Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

"Zimní včely" na BEE-L

19. února 2008 v 18:58 | Eman |  BEE-L
Jedno diskuzní téma co mě zaujalo na BEE-L o tom jestli staré včely mohou vytvářet mateří kašičku a krmit plod. (Winter bees)

Chris napsal:
>>Měl jsem včelstvo které vyhynulo právě před Vánoci ačkoli mělo matku, nemělo plod od dřívějška kdy jsem se na něj poprvé díval 10.dubna kdy jsem si myslel že je bez mtaky. Našel jsem označenou matku na další kontrole 15.dubna. Odmítaly všechny pokusy o výměnu matky, včetně dodání panušky a nebyly tam kladoucí dělnice. Takže když nakonec uhynuly některé dělnice
>musely být alespoň 9 měsíců staré.

Já jsem zabil matky v malých přezimujících úlech které se zdálo že ztratily schopnost klást vajíčka. Později jsem odhalil že tyto matky byly schopny klást a produkovat zdravý plod když se jim do úlu přidal mladé včely. Pak jsem měl za to že není s matkou nic špatného ale bly to dělnice které nebyly schopny produkovat glandulární potravu (mateří kašičku) pro její plod. Alternativa pro dělnice byla jíst nebo odstraňovat vajíčka, které by kladla. Tedy včelstvo nebylo schopno produkovat plod i když s matkou nebylo nic špatného. Byla má úvaha správná že dělnice byly příliš staré na produkci mateří kašičky?
Mohlo by přidání mladých včel vyřešit váš problém?
Carl Webb

-----------------------------------
Webb's napsal: "Já jsem zabil matky v malých přezimujících úlech které se zdálo že ztratily schopnost klást vajíčka. Později jsem odhalil že tyto matky byly schopny klást a produkovat zdravý plod když se jim do úlu přidal mladé včely. Pak jsem měl za to že není s matkou nic špatného ale bly to dělnice které nebyly schopny produkovat glandulární potravu (mateří kašičku) pro její plod. "

Myslím že k čemu jsi došel je správné, že matky potřebují mladé včely. Příliš často je matka obviněna, potom objednáš novou matku jen abys vyhodil peníze, čas a energii, a stárnoucí včely v úlu.

Měl jsem stejný problém, také jsem zkoušel přidat rámky zavíčkovaného plodu s přilepenými mladými včelami do ubývajícího včelstva. Avšak časem se včelstvo obrátilo, přišel jsem o snůšku medu. Částí toho je moje chyba že jsem si stále myslil že se matka přizpůsobí tak jsem nepřenášel plod až do pozdního jara.

Jeden způsob jak obejít tento problém je že jsem v létě vychoval matky a podzimní oddělky. Ve skutečně oddělky jsou Srpen a srpen v Missoury se ztěží kvalifikuje jako pozdzim. Můj cíl je vychovat si vlastní matky, přeměnit oplodňovací na samostatné, vyplenit horší kvalitu, vyrovnat včelstva a kombinovat slabší, potom krmit a ošetřit a jít do zimy včetně pylových doplňků. To produkuje pěkné samostatné, které je skutečně velké včelstvo s přijatou matkou schopnou pokračovat.

Zdá se že lepší se pracuje s Italkami. Mám nějaké plodné matky které přestaly brzo na podzim, jsou pomalé v rozplodování na jaře, a drží malý chomáč přes zimu. Když matku nakonec napadne klást vajíčka, dělá to poněkud agresivně. Byl jsem u příjemně překvapen, ale také cítil že tato včelstva se nechystala dělat nic a považoval jsem je za ztracená.

Můj závěr je že nepotřebují jenom potřebné mladé včely, musíte mít i rasu včel, jako italky, které nesou plod mnohem později na podzim a mnohem dříve na jaře.
Doufám že se vašim včelam daří dobře,
Grant
Jackson, MO
------------------------------------

Carl napsal:
>Já jsem zabil matky v malých přezimujících úlech které se zdálo že ztratily schopnost klást vajíčka. Později jsem odhalil že tyto matky byly schopny klást a produkovat zdravý plod když se jim do úlu přidal mladé včely. Pak jsem měl za to že není s matkou nic špatného ale bly to dělnice které nebyly schopny produkovat glandulární potravu (mateří kašičku) pro její plod. Alternativa pro dělnice byla jíst nebo odstraňopvat vajíčka které by kladla. Tedy včelstvo nebylo schopno produkovat plod i když s matkou nebylo nic špatného. Byla má úvaha správná že dělnice byly příliš staré na produkci mateří kašičky?
>Mohlo by přidání mladých včel vyřešit váš problém?

Carl(e),
To mě fascinuje... možná to byl faktor který způsobil že jsem zničil matku nebo dvě (něco co se mi hnusí).
Jen k potvrzení - Jak jsi věděl že to bylo přidání mladých včel a ne pouze pokročilá sezona která způsobila obnovení kladení? Nějaký přesvědčivý argument?
John Horton
-----

Bylo to před několiky lety ale ano bylo to pozdě v sezoně když jsem kontroloval přezimující oddělky. Mladé včely byly již k dispozici pro přidání. Jak si vzpomínám chomáče byly velmi malé v oddělcích a potřebovaly pomoc. Můj cíl byl mít k dispozici jarní matky spíše než vytváření včel v oddělcích.
Carl

----
Slyšel jsem hodně o potřebě mladých včel krmit plod. Je známo že starší včely mohou obrátit změny ve fyziologii a znovu produkovat potravu pro plod.
Jednou jsem dělal 2 věci v malé včelnici. Stěhoval jsem jeden úl a měnil matku u jiného. Držel jsem starou matku pro případ nouze. Mnoho létavek se vrátilo na místo odstěhovaného úlu. Dal jsem je dolů na dno a přidal jim pár plástů. Pak jsem si řekl, čert to vem, a dal jim přebytečnou matku. Dařilo se jim dobře a vytvořily plod. Udělaly pěkný oddělek se 100% létavkami.
Dick Marron


Ahoj,
Doufal jsem že by mohl tento fakt někdo přinést pro ostatní aby si to uvědomili. Staré včely mohou dělat potravu pro plod a mateří kašičku, když to potřebují. Také jsem zjistil že je to pravda. Jay Smith, autor "Better Queens" vysvětluje to a jak to pozoroval v této knize. Ve skutečnosti Jay vysvětluje to v knize jak si myslí že starší včely jsou spolehlivější ve vytváření mateří kašičky než nejmladší včely. Podívejte se sami na:
Better Queens by Jay Smith
http://www.bushfarms.com/beesbetterqueenscondensed.htm
http://www.bushfarms.com/beesbetterqueens.htm#Old%20Bees%20Good%20Nurses
http://www.bushfarms.com/beesbetterqueens.htm
Bůh žehnej,

Keith Malone
Alaska

> Staré včely mohou dělat potravu pro plod a mateří kašičku když to potřebují.

V podstatě to je pravda, ale co se týká extrémních mezí věku, myslím že glandulární aktivita odpadne s věkem a je bod kdy už potrava pro plod nemůže být vytvářena..
Asi před 25 roky jsem z toho podezíral pár nevyvinutých bezplodých včelstev (některé pouze na 2 rámcích), které vyskotačily pryč potom co jsem jim dal rámek plodu a včel. Bylo to v květnu, kdy většina UK včelstev byla dobře vyvinuta.
Regards & Best 73s, Dave Cushman, G8MZY
http://www.dave-cushman.net (http://website.lineone.net/~dave.cushman)
....................
Jedna věc kterou jsem zkoušel byla přidání plástu plodu všeho stáří 17. dubna kdy jsem si myslel že byly bez matky.
Chris
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama