Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Kyselina šťavelová: Otázky, odpovědi ....2

6. března 2008 v 7:14 | Eman |  Varoáza

Kdy bych měl ošetřovat?

Ošetřování kyselinou šťavelovou se dělí na dvě kategorie:

Aplikace v zimě bez plodu Kyselina šťavelová je dobře prozkoumána pro podzimní a zimní aplikaci bez plodu, nebo může být použita ve včelstvech zbavených plodu manipulačně - jako je (1) ošetřit paketové včely, nebo (2) vytvořit "čisté" oddělky. Přesné odměřit 3-5ml 3.5% váha:váha roztoku na uličku včel, a ošetřit pouze jednou, neboť byste mohli včelstvům uškodit. Například pro včelstvo s 10 rámky včel, postříkat celkem 30-50 ml roztoku. Bude zabito 90% roztočů nebo více!
Aplikace na jaře/v létě* Toto je mnohem méně účinné, jelikož k.š. nezabíjí roztoče v plodu. Jistá kontroverze v letní aplikaci je (viz Nezabíjí to včely?). Je to tedy na vás, ale včely zdá se zvládnou jedno ošetření dobře (dokonce velkou dávku); vícenásobné aplikace jsou pochybné. Obecně se aplikuje asi 5ml na uličku 3.5% roztoku váha:váha.
*Uvědomte si, že během letní sezony by se neměly žádné chemikálie aplikovat do včelstev, jestliže jsou na nich medníky, ledaže by medníky byly na sezonu odstraněny.
Přesvědčivý důkaz je že k.š. je nejefektivnější a nejsnesitelnější pro včely během zimního bezplodého období. Avšak je vhodná pro dělání čistých oddělků - jestli ji použijete na oddělek s líhnoucím se posledním plodem, může se začít s téměř čistým včelstvem bez roztočů. Toto ošetření zřejmě neovlivní přežití nové matky.

Jak to je účinné?

Aplikace postřikováním v zimě bez plodu
Po postříkání budete vidět (velmi potěšitelné) velký spad roztočů první den, potom se snižuje asi týden. Gregorc a Planinc (2001) zjistili že roztoky slabé jako 2.9% váhově k.š. v 32% sacharozy byly vysoce účinné v bezplodých včelstvech. Charriere a Imdorf (2002) zjistili že zimní ošetření s roztoky 2.4-3% váha: objem k.š. v 50% syrupu dávkou 5-6 ml/uličku včel zabíjí 95-99.7% roztočů, s vyššími hodnotami od 3% roztokem. Nanetti, a spol. (2003) pečlivě konfrontoval studie zimního ošetření v Evropě. Doporučují 4.2% váha: objem (což je 3.5% váha: váha) v 60% cukrovém syrupu- všechny pokusy měly minimálně 90% účinnost. Usoudili že 30% sugar syrup byl poněkud méně účinný, a ani nebyl vhodný na včely.
Na Universitě v Nebraska, Ellis a Aliano (2005) zjistili, že jedno ošetření 5-6 ml 3.5% syrupem nastříkaným na uličku včel dalo asi 90% zabitých roztočů. Také zjistili, že 2% roztok k.š. byl mnohem účinnější než Sucrocide® (62% v porovnání k 32%) pro hubení roztočů na včelích paketech.
Zkušenost včelařů se zimním postřikováním v severní Kalifornii potvrzuje výborné výsledky v Evropě - je těžké nalézt roztoče ve včelstvu koncem února.
Jaro/Léto postřikování (přítomen plod)
Nejpůsobivější věc, které si včelaři všimnou nejdříve když použijí k.š. (jako letní ošetření na ošklivě napadená včelstva s virem "kudrnatých křídel") je znatelná změna ve vzhledu včel. Týden po ošetření, otupělé, netečné, demoralizované včely vypadají pozoruhodně svěže a čile, a zkroucená křídla nejsou vidět.
Gregorc a Planinc (2001) zjistili že v létě 3.4% v 48% sacharoze funguje nejlépe. Nebylo pozorováno poškození včel a rozvoj. Tři ošetření v srpnu 9 dní odděleně dalo 44% zabitých roztočů.
Ellis a Aliano zjistili že tři týdenní letní postřiky 40 ml 3.5% váha: váha na jeden nástavek včel měl 60% redukci roztočů (ačkoli kontrolní včelstva měla 41% redukci bez ošetření); při podobném ošetření s Sucrocide, se populace roztočů zvětšila o 35%! Ellis cítí že plod působí jako zásobník roztočů který brání účinkům ošetření.
Co se mého názoru týká na význam letního ošetření z hlediska nízké účinnosti a poškození plodu (viz dále) - Čím později v sezoně, a čím je méně plodu, tím účinnější je ošetření. V krátké době to způsobí velký spad roztočů.

Zdroj: Randy Oliver

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama