Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Průšvih s jedovatým tutinovým medem experti čekali

27. března 2008 v 6:36 | Eman |  Med
Nový Zéland je země medových extrémů - med z Manuky a jedovatý med z keře Tutu (Coriaria arborea). Nynější skandál ohrožuje odbyt medu, protože lidé se ve strachu před otravou bojí kupovat med.

Jed v medu pochází z domorodého keře Tutu, ale jedovatý med nedělají včely z květů. Včely sbírají medovici produkovanou skákajícím hmyzem (Scolypopa sp) sající mízu na rostlinách Tutu.
Jak říkají experti, Úřad bezpečnosti potravin (Food Safety Authority) očekával invazi otrav medem potom co byla zmírněna regulace obchodu v roce 2001.

Úřad si včera objednal firmu HortResearch na testování plástového medu, vyráběného v malém ve včelnici Whangamata, která je podezřelá z otrav minimálně devíti lidí potenciálně smrtelným jedem tutin. První výsledky testu se očekávají za 14 dní.

Manažer úřadu Jim Sim řekl, že řada lidí, kromě devíti identifikovaných, oznámila, že zvraceli po konzumaci podezřelého medu. Zpráva specialisty HortResearch Dr Marka Goodwina vyvolala otázky kolem změn v roce 2001 k větší samoregulaci průmyslu ohledně rizika otravy tutinem v létě a na podzim. On a jeho kolegové řekli, že v roce 1974, ministerstvo zemědělství uzavřelo oblast Coromandel pro včelaření po 13 otravách.

Všichni včelaři dostali nařízeno odstěhovat včelstva pryč z oblasti mezi 14. prosincem a 1. květnem následující rok. V roce 1977 byla omezení změněna, takže se včelstva nemusela stěhovat, ale přebytečný med musel být odstraněn k 31. prosinci. Omezení byla účinná pro zvládnutí problému.

"V 30 letech před omezením bylo 63 otrav a to se snížilo od té doby na 16," psali v rce 2005 ve zprávě. Včelaři museli podepsat prohlášení a registrovat rizikový plán pokrývající tutu. Domácí dodavatelé na trh musí podepsat prohlášení a udržovat záznamy o rizikovém řízení. Ale zpráva Goodwina poznamenává, že hobby včelaři nemusejí podepsat prohlášení pokud neprodávají med baličům.

"Názor úřadů na tuto situaci je ten, že se stanou další otravy a že mediální zájem bude mít za následek ztrátu důvěry k medu a prodej a ceny se zhroutí." Pan Sim na to řekl, : "Ano, dříve nebo později se to stane. Udělali jsme dva audity mezi včelaři. První ukázal nedostatky znalostí o tutu. Druhý ukázal zlepšení. Nyní je již jistá úroveň znalostí.

"Jediná osoba, která může zvládnout problém je včelař, pokud je nedáte hromadně na jedno místo což by pak mohlo znemožnit ochranu mnoha před několika málo.

Současné otravy byly první od doby kdy začal nový režim. "Někdy musíte využít tyto věci a sledovat. Průmysl chtěl pružnost." Vyšetřování včelnice Whangamata by změnilo priority v rozhovorech s průmyslem o regulačních změnách.

"Obecně je med velmi bezpečný výrobek. Otravy tutinem jsou vzácná událost," řekl pan Sim.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama