Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Med může vyléčit popáleninu

21. února 2008 v 17:36 | Eman |  Med
Domácí léky na utišení mírných popálenin známe od aloe vera gel až po máslo.

Většina z nich se ale ukázala jako špatné nápady. Centra pro řízení a prevenci nemoci varují že aplikace másla nebo různých lidových mastí byla mohou zvýši rizika infekcí. Ale alespoň jeden lék, med, obstál dobře.
Ve studiích rychlých a snadných ošetření k utišení mírných spálenin, vědci zjistili že med má antibakteriální a protizánětlivé vlastnosti, které podporují léčení. Jedna studie v roce 2006, prověřující výsledky více jak tucet předchozích studií, zjistila, že malá popálenina se v průměru vyléčila rychleji když byla ošetřena gázou popatlanou medem, než byla ta ošetřená antibiotickým krémem nebo jinými obvazy. Zvláštní zpráva zveřejněná dříve zjistila podobné výsledky.
Doktoři říkají že vyzkoušená a správná metoda pro léčení malých popálenin zůstává aplikace vlhkého obkladu, ponořeného do chladné vody a potom pokrytí oblasti sterilní, nepřilnavou bandáží. Ale pro ty kdo preferují použití přírodních léků k utišení nepřijemností, může být med dobrá možnost.
Apitherapy news
http://www.nytimes.com/2008/02/19/health/19real.html?_r=1
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Anton Turčáni Anton Turčáni | E-mail | 28. února 2008 v 19:33 | Reagovat

Ve studiích rychlých a snadných ošetření k utišení mírných spálenin, vědci zjistili že med má antibakteriální a protizánětlivé vlastnosti, které podporují léčení.

S medom pri dokonalom doliečení aj hlbokej popáleny (priamo ohňom alebo rozpáleným jedlým olejom či vriacou vodou,  mám niekoľkodesaťročné skúsenosti. Med má skutočne antibakteriálne vlastnosti, ale aj rýchle vytváranie kalusu na rane  a jej rýchle uzatváranie).

Je to však len druhá časť komplexnej liečby popálenín.

Včelár a nielen on, by mal byť v domácnosti vždy pripravenú propolisovú tinktúru, ktorá má akamžitú vlastnosť utišovať hroznú bolesť (podľa rozsahu a hĺbky zasiahnutia dermy.

Okamžite po zasiahnutia tela vysokou teplotou, miesto zasiahnutia (aj veľké plochy), tampónom dokonale natrieme celú zasiahnutú plochu a natrieť aj viackrát, vždy vtedy keď bolesti gradujú. Pokiaľ je možné, spálenú kožu neodstraňovať, tá postupne odpadne sama. Ak sú poškodené aj hlbšie vrstvy kože, nanášame na čistú gázu jemný film s medom (tekutý, akýkoľvek) a obviažeme, to urobíme viackrát, kým sa rana nezačne zmenšovať.

Po tejto liečbe nikdy nezostala stopa po spálení a to je veľmi dôležité a zvlášť vtedy keď je popálenina na viditeľnom mieste.  Pár týždňov ako som takto vyliečil popáleninu manželke (hlboká rana urobená vriacou vodou z kaňvice) od lakťa po zápästie,   široká rana cca 8x23 cm.

Anton

Musím potvrdiť, že na rýchle zmiernenia bolestí je vynikajúca aj maximálne studená a tečúca  voda. Môže byť aj ľad vo vrecku z chladničky.

2 Eman Eman | E-mail | Web | 29. února 2008 v 7:23 | Reagovat

O dobrých léčivých vlastnostech medu a propolisu se ví dlouho. Ale problém je, že mezi různými medy propolisy je rozdíl a nemají definované složení. Kromě toho propolis může vzbuzovat alergii.

Jediný med, který byl ve světě uznán jako farmakologicky účinný s nezbytnými zkouškami a certifikací, je novozélandský med z Manuky.  (cena přesahuje 500 Kč/kg).  Viděl jsem ho ve formě placiček zkrystalizovaného medu ve sterilní gáze upravený k přiložení na rány. Myslím, že by podobné vlastnosti měly i naše medy.

3 Dušan Žmolík Dušan Žmolík | E-mail | 14. dubna 2008 v 21:28 | Reagovat

Jako bývalý alergig na "pyl" nedám na všelí produkty dopustit a mohu doporučit. Nejrozumější je začít brát po zrníčkách a časem dávkovat ve větším množství. Dnes jsem schopen sníst i několik tablet najednou. Nejdete ovšem najednou, ale postupně. Takto včelí produkty používá celá rodina

již několik let. Dají se doporučit na mnoho zdravotních problémů, pyl může být součástí hubnoucích programů.

V případě  nečekaných zdravotních problémů celá naše rodina užívá

propolis. K tomu přidáváme Aloe Vera.

Pokud budete mít zájem o další informace, kontaktujte nás na adrese: d.zmolik@seznam.cz

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama