Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Porada SVS o včelách v Nasavrkách

21. února 2008 v 15:57 | Eman |  Nemoci včel - Veterinární záležitosti - léčení
Jako každý rok se ve včelařské škole v Nasavrkách setkali zástupci Státní Veterinární správy a okresů (OV ČSV) na poradě o veterinárních problémech včel 19 a 20.2.2008.

Zúčastnil jsem se ve středu 20.2. a zde heslovitě shrnu významné informace, které jsem tam zachytil. Jednání řídil MVDr.K.Vondrka. V úvodu MVDr.Peroutka informoval o novinkách v podpoře včelařství v příštích 3 letech. Jedná se o novelizaci nařízení vlády 197/2005. Dotace se vztahuje se jen na schválená léčiva SVS. Nebudu se opakovat, bylo o tom na tomto blogu psáno jinde, ale jen k novince v obnově včelstev. Dotace 2000 Kč na nový úl, maximálně 2 úly (zřejmě každý rok ze 3) pro včelaře, kterému uhynou v zimě včely na nakažlivé onemocnění (n.o.). K nároku na dotaci se k žádosti doloží faktura o nákupu úlů a potvrzení od KVS o tom, že včely uhynuly na n.o., to jest varroáza, mor, nosema, virozy....atd. (Jak zjistí veterinář na co včely opravdu uhynuly, to není vyhláškou stanoveno a záleží na něm). Já myslím, že viry budou v úlu vždycky, bez složitého zkoumání. Do 5/2008 vyjdou ve "Včelařství" nová pravidla čerpání dotací. Žádosti na kočování se budou zasílat rovnou do Prahy (US ČSV) a nikoli přes OV ČSV. Nákup léků tak u výrobce bude již možný za 30% ceny a tím se zjednoduší úřadování dotací. Dotace na kompresory ze svépomocného fondu ČSV budou zachovány, ale možná v nižším rozsahu 50-70%.
Ministerstvo zem. vydalo publikaci "Mor včelího plodu - Pohroma a obnova", kterou napsal Ing. D. Titěra. Stručná, názorná, výstižná - rozdávala se tam zadarmo.

Varroáza a CCD

Ing.Veselý z Dolu informoval o novinkách a zdravotních problémech včelařství ve světě a u nás. Z neúplných vyšetření vzorků měli vyplývá, že situace z loňského jara se opakuje a určitě ten kdo bude natírat plod s výsledkem 2 roztoči/včelstvo neudělá chybu.
Perlička: Jeden důvěrník, který vloni měl negativní vyšetření svého vzorku měli, zajišťoval okolním "lajdákům" nátěr plodu s M-1 a nakonec jim to přežilo a on o včely přišel.
Ve statistikách vyšetření v posledních 2 letech je nápadné je prudké snížení procenta vzorků s nulovým počtem roztočů. Vloni a letos je to pod 20% na rozdíl od roku 2004, kdy to bylo 40%. Účinnost našich léčiv proti varráze je stále dobrá >85-90% a není důvod přecházet na léčiva s jinou účinnou látkou (kys. šťavelová nebo thymol). "Šťavelka" (oxal acid) má vyšší toxicitu pro včely a thymol je persistentní v úle, intenzivní zápach v medu. Kys. mravenčí je částečné řešení, ukázalo se někde, že dvojí nasazení formidolu zachránilo situaci na úrovni účinnosti Gabonu. Účinné použití KM vyžaduje tvůrčí přístup a zkušenosti včelaře podle koncentrace KM, aplikátoru, počasí, doby aplikace, síly včelstva a stupni zamoření. Ze zkušeností v Německu prý nejúčinnější postup léčení s KM je doprovázen 2 hrstmi mrtvých včel a spálenou trávou před úlem. Naopak použití jiných léčiv než KM vyžaduje přesné dodržení návodu.
Vloni se objevily extrémní případy zamoření včelstev. Z pozorování Dolu byl rekordní počet roztočů ve včelstvu až 22500, a 6000 byl průměr. Princip vysoké účinnosti jarního nátěru plodu je v tom, že ti roztoči co přežili podzimní léčení jsou ti z nejodolnějších a ti jsou nátěrem ve vysoké míře eliminováni. Ti by se v příznivých podmínkách pak v několika 12 denních cyklech plodování včel rychle rozmnožili. Běžné sledování stupně varroázy na základě přirozeného spadu může dávat falešnou představu (jako tomu bylo vloni). 10 roztočů / den ukazuje na 2500 roztočů ve včelstvu, ale to nemusí vždy platit. Kulminace populačního rozvoje roztočů vloni byla o 1 měsíc urychlena. Roztoč se rozmnožuje 12 dní pod víčkem. Za 30 hod se líhne sameček, za 70 hodin 1. vajíčko, a pak každých 30 hodin. Loňský průběh zimy a jara se zasloužil o dobré podmínky rozvoje a výživy roztočů a tím o jejich vyšší odolnost.
U některých včel pobývá (vozí se) roztoč déle na včelách (foréza) než u jiných. Tím vznikají přestávky v rozmnožování, které pak snižují výsledný stupeň zamoření. Snaha o vyšlechtění takových včel je zatím neúspěšná. Šlechtění včelstev na toleranci k VD v USA vedlo mnohdy k méně produktivním včelám.
O CCD jsem se nic nového nedověděl - zájemce o aktuality odkazuji na jiné články na tomto blogu. O lesknáčku úlovém jsem to buď přeslechl, nebo tam nic nezaznělo.
________________________________________________
Po obědě měl přednášku o moru MVDr. Pantůček z JM kraje. Většinou praktické poznámky při zjišťování a likvidaci mnoha ohnisek na JM - okres Břeclav.
Pak nastoupila MVDr. Horňáčková s veterinárními kontrolami medu a legislativou. V zahraničí není přítomnost spor moru v.p. v medu na závadu, u nás ano a tím jsou naši včelaři a dodavatelé diskriminováni. (vzpomínám na nedávný případ biomedu z Kuby, který obsahoval mor v.p.). Diskutovaly se nový metodický pokyn o moru a nová povinná vyšetření měli na mor pro kočovníky a obchodníky se včelami. Žádost o náhradu za vyšetření pro chovatele z OP může podávat ZO, doloží fakturu, žádanku KVS, úplné seznamy včelařů s reg. čísly a nařízení KVS k ohnisku moru (seznam katastrů).
Na závěr Mgr. Machová vytoupila s právními problémy ochrany včel. Žádné převratné novinky, jen že poslední 2 roky zmizely případy otrav včel - zřejmě následkem zákazu Regentu. Dobrá zpráva.
Tolik jen tak na co jsem si vzpomněl, nejsem totiž stenograf, protože při psaní nesténám...:-)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama