Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Kyselina šťavelová: Otázky, odpovědi .... 5 část

17. března 2008 v 18:13 | Eman |  Varoáza
Aktualizace údajů o ošetřování kyselinou šťavelovou (= k.š.))

Za prvé, nemíchejte roztoky s tvrdou (na vápník bohatou) vodou! Deionizovaná je nejlepší, ale měkká může vyhovovat.

Za druhé, většina lidí při používání zahradního postřikovače předávkovává polévání. Je nutné si nakalibrovat výstupní dávky pomocí odměrného válce! Velká injekční stříkače je přesnější.

1. Zpráva od Nozal (Apidolgie 34: 181-188) jasně ukazuje že k.š. je absorbována včelí kutikulou, a dělá si cestu k různým orgánům. Data naznačují že 6 mikrolitrů 10% k.š. ve vodě aplikovaná na včelu má za následek krátké zvýšení k.š. v hemolymfě nza 2 hodiny, a potom se vrátí na normál. Avšak není téměř žádná změna v množství k.š. v rektu, malpighian trubicích, nebo trávícím traktu.

2. Podle mých znalostí, způsob působení k.š. není dosud známý, ačkoli studie Ellise a Aliano ukazují že je opravdu jedovatá pro roztoče, Avšak jsou zprávy že k.š. po nuceném podání včelám také zabíjí roztoče. Tato skutečnost že se k.š. dostane do včelí hemolymfy napovídá že princip působení je patrně trávením roztočů hemolymfy s nízkým pH (jelikož šťavelové soli roztoče nezabíjí) . Avšak v praxi polévání k.š. zabíjí roztoče po dobu přibližně týdne. Ale zpráva Nozala říká že k.š. v hemolymfě se zvýší jen po 2 hodiny!

3. Účinek cukru v roztoku k.š. je zřejmě k udržení vlhkosti (hygroskopický), který umožní kyselině se efektivněji absorbovat skrz včelí chytinovou "kůži". Glycerin udělá to samé. Obyčejná voda je vlhká dost. Držte se sacharozového syrupu, spíš než fruktozového kukuřičného sysrupu dokud to nebude otestováno.

4. Několik evropských studií zjistilo že jarní rozvoj byl mírně dočasně snížen ve včelstvech která bla ošetřena v zimě k.š.. To ukazuje že má jistý toxický účinek na včely.

5. Stručné zprávy ukazují, že předávkování k.š. může být opravdu pro včelstva škodlivé. Nepřekračujte doporučené dávky. Gregorc (Apidologie 35:453-460) zjistil, že k.š. způsobovala buněčnou smrt v buňkách epitelu ve střevech larvy.

6. Zkušenost Dr. Ellis, stručné zprávy, a moje vlastní zkušenost ukazuje, že včelstva mohou dobře zvládnout doporučené dávky dobře, dokonce při několikanásobném letnímošetření. Krátké zprávy jsou že několikanásobné letní ošetření včely nezvládají dobře. Neviděl jsem žádné studie co se týká dostupnosti nektaru nebo pylu na toxické účinky k.š. Více studí je potřeba udělat o delším zimování ošetřených včel k.š.

7. Dr. Antonio Nanetti doporučuje v jeho klima teplý syrup: 1:10:10 k.š.:cukr:voda podle váhy. Má šikovný interaktivní kalkulátor pro míchání směsi, který sem doufám umístím.!

8. Rukavice: 8-mil nitrile mechanické rukavice fungují výborně! Výborná kombinace zručnosti, odolnosti ke kyselině a síly.

9. Jsou obavy o přehnané použití k.š. Rezidua se mohou vytvořit ve včelstvech (ačkoli jsem k tomu viděl data říkající opak). Kde je k.š. používána extensivně a opakovaně v evropských zemích, někteří ji tam podezřívají z poškozování včelstev.

10. Organické kyseliny jsou drsné chemikálie! Mají samozřejmě vedlejší účinky. Avšak CCD tým nespojoval používání k.š s kolapsem včelstva, ani já ne na vlastním provozu. K.š. není zázračná droga - je jednoduše poměrně bezpečná "přírodní" chemická alternativa k syntetickým chemikáliím. Doporučuji aby byla používána jen je-li nutno, v úplném programu IPM. Používat ji opatrně (kde je to legální) a nepředávkovávat.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama