Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Padá více včelstev, než kdy předtím (v USA)

10. března 2008 v 17:17 | Eman |  Nemoci včel - Veterinární záležitosti - léčení
Loupež včelích úlů, politika pesticidů a skromné včely (Kim Flottum)

Nemoc zhroucení včelstva pořád tento rok řádí v mandlových sadech .... ačkoli je těžké rozšifrovat jestli to je počasí, CCD nebo jiná nemoc. Nicméně CCD se z toho obviní většinou vždycky.

Jsou zprávy o tom, že padlo víc včelstev tento rok než ten uplynulý a než kdy vůbec a mnoho jich mělo typické CCD symptomy. Mnoho, příliš mnoho jich odešlo potom co byla umístěna na opylovacích pozicích v sadech. Tam včely někdy zemřely; nebo chřadly na 10% síle na udržení. Včelstvo s minimem včel neopyluje, protože zbylé včely a matka musí zůstat doma a pečovat o mladé, které zůstanou po CCD.

Většinou tato mrtvá nebo umírající včelstva nebyla nahražena protože nejsou rezervní včely, kterými by se to dalo nahradit. Mnoho včelstev, tisíce a tisíce a tisíce, padlo potom co se dostala do Zlatého státu (Kalifornie), a zbývá jenom prázdné bedny přivézt domů. A prázdné bedny nevydělají peníze.

Jako výsledek těchto padajících včelstev, nebo mnoha oslabených včelstev která zbyla, někteří včelaři snižují cenu, kterou si účtují za své včely aby kompenzovali malé počty a snížený opylovací potenciál. Cena za získání a udržení těchto včelstev v Kalifornii však dolů nešla.

Velká loupež včelích úlů 2008

A navíc další škoda k tomu neštěstí, tento rok je mnoho včelstev ukradeno. Opylovací včelstva jsou uprostřed velkých sadů, často nehlídána a celé dny bez povšimnutí. Některé sady jsou zamčeny a hlídány... a některé nejsou. Výsledkem je to že zloději včel se připlíží v noci a vypaří se s nákladem úlů ... Když můžete získat 50 silných zdravých včelstev na středně velkém náklaďáku a dostanete je k pěstiteli, který zoufale potřebuje včely v sadu, můžete vydělat dobré peníze. Při $150/včelstvo, takový náklad včel hodí celkem $7,500 za pár hodin práce. To není špatná noční kořist.

Na obranu si někteří včelaři pořizují dálkově řízené přístroje vyzbrojené GPS technologií pečlivě skrytou a zabudovanou do včelstev a která je spojená se satelitem na mobilní telefony (to je ironie...) aby jim dala vědět, když se pohybují..... a kam jsou přesunuty. Ale doposud jich mnoho do této technologie neinvestuje ... sázím na to, že se to změní.

Úroda mandlí se zdá být neuvěřitelná, zatím... ale je brzo... díky vynikajícímu počasí, které mají včely pro opylení. Musíte pochopit, že mandle, jako jiné plodiny které potřebují opylení, nevyžadují toho mnoho nebo dlouho... ale musí to být přesně ve správný čas. Můžete mít jen jeden dobrý letový den v mandlích, a lépe když máte 10 krát víc včel které byste potřebovali v dobrém roce, aby se dostalo všechno to opylení v tom malém časovém oknu. A tak když je dobré počasí, a je dost včel, v podstatě každý květ v sadu je navštíven... což je přesně to, co pěstitel chce... každý květ musí vytvořit jeden výnosný ořech a jsou šťastní.

Většina stromů je právě blízko padání okvětních lístků, takže sezona končí. Déšť v pravý čas, nebo časované zavlažování zajistí dobrou úrodu. .. ale vše začíná těmi včelami.

Právě jak tato situace opadává, další příbuzná krize se rýsuje pro včelaře. Jeden zvláštní pesticid, používaný na širokou škálu plodin byl zakázán od EPA a každou environmentální skupinou v USA. Furadan, vyráběný FMC byl obviněn za zabití milionu ptáků, trilionů včel a více života v přírodě než si můžete představit. EPA to nakonec zakázala a byl krátce na to odstraněn... to je dokud farmáři a FMC se rozhodla že by to nemělo být. Dokonce mají kongresmana, Sen. Z Utahu (zase to je ironie, že je ze "státu včelího úlu"), který je podporuje. Právě je rozhodující bitva na udržení nebo neudržení tohoto jedu... a zabíjení více ptáků, více včel, a více všeho čeho se dotkne.

Pořád se něco děje.

CCD? Dobře to není CCD. Ale mrtvé včely nedávají zprávy o tom, co je zabilo.

Nyní květ končí, lepší analýzy toho, co způsobilo všechny úhyny začínají a první zprávy jsou hrozivé. Viry jistě hrají větší roli než si mnozí myslí, a varroa.. ten nestydatý, zlý brouk... je v jádru toho všeho, jak se zdá. Omezování varroa ve včelstvu a všech těch démonů je na místě.

Ale sledování stále pokračuje a čas, výzkum, peníze a možná štěstí napoví zbytek příběhu. Zůstaňte naladěni.
Kim Flottum
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama