Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Jak jsem krmil včely

18. února 2008 v 19:33 | Karel |  Včelařské metody, úly a další včelařský hardware
Na konferenci Optimal jsem měl technický problém s umístěním fotografií ke svému příspěvku. A protože na mě při prohlížení fotografií přišly abstinenční příznaky, vznikl tento článek. Snad pomůže začínajícím včelařům v hledání jejich technologie.

Kdysi jsem začal s krmením v polovině prázdnin a dodnes to považuji za optimální dobu, a když stíhám, tak v tom pokračuji. Každý rok doufám, že to je naposled, kdy mi chybí nástavky a příští rok jich budu mít na každém stanovišti dostatek. A nebudu je muset převážet. Mor v okolí mě k tomu silně tlačí.
Kontejnery zabírají nejméně místa.
Nakoupil jsem si jich tolik, abych s rezervou najednou nakrmil i to největší stanoviště, které jednou budu mít. Pokud v té době budu ještě krmit roztokem. Oproti sklenicím nezabírají při skladování skoro žádné místo.
Takto to aranžuji, jen když fotím. :-)
Nástavky a kontejnery rozděluji po úlech a hned plním trávou
Před patnácti lety jsem prvně laboroval s krmením z kbelíků. Vyzkoušel jsem mnoho plováků a cestiček pro včely k nim. Výsledky nebyly uspokojivé, a tak jsem s tím přestal. Navrátil jsem se k tomu až po přečtení knihy Dr. Liebiga Včelaříme jednoduše. Čerstvou slámu tam doporučovanou bohužel nemám k dispozici, a tak se mi tráva z okolí úlů zdá vhodnější. Vyzkoušel jsem samozřejmě i bublinkové folie, molitany a podobně. U molitanů vznikaly plísně. Plovák z bublinkových folií má u kónických tvarů problém, že má z počátku velký odstup od kraje, nebo zůstane viset uprostřed nádoby. Pokud si včely namočí nohy, mají problém po hladké umělé hmotě vylézt. Tráva, ať už může mít někdo námitky z důvodu kontaminace kdečím, je ke včelám nejšetrnější a je s ní naprosto minimální počet utopených včel.
Spodní foli jen popotahuji, pokud mám k dispozici další na přikrytí. Snažím se, aby tráva sahala ke stěně. Před krmením nezužuji včelstva, a tak se mi daří nemačkat včely nádobou, protože většinou za tu chvilku nestihnou vyběhnout.
Úly přikrývám a odjíždím ze stanoviště připravit roztok. Až budu jednou vše skladovat na stanovišti, bude to otázka jedné cesty. Teď bych kanystry s roztokem a nástavky neuvezl.
Tímto čerpadlem jsem připravil roztok v sudu. Je to dobře popsáno: Včelařské noviny - Rozpouštění cukru a krmení . Kovové čerpadlo mělo dostatečnou váhu a nemusel jsem je fixovat k lati, jak je v článku u plastového čerpadla uváděno.
Tentokrát jsem přečerpával roztok do kanystrů hadicí samospádem. Jako při stáčení vína. Ale pokud nové čerpadlo, které jsem dostal k Vánocům, vybavím krátkou hadicí s ventilem na konci, ušetřím si čas. (Nalevo v autě je červená krabice se zimními řetězy. Do terénu doporučuji vozit i v létě.)
I když se do kontejneru vejde teoreticky až ke dvaceti litrům, dávám běžně deset litrů roztoku na včelstvo. Včely mají většinou dostatečné zásoby medu v nástavcích ponechaných při medobraní. Pokud ne, napravuji to na konci srpna či začátku září, když odebírám spodní nástavky. Kanystry roznáším k úlům a přitom se kochám přírodou.
Na závěr, když přestává let včel, obcházím jednotlivé úly a vylévám roztok do kontejnerů. Horní nástavky jsou většinou prázdné, díky spodní folii jsou včely klidné. Posledních pár kapek z kanystru směřuji mezi rámky abych včely upozornil na dobrotu nad nimi a rychle zavírám víko.
Včely většinou vyberou roztok do dvou dnů. K uložení mají dostatečný prostor v nástavcích.
Úly mám rozmístěny dál od sebe. Česna nezužuji a s loupeží jsem se až na výjimky nesetkal.
V jednom případě se včelstvo nechalo podle všeho připravit o zásoby sousedním tichou loupeží. Včely jsem spojil.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Crabro Crabro | E-mail | Web | 2. března 2008 v 10:30 | Reagovat

Tento způsob krmení jsem jednak viděl ve zmiňované knížce Einfacht imkern od Dr. Liebiga a také v OVP tuším z r. 2002. Samozřejmě že jako správný experimentátor jsem chtěl tento způsob krmení vyzkoušet. V článku v OVP byl popis krmítka pomocí těchto kontejnerů a jako plovák sloužili korkové špunty. Když jsem se snažil sehnat korkové špunty, tak cena za jeden od 2.50-4kč mě odradila.  Vyzkoušel jsem polystyrenové proužky, které fungovali dobře a včelky se netopily. Bohužel po odebrání roztoku začaly krmítka čistit a ten "bordel" kolem úlu mne přesvědčil, že tudy cesta nevede. Shodou náhod jsem sehnal velké množství obalů od zmrzliny algida o obsahu 6 litrů, které se mi perfektně vejdou do nástavku 3/4 langstrothu. Do nástavku se dá umístit po 3 nádobách, tedy celkem 18 litrů roztoku,ale krmím jen pomocí jedné nádoby. Nakonec jsem vyřešil plováky v podobě korkových špuntů, které získávám od známých co mají restaurace a hospody a od kamarádů-milovníků vína. Za pár let se mi nashromáždila slušná várka špuntů.  Jedinou nevýhodou zmíněných nádob je jejich křehkost po několikaletém používání. Ještě mám dostatek nádob,ale až mi dojdou přejdu na krmení v plastových kontejnérech, které používá autor článku.

2 Beruša Beruša | E-mail | 2. dubna 2008 v 17:10 | Reagovat

včelařím v lanstrotech a na tuto metodu krmení jsme přešli před pěti lety trvalo nám než jsme našli odpovídající nádobu,která by dostatečně vyplnila nástavek což se nam podařilo asi před třemi roky v Hypernově. Můžu říct,že neznám nic lepšího než když nalijete kybl rostoku do včel a máte nakrmeno.Místo plováků používáme slámu která se vyhodí a je uklizeno.Je pravda,že při dnešních cenách medu ve výkupu začínáme přecházet na přezimování na medu přičemž odpadá jáké koliv krmení.

3 minimal minimal | Web | 19. června 2015 v 8:58 | Reagovat

sms půjčka 3000 kč :-?

4 autocar autocar | Web | 7. června 2016 v 20:03 | Reagovat

půjčky 5000 8-O

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama