Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Otrava medem v Coromandel(u) (Nový Zéland)

22. března 2008 v 14:13 | Eman |  Med
Náhlé objevení nemoci z potenciálně smrtelně jedovatého medu znepokojila úřady na jednom ze Severních Ostrovů populárního dovolenkového místa.

Britský turista, 32-letý Joseph Reynolds je v uspokojivém stavu v nemocnici Thames Hospital, zatímco jeho švagrová a její tříletý syn byli ošetřeni a poslány domů po vážných vedlejších účincích z medu obsahujícího vysokou úroveň jedu Tutin.

Nyní jsou lidé v Coromandel varováni aby se vyhýbali plástovému medu, který podle zdravotních úřadů může způsobit zvracení, křeče a může dokonce zabít. Bylo několik případů v 70-tých letech s jedovatým medem a poslední případ, kdy někomu uškodil, byl před 16 lety v Eastern Bay v Plenty.

"Myslela jsem si, že syn zemře, byla jsem velmi velmi vystrašená, byla to skutečně noční můra," říká Jo Whittle, Reynoldsova švagrová. Ve čtvrtek ráno, tři z nich měli sendvič s plástečkovým medem a po 24 hodinách byli přijati do nemocnice Thames hospital.

"Cítil jsem se špatně několik hodin potom po bolestech hlavy, musel jsem si lehnout...dávil jsem se a další vím že jsem byl v ambulanci...a zřejmě jsem měl křeče nebo záchvat," říká Reynolds.

Plást medu byl jedovatý a to se stává, když včely dělají med z mízy stromů Tutu, namísto z květin. Včelařská organizace má přísná pravidla, aby zabránilo těmto událostem, ale vždy se obává, že by se to mohlo stát.

"Je to velmi nešťastné a je potřeba tu událost brát velmi vážně celým včelařským průmyslem, protože to kazí naši pověst bezpečných produktů," říká Jim Edwards, mluvčí Národní včelařské asociace.

Jed se nejpravděpodobněji vyskytuje v Coromandel, Eastern Bay of Plenty a Marlborough Sounds, kde jsou dobré podmínky, protože je horké a suché počasí a vysoká koncentrace místních keřů tutu.

"Byl to trochu šok, kvůli tomu jsem nepřijel na dovolenou... něco každopádně na NZ unikátního," říká Reynolds o své těžké zkoušce. Joseph Reynolds očekává, že se zcela zotaví a bude propuštěn z nemocnice v neděli.

Zajímavé je, že tři z nich měli pouze 1/16 z medu který koupili v Coromandel a byli dost nemocní aby byli přijadi to nemocnice. Pouze tak málo jako jedna čajová lžička může mít zničující účinky na lidský nervový systém, a příznaky se vyvíjejí během tří hodin.
22.březen 2008 zdroj
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama