Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Loňská výroba medu v ČR

23. února 2008 v 11:27 | Eman |  Med
8467 tun, byla druhá nejvyšší od roku 1993 - Článeček na webwebu.cz - veterinářství

Obchodní řetězce se budou snažit udržet dovozy levného nekvalitního medu ze zahraničí.
Domácí produkce medu loni klesla meziročně o 600 tun na 8467 tun, přesto je druhou nejvyšší od vzniku ČR. Roční výnos v ČR se v průměru pohybuje kolem 7000 tun. Rok 2007 nebyl pro včelaře špatný, nevyrovnal se však příznivému a teplému předchozímu roku.
Včelaři loni zazimovali zhruba 520.000 včelstev, o 5000 méně než v předchozím roce. Výhled do letošního roku pro včelaře tak optimistický není. V důsledku špatného počasí ubude asi polovina včelstev, v některých oblastech budou ztráty i stoprocentní. Nejhůře na tom podle něho budou některé oblasti Středočeského kraje - Příbramsko, Benešovsko a Berounsko.
Očekávaný pokles počtu včelstev se odrazí v letošní výrobě medu, která pravděpodobně klesne.
S výkupními cenami medu producenti spokojeni nejsou. Za kilogram nektarového medu loni dostávali zhruba kolem 30 korun a za tmavý med do 40 korun. Trh je otevřen dovozům a obchodníci toho využívají ke snižování cen. Včelaři z loňské produkce dodali výkupům necelou čtvrtinu a většinu si nechali pro přímý prodej zákazníkům.
Spotřeba medu se v ČR podle svazu včelařů pohybuje kolem 0,7 kilogramu na osobu ročně a podle údajů ČSV každoročně mírně stoupá spolu se stoupající kupní silou obyvatelstva. Například ve Švýcarsku je to 1,4 kilogramu.
ČSV sdružuje zhruba 97 procent českých včelařů. V ČR chovatelů včel každoročně ubývá, loni jich bylo necelých 47.000, o 700 méně než v předešlém roce.

Autor: sek
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Pavel Sedlák Pavel Sedlák | E-mail | 3. května 2008 v 19:18 | Reagovat

Proč si čeští včelaři nezaloží v každém kraji, něco jako správce prodeje medu.Každý správce by byl zvolen z jejich vlastních řad a spolupracoval by se správci z ostatních krajů. Museli by se vzájemně dohodnout na ceně medu, protože je hloupost, aby jeden ho prodával za 100 a druhý za 80Kč. Jeden podrazí nohy druhému a nemají úplně rovnocennou šanci vydělat. Samozřejmě, že se objevuje otázka, kdo by toho správce dělal? Je to zodpovědnost a také práce navíc, ale chcete-li za svou práci získat odměnu tomu odpovídající, tak možností moc není. Každý rok by se například tito správci měnili práce by se rozdělila, prostě vše by záleželo na nápaditosti. Sám chci začít včelařit, protože včel prostě opravdu není, ale není to práce nic moc lehká, né z pohledu fyzické námahy, spíše ze strachu jaký bude rok a co bude. Český člověk je podle mého názoru hrdý na bohactví, které mu poskytuje jeho země a určitě by upřednostil také český výrobek.

2 eman eman | E-mail | Web | 3. května 2008 v 19:38 | Reagovat

Jsem zásadně proti jakékoli regulaci cen medu jakýmkoli způsobem, i dohodou mezi včelaři. Každý včelař má jiné podmínky výroby, jiné množství, jiné nároky a prodává za takovou cenu, jakou uzná za vhodnou. Pracuje zákon trhu, konkurence a ten kdo prodává za nízkou cenu, prodá rychle a pokud mu to stačí, je to jeho věc. Poptávka na domácím trhu je omezena a příliš vysoká cena může zpomalit odbyt. Světová cena je asi 2 dolary/kg a jakékoli spekulace u nás s tím nic nenadělají.

Ten správce by byl jakýsi výkupce medu? Nic lepšího, než je obyčejný tradiční trh nevymyslíte. Včelaření není lehká práce, ale voňavý a zábavný koníček. Včelařením se dokáží uživit jenom ti nejlepší, zkušení a pracovití lidé.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama