Informace ze světa Internetu hlavně o včelách a včelařích, a česky

Inspekce doplňků s mateří kašičkou

28. února 2008 v 19:02 | Eman |  Zajímavé zprávy o včelách a jejich produktech
nalezla chloramphenicol.

Středa - 27 únor 2008 - Ve Spojeném Království (UK) v přehledu publikovaném jménem Veterinárního komise pro Rezidua (Veterinary Residues Committee (VRC)), hlásí Ředitelství veterinární mediciny (Veterinary Medicines Directorate (VMD)), že odhalilo stopy chloramphenicolu, zakázaného veterinárního léku pro použití v potravě ze zvířat, které byly nalezeny v 18 vzorcích výživových doplňků s vysokou koncentrací mateří kašičky.

Avšak rizika z nalezených úrovní v dotčených vzorcích by byla extrémně nízká. Kontroly prováděné VMD od září do listopadu 2007 se soustředily na výrobky obsahující vysoké koncentrace mateří kašičky (m.k.), testovaly 71 vzorků výživových doplňků s m.k. prodávaných jako kapsule, tablety a čerstvá m.k. Byla nalezena rezidua chloramphenicol v 18 vzorcích v koncentraci mezi 0.33μg/kg a 21μg/kg. M.K. je tvořena včelami pro krmení včelí matky.

Tam kde byly nalezeny pozitivní vzorky během kontrol, byly informovány místní úřady aby zajistily stažení produktů z trhu. Dotčené společnosti informovaly zákazníky, kteří koupily produkty o důvodech stažení a požádaly je, aby je nekonzumovali a vrátili společnosti. V případech kdy tyto produkty přišly ze zemí mimo UK, byla informována Evropská Komise.

Agentura pro potravinové standardy (Food Standard Agency (FSA)) přispívá k programu dohledu prováděnému VRC. Výsledky dohledu VMD přispívá k programu inspekcí prováděných VRC. Agentura také kontaktovala lokální úřady aby se zvýšilo povědomí z této kontaminace a aby podnikly nezbytné kroky k ochraně potravinového řetězce.

Agentura působí jako hlídací pes k zajištění bezpečnosti potravin, která je prioritou během schvalování a monitorování veterinárních léčiv, a aby rezidua v potravě byla nejnižší jak je prakticky možné a v bezpečných mezích.

Kontroly byly doporučeny od VRC po řadě oznámení od EK ohledně zjištění reziduí chloramphenikolu v mateří kašičce v jiných členských státech.

Vědecké pozadí zprávy:

Chloramphenicol není povolen jako veterinární lék v léčení zvířat, které produkují potraviny v EU a nesmí být používán v produkci potravin zvířecího původu, které jsou vyváženy do EU. Chloramphenicol se považuje za potenciální genotoxický karcinogen, který může být příčinou rakoviny v interakci s genetickým materiálem (DNA) v buňkách. Avšak rizika z konzumace těchto úrovní m.k. by byly mimořádně malé, zvláště pokud by byla expozice poměrně krátkou dobu. Lékařské použití chloramphenicolu bylo také spojeno se vzácnou aplastickou anemií, která může být smrtelná.

Avšak příjem chloramphenicolu z m.k. by byl o sedm řádů nižší než lékařské expozice a výskyt aplastické anemie je možné očekávat nízký a nepravděpodobný, a nebyl by rozeznán na pozadí výskytu v populaci.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama