lepší příležitost pochopit více o tom jak tento proces probíhá."

Vědci budou pokračovat ve studiu jak metylace DNA ovlivňuje včely, jak podezřívají že proces by mohl být také odpovědný za to jak se vyvíjí hmyzí mozek, a může být tedy spojen s chováním včely a dokonce se sociální organizací.

Výzkum napovídá že činitelé prostředí, jako je výživa organismu, mohou mít velký vliv jak se vyvíjejí.

Členové výzkumného týmu jsou Joanna Maleszka, Dr Robert Kucharski a Dr Sylvain Foret. Nynější práce vychází z projektu včelího genomu který mapoval celý genetický program včel.

zdroj

_____________________________________________
Larvička živená dělničí kašičkou se může vyvinout v matku nejpozději do konce 3. dne larvální fáze tak, že ji včely začnou krmit mateří kašičkou, jež má poněkud odlišné složení než kašička dělničí; zároveň platí, že pokud se tak stane do 1 až 1,5 dne věku larvičky, nemá to významný vliv na kvalitu matky (její velikost a počet vaječných trubiček), od 1,5 do 3 dnů bude matka menší,
Doba překlopení vývoje původně z dělnice na matku (běžné při odchovu tzv. náhradní/nouzové matky) neprodlužuje celkovou dobu vývoje matky, ta zůstává asi 16 dnů.
Trvání fáze larvy vychází z opakovaných pozorování stejné u dělničí i mateří larvy - v učebnicích se píše že u matky trvá 5 dnů, u dělnice 6 dnů. U obou kast je tato doba stejná nebo skoro stejná, tedy okolo 5 dnů! Rozdíl v trvání vývoje matky a dělnice tedy vzniká ve fázi zavíčkovaného plodu (matka 8 dnů, dělnice 12 dnů). U dělnic je pak celková doba vývoje plodu spíše 20 dnů, tedy méně než se běžně dočteme ve včelařských učebnicích.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama